Kobilere 5 Milyar Bütçe Ayrıldı

Kobilere 5 Milyar Finansman Müjdesi

Piyasada yaşanmış olan durgunluk 20 bin kobiyi Kosgeb tarafınca Kobilere faizsiz verileceği açıklanan kredilere yöneltti. Kosgeb tarafınca faiz desteği sağlanarak bankalardan verilecek faizsiz 50 bin lira kredi programına başvuruda bulunan kobilerin üstün dereceli sayıda müracaat yapmış olduğu açıklanmıştı ve ödeme için müracaat onayı alan kobilere ödemeler geçen hafta yapılmaya başlamıştı.

Kobilerin faizsiz kredi desteğine bu kadar pozitif yönde bakması ve yeniden verileceğinin açıklanması ile  Kobilere 5 Milyar bütçe ayrıldığının müjdesi gecikmedi. Kobiler Kosgeb’in belirlediği ölçülerde düzeyde bankalardan kredi çektiğinde faizini Kosgeb’in belli oranlarda karşılaması söz mevzusu olmaktadır.

Kobiler'e faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Kobiler’e faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Kobilere senenin ilk aylarından başlamış olacak şekilde son aylarında da yeniden verilecek olan finansman desteği için 5 milyar TL finansman ayrıldığının müjdesi geldi. Ufak ve orta ölçekli işletme olan Kobiler için yeni yılda 9 değişik destek programı kapsamında milyarlarca finansman desteği verilecek.

Geçtiğimiz yıllarda Kobiler için ayrılan destek bütçesi 991 milyon liraydı ve sahiplerine destek sunar sağlandı. Geçen yıl da destek bütçesini rakamı artırıldı 1.1 Milyar TL olarak destek bütçesinin rakamı belirlendi. Ayrılan bütçe ise 2 milyar lira’yı buldu.

Iktisat gidişatına bakılırsa bütçede Bakanlar kurulu sonucu ile Bakanlık tarafınca artış politikasına geçilmesi de mümkün olacak.

Devlet destekleri ile yeni bir iş oluşturmak isteyen genç girişimcilerden işletmeleri için  kredi desteği alarak kendi işini büyüterek ayakta kalmayı başarabilen binlerce işletme bulunuyor. Her yıl tertipli olarak verilen devlet desteklerine Destek programları kapsamında kullandırılacak kredileri veren ilgili kurumlara müracaat yaparak sizde yeni yılda kendi işinizi kurarak patron olabilir ve devlet destekleri ile işletmenizi geliştirerek daha uzun seneler süresince ayakta kalmayı garantileyebilirsiniz. Ek olarak Kobilere 5 bin TL’ye varan teknoloji desteği sunulacak. Teknoloji üretiminin geniş bir alana yayılması için KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında 5 bin TL teknoloji desteği verilecek.

Kobi nedir? Değişen tarif ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Ek olarak Kobilere uygun faiz oranları ve vade koşulları ile kredi imkanı sunan pek fazlaca banka da bulunmaktadır. Devletimizde esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacı ile TESKOMB adlı bir müessese kurulmuştur. Verilen krediler ile esnaf ve sanatkarlara finansman sunulmaktadır. Kredi başlıkları aşağıdaki gibidir;

  • İşletme kredisi
  • Aylık eşit taksitli işletme kredisi
  • Tesis kredisi
  • İstihdamı destekleme kredisi
  • Birleşke ihracat tesis kredisi
  • İskonto kredisi
  • Sürücü taşıt edindirme kredisi
  • Sürücü esnasına taşıt onarım kredisi
  • Servis aracı kamyonet yenileme kredisi verilmektedir.


Sadece Kobi kredilerinden yararlanmanız için kobi tanımına uygun olarak etkinlik göstermeniz gerekmektedir. Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren 118/28 sayılı karar ile beraber kobilerin tanımları değişmiştir. Kobilere sunulan avantajlardan yararlanabilmeniz için aşağıdaki tanıma uygun olmanız gerekmektedir. Bilinmiş olduğu suretiyle Kobiler 3′ ayrılıyor. Tanımda geçerli olan 3 kriter söz mevzusu. Bunlardan biri çalışan personel sayısı, biri senelik net satış kazancı, diğeri ise senelik mali bilançodur.

Mikro ölçekli kobilerin çalışan personel sayılarının 10′ dan fazla, senelik net satış hasılatlarının ve senelik mali bilançolarının 3 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor. Ufak ölçekli kobi olmak için personel sayısının 50′ den fazla, senelik net satış kazancının ve mali bilançonun 25 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor. Orta ölçekli kobi olunabilmesi için çalışan sayısının 250′ den fazla olması, net hasılatın ve bilançonun ise 125 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor.

KOBİ KREDİLERİ

Bankalar tarafınca kobilere hususi olarak verilen krediler aşağıdaki gibidir;

3 Ay Ödemesiz Kobi Kredisi QNB Finansbank

QNB Finansbank kobilere kredi vermektedir. Üstelik krediyi aldıktan sonrasında geri ödeme derhal başlamıyor. Kredi ilk 3 ay ödemesiz olarak kullandırılıyor. Vadeler ise 120 aya kadar olabiliyor. Krediden Türk Lirası cinsinde yararlanmak mümkündür. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Güvence Bankası Kobi Kredileri

Esnaf ve Kobilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kredi sunan bankalardan bir tanesi de Güvence Bankası’ dır. Sunulan kredinin vadesi 60 aya kadar olabilmektedir. Kişi işletmelerinin kredi başvurusunda bulunmak için şubelere gitmesine gerek kalmamıştır. İnternet üstünden de kredi başvurusu alınmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Halkbank Kobi

Halkbank esnaf ve sanatkarlara finansman imkanı sunan bankalar içinde yer almıştır. Faizsiz krediler ile uygun vade seçenekleri sunan banka, esnaf yatırım ve kefaletli krediler de sunmaktadır. Sunulacak olan kredinin üst limiti 200 bin TL’ ye kadardır. İş yeri ve taşıt alımları için kullandırılacak olan yatırım kredilerinin üst limitleri 500 bin TL olmaktadır.

Ek olarak öteki bankalar ile görüşüp gerekseme kredisi imkanlarından yararlanabilir, faiz ve vade oranlarını öğrenebilirsiniz.

2020 senesinde  girişimcilere Kosgeb tarafınca Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında destek verilecektir. Ek olarak Kobi finansman destekleri de verilmeye devam edecektir. Kobiler eğer Kosgeb tarafınca verilen desteklerden yararlanamıyor ise bankalar tarafınca düşük faiz oranları ile verilen kredilere müracaat yapabilirler.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>