Koç, Koyun, Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Belirlendi

Bu yıl 31 AĞUSTOS 2020 Cuma günü başlamış olacak olan kurban bayramında küçükbaş hayvan olarak ekseri koç ile koyun tercih edilirken, büyükbaşlarda da dana ve düveler inancımız gereği Tanrı’ın rahmetine yaklaşılmak için kesilmektedir. Et piyasasının devamlı olarak değişmesi bu yılda kurbanlık alarak dini ibadetlerini yerine getirmek isteyen kardeşlerimizi oldukça yakında ilgilendirmektedir. Türkiye genelinde her ne kadarda il olarak canlı hayvan tutarları değişim gösterse de 2020 senesin de kilogram başına minimum 36 ile 39 TL süregelen fiyatlar göreceğimiz ön görülmektedir. En yüksek fiyatın 37 TL ile İzmir, arkasından 40 TL ile İstanbul’un takip etmiş olduğu fiyat lisesi ile kurban bayramına RESMİ GAZETE’de yer alan cezai işlemlere ait rakamları sizler için yer verdik.

Kurban Alırken Neye Dikkat Etmelisiniz?

İster büyükbaş hayvana girecek olun isterseniz küçükbaş koyun, koç cinsinden hayvan kesecek olun ne olursa olsun hayvan kesimi dahil olmak suretiyle bir oldukca hususa dikkat etmelisiniz. Hem para cezası yememek hemde keseceğimiz hayvanların doğru bir halde kesimini sağlayarak Tanrı’ın rahmetine erişmek için bu hususlar oldukça önemlidir. 3 başlık da belirteceğimiz dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar şu şekildedir.

Kurban Satın Alırken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Büyük şehirlerde her ne kadarda daha önceleri dini ibadetimiz gereği kurban kesmek için seferber olsak da her yıl büyük kent belediyelerin almış olduğu tedbirler hakikaten taktire şayandır. Toplu halde satış ve kesim merkezlerinin oluşturulmuşu hem cevre hemde insan sağlığı için ciddi bir gelişme olarak DÜNYA genelinde taktir almıştır. Lakin, her ne kadarda sıhhat mevzusunda belediyelerimiz duyarlı davransa da kurban kesecek olan yurttaşlarımızın da hayvan alırken bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu hususları sıralarsak,

 1. Ne olursa olsun alacağınız hayvan dini kilogramlara uygun olamalı. Koyun en aşağı 1 yaşlarında dana, düve 2 yaşlarında olması gerekir. Deve kesecekler ise en aşağıya 5 yaşlarında alması gerekmektedir.
 2. Besili ve sıhhatli olması kesinlikli ile hamile olmaması gerekmektedir. Bu niçin ile baytar sıhhat kartının olması ve aşı kartının olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Kulakları küpeli olması gerekir. Kulaklarında küpe olması TÜRKVET sistemine kayıtlı olduğuna, ithal değildir anlamına gelmektedir.
 4. İstanbul, İzmir şeklinde büyük şehirlerde Büyükbaş yada koyun, koç şeklinde ufak baş hayvan alacaklar hayvanlara ilişik nakil ile geçişlik belgelerinin olmasına dikkat etmelidir.
 5. Kurbanlık hayvanların adam olmasına itina gösterilmelidir.

Kurban Kesim Yerlerine Dikkat Edilmelidir!

Kaçak kesim yaparak ciddi para cezaları yememek için ne olursa olsun belediyeler tarafınca belirlenen yerlerde kesim yapılması gerekir. Özellik ile büyük şehirler de bu kurala uymanızı kesinlik ile tavsiye ederim. 2018 senesinde piyasaya çıkan resmi gazete hayvan başına minimum 1.255 TL para cezası yememek için aşağıdaki uyarıları mutlak suret ile dikkate alınız.

 1. Şehirler de kurban kesmek isteyenlerin KURBAN KOMİSYONLARI tarafınca belirlenen yerlerde yada KESİM HANELERDE kesimlerini sağlaması gerekir.
 2. Köylerde kurban keseceklerin kapalı bahçeleri tercih etmesi gerekmektedir.

KESİNLİK İLE HER NERESİ OLURSA OLSUN ”CADDE” yada ”PARK” şeklinde yerlerde kurban kesilmesine müsaade edilmeyecektir.

Cemiyet Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban kesiminde en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kesinlik ile hijyendir. Hem adağınızın kabulü için hemde aile sağlığımızı korumak için ne olursa olsun hijyene ehemmiyet vermemiz gerekir. Kurbanda meydana getirilen en büyük hatalardan biri de israftır. Bir çoğumuz hayvan kelle, bacak ve akciğerlerini yemediğimiz için atmaktayız. Oysa kurbanlık hayvanın tırnakları ile öd hariç her yeri yenilmektedir. Bu niçin ile bu saydığımız organlar haricini atmamız her açıdan iyi olacak. Atacaksak dahi ne olursa olsun! derin çukurlar kazanılarak bertaraf etmemiz gerekir.

Kurbanlık Tutarları 2020 Senesinde Kaç TL Olacaktır?

Kurban tutarları canlı olarak genel anlamda tartılarak belirlenir. Fakat bir oldukca yer de hayvanın sırt bölgesi el ile denetim edilerek göz sonucu pazarlık ile belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 700 TL den başlayıp 1500 TL kadar büyükbaşlarda ise 6.000 TL den başlayıp 25.000 TL kadar seyretmişti. 2020 senesi için ise kurbanlığı ufak hayvanlar 1.400 TL ile 2.000 TL içinde geçeceği, büyükbaşlarda hisse 2.000 TL 2.600 TL içinde HİSSE tutarları olacaktır, kati informasyon.! Tek başına fiyat ise minimum 10.000 Liradır.

 1. İzmir, İstanbul, Bursa ve Antalya illerimiz de en üst canlı fiyat kilogram başına 25 TL
 2. Kütahya, Bilecik, Eskişehir illerimizde canlı olarak en fazla kilogram fiyatı 23 TL
 3. Adana, Gaziantep, Muş ve Siirt ile Batman illerimizde canlı en oldukca 23 TL
 4. Trabzon, Giresun, Zonguldak ve Samsun şeklinde Karadeniz illerimizde canlı olarak en fazla 22 lira

olarak ön görülmektedir. Geçen yılına bakılırsa canlı kilo fiyatlarında %10 artış gözlenmektedir.

Adaklık Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz?

Özellik ile büyük kent illerimizde bir oldukca vatandaşımız hisseli olarak kurbanlığa girmektedirler. İnternet üzeriden bağış yapacaklar 2020 senesi için 750 TL vermeyi kabul etmelidirler. Tek hisse olarak belirlen kurban fiyatlarını isteyen birden fazla hisseye de dahil olabilmektedir. İnternet üstünden kurban alacak olan vatandaşlar İHH ( İnsanı Yardım Vakfı ) tarafınca belirlen İBAN adresi şudur.

İnternet Üzerinden Kurban Fiyatları 620 TL

İnternet Üstünden Kurban Tutarları 620 TL

Ziraat Bankası TR 66 0001 0004 8802 1249 9450 07
Albaraka Türk TR 16 0020 3000 0028 7839 0000 09
Türkiye Finans Bankası TR 24 0020 6000 0400 3279 3000 01
Kuveyt Türk TR 50 0020 5000 0009 9999 9000 01
Halk Bankası TR 43 0001 2009 7540 0012 0100 80

Posta çeki ile: 160 54 51

İHH tarafınca sunulan bu hizmet için detaylı informasyon almak isteyen yurttaşlarımız 0-212-631-21-21 numaraları arayabilirler.

Et ve Süt Kurumu tarafınca belirlenen güncel hayvanın tüm bölgeleri için satış fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>