Kömür Yardımı 2020 Başvurusu Nereye Yapılır? (Fakir Ailelere)

Bilinmiş olduğu suretiyle Devlet tarafınca maddi durumu iyi olmayan ailelere yakacak kömür yardımı yapılmaktadır. 2020 yılına girmeden Resmi Gazete’de bu hususta bir düzenleme yapılmış oldu. Bu içeriğimiz de gerekseme sahipleri için Tc ile kömür yardımı sorgulama, sigortalılara müracaat şartları, ne süre dağıtılacak, lüzumlu şartlar neler, İstanbul, Adana, Bursa, Yüreğir, Kars, Van, Erzurum, Erzincan benzer biçimde illerimizde ne kadar dağıtım yapılacak benzer biçimde hususları araştırdık.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 531) sayılı sonucu okuyabilirsiniz.

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen MUHTAÇ AİLELERE ISINMA AMAÇLI KÖMÜR YARDIMI YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR gereğince 2020 senesinde da desteğe gerekseme duyan yurttaşlarımıza kömür yardımı yapılacak. Karar şu şekilde;

Miktar ve Sevkiyat

MADDE 1- (1) 3294 sayılı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca (vakıf) aynı Kanunda yer edinen muhtaçlık kriterine uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.

Bu madde içeriğine bakılırsa yurttaşlarımız Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilecekler.

(2) Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine bakılırsa ortaya çıkan aile sayılan, bölgenin iklim koşullan, geçmiş yıllara ilişkin dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Gömü ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.

Kömür Yardımı

Kömür Yardımı

İllere bakılırsa dağıtılacak kömür miktarını Maliye Bakanlığı Belirleyecek.

(3) Dağıtımı meydana getirilen kömürler satılamaz.

Yardım amacıyla verilen kömürler satışı yasak.

(4) Vakıflar, kömür teslimlerini ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri çerçevesinde ailelerin gereksinimleri nispetinde yaparlar.

(5) Bu Karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatları Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere bakılırsa, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafınca belirlenen sevkiyat programı dahilinde yapılır.

Görevlendirme

MADDE 2- ( 1) TKİ ve TTK tarafınca CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkiyat noktalarının konumuna bakılırsa belirlenecek nakil vasıtalarıyla TKİ ve TTK sorumluluğunda nakledilir.

(2) Sevkiyat programı, ekte yer edinen dağıtım takvimine uygun olarak yapılır. Vakıflar, TKİ ve TTK’nın termin planı ve dağıtım takvimine uyar ve bu hususta lüzumlu tedbirleri alır. Dağıtım takvimi ve temin planına uyulmaması durumunda vakıfların talepleri TKİ ile TTK’nın imkanlan dahilinde hazırlayacağı sevkiyat programına bakılırsa karşılanır.

(3) TKİ’nin bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin etmesi esastır. TKİ, bu Karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve lüzumlu hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ilişkin sahalar ile bağlı ortaklık yada iştiraklerine ilişkin sahalardan da temin edebilir ve kömürün kendi sorumluluğu altında vakıflara ulaştırılmasını sağlar.

Devlet yakacak yardımı isminde yazımızda daha önceki dönemde meydana getirilen başvurular hakkında detaylı bilgilere yer vermiştik.

(4) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TCDD Taşımacılık A.Ş. ile taşınacak kömüre bu bağlı ortaklık tarafınca öncelik verilecek olup, TKİ ve TTK ile TCDD Taşımacılık A.Ş. içinde öncelik ve taşıma mevzusunda protokol yapılır.

(5) TCDD Taşımacılık A.Ş., kömürlerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi için lüzumlu önlemleri alır.

kömür-yardımı-sorgulama

Kömür yardımı sorgulama

Organizasyon ve Denetim

MADDE 3- ( 1) İl ve ilçe içinde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafınca yapılır.

(2) Dağıtılacak kömürün niteliği, ilgili mevzuat ve TKİ ve TTK tarafınca üretilen kömürün nitelikleri de göz önünde bulundurularak belirlenir.

Kömür Yardımı 2020 Müracaat Dilekçesi

Müracaat yapmak isteyen yurttaşlarımız için örnek bir dilekçe hazırladık. Kömür yardımı başvurusu dilekçe örneği yalnız örnek mahiyette olup, müracaat için Vakıfların belirleyeceği prosedürler, evraklar geçerlidir.

Kömür yardım başvuru dilekçesi örneği linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

T.C. Numarası İle 2020 Kömür Yardımı Sorgulama

Bazı vakıflar meydana getirilen başvuruları web üstünden netice sorgulama sayfasından yayınlayabilirler. Sadece bu tüm illerimiz için geçerli bir sorgulama sistemi değildir. E-Devlet üstünden toplumsal yardım bilgilerinizi sorgulamak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edebilirsiniz. Bunun haricinde T.C. no ile öğrenme işlemleri Vakıflara yapacağınız müracaat ile yapılabilir.


About admin

Check Also

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>