Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır?

Ev Almak İsteyenlere Devlet Ev Kredi Katkısı

Bu yazımızda, devlet tarafınca yeni evlenenlere verilen Konut hesabı hangi bankada açılır? Konut desteği nasıl alınır, konut desteği iyi mi olacak şartları benzer biçimde mevzular hakkında bilgiler vereceğiz.

Devlet Konut Katkısı Nedir? Kimlere Verilir?

Devlet konut katkısı, kendisine ilişik bir evi olmayan kişilere Devlet tarafınca ev almalarını sağlamak amacıyla verilen bir katkıdır. Katkı dar gelirli vatandaşların ev almaları sağlamak amacıyla verilmektedir. Konut hesabı hangi bankada açılır sorusuna yanıt ve konut katkısı almak için lüzumlu şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. 18 yaşlarında ve Türk vatandaşı olmak,
 2. Tamamı kendi adına kayıtlı konutu olmaması,
 3. Konutu alacağı tarihe kadar minimum 3 yıl süresince konut hesabına ödeme yapmış olması,
 4. Devlet katkısı almak için başvurmuş olduğu konut haricinde başka bir konutu bulunmaması,
 5. Konut edinim tarihini müteakiben altı ay içinde konut hesabının bulunmuş olduğu bankaya lüzumlu evraklar ile başvurması gerekmektedir.
ev-kredisi2

Üzerinize kayıtlı konutunuz var ise konut hesabı açamazsınız.

Konut birikim hesabı açıldığında, üstüne kayıtlı evi olanlar adına konut hesabı açılamaz.

Konut hesabı evi olmayan her şahıs adına bir tane açılabilir. Taşıma yapılmaz.

18  yaşından küçükler olanlara vasi ve velileri hesap açabilecek. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak suretiyle açılış tarihinde üst sınırı aşan bir meblağ yatırılabilecek ve bu meblağ 30 bin lirayı geçemeyecek. Banka, müracaat hesabının konut hesabı açılmasına engel bir durumun bulunmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım sistemi üstünden tespit edilecek. Çeyiz hesabı hangi bankada açılır isminde yazımızda, yeni evlenenler için çeyiz katkısından bahsedilmektedir.

Konut Hesabı Ödeme Miktarları

Konut hesabının asgari ödeme miktarı 250 TL. olup, üst sınır ise 2.500 TL. dir. Bu miktarlardan azca yada oldukça para yatırılamaz. 3 aylık ödeme yapanlar için alt sınır 750 TL. ve 7.500 TL. dir.

 • Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar için devlet katkısı alınabilir,
 • Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izni bulunan konutlar,
 • Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.

Ek olarak dönem mülkler için devlet konut hesabı açılamaz ve Devlet destekli konut katkısı ödemesi yapılmaz.

konut-hesabı

Konut hesabı ödeme tutarları

Hangi Bankada Konut Hesabı Açılabilir?

Devlet katkısı alabilmek için konut hesabı bankaların yurtiçi şubelerinde, Türk Lirası cinsinden, mevduat yada katılım fonu hesabı olarak açılabilmektedir. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamaz. 18 yaşından küçükler adına vasisi yada velisi tarafınca konut hesabı açılabilir. Konut hesabının açılışını müteakiben, bir defaya mahsus olmak suretiyle, üst sınırı aşan bir meblağ yatırılabilir (üst sınır aylık 2.500 Tl, 3 aylık 7.500 TL.) bu meblağ 30 bin lirayı geçemez.

 • Ziraat Bankası konut birikim hesabı,
 • Devlet destekli Halk bank konut kredisi hesabı,
 • İş bankası konut hesabı,
 • Vakıfbank konut hesabı,
 • Kuveyt Türk devlet katkılı konut hesabı,
 • Şekerbank konut hesabı,
 • Halkbank konut mevduat hesabı,
 • Denizbank konut hesabı,
 • Denizbank devlet konut hesabı,
 • Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabı
 • Finansbank konut kredisi birikim hesabı

açılabilecektir.  Yatırım yaptığınız süre sonunda ise devlet tarafınca belirlenen oranlarda konut katkısı yapılabilecektir. Bu bankalarda yada bankaların yurtiçi şubelerinde hesap açanlar Devlet destekli Konut Katkısı alabilirler. Konut hesabı hangi bankada açılır bankaların konut hesabı şartlarını ve ev almak için konut desteğinden bahsettik. Sitemiz üstünden DEVLET DESTEKLİ EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ VEREN BANKALARI inceleyebilirsiniz. Devlet destekli ev kredisi almak için bağlantıdan kredi bilgileri hakkında data alabilir ve yatırım yaptığınız meblağ için belirlenen oranlarda devlet katkısı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Hesabı

Konut hesabı açabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Ziraat Katılım’ dır. Bu hesaba 3 yıl süresince tertipli olarak para yatırdığınızda devlet tarafınca yüzde 25’i oranında katkı oranı verilmektedir. Konut hesabı açılabilmesi için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Ek olarak yatırım süresi süresince ödemeleri aksatmamak gerekiyor. Devlet katkısı kazanmak için daha evvel bir konut sahibi olunmaması gerekiyor. Hesap bir tek gerçek ve Türk vatandaşı olan kişilere açılabiliyor.

Devlet katkısı yapılacak olan tutarlar;

 • 60 ay ve üstü ödemelerde toplam birikiminizin yüzde 25′ i kadar (Ödeme tutarı 20 bin TL’ yi geçemez.)
 • 48 ay ila 59 ay arasındaki ödemelerde toplam birikimin yüzde 18’i kadar (Ödeme tutarı 14 bin 568 TL’ yi geçemez.)
 • 36 ay ila 47 arasındaki ödemelerde birikimin yüzde 15′ i kadar (Ödeme tutarı  16 bin 313 TL’ yi geçemez.)

Size en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

ziraat-bankası-konut-hesabı

Ziraat Bankası konut hesabı açarak devlet katkısı alabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank’tan da konut hesabı açtırmanız ve bu hesaba tertipli olarak para yatırmanız durumunda yatırdığınız tutarın yüzde 20′ si kadar devlet katkısı verilmektedir. Yatırılan tutara bakılırsa verilecek olan devlet katkısı tutarı 18.822,94 TL olacaktır. Konut hesabı açmak isteyen şahısların 18 yaşını tamamlamış olması ve kendi adlarına açılmış olan bir konut hesaplarının olmaması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için hesaplar vasileri ya da velileri yolu ile açılacaktır.

Konut hesabı ne yazık ki ortak hesap şeklinde açılamamaktadır. Şahıslar kendi adlarına bireysel hesap açtırabilirler. Hesaplar bir tek Türk Lirası cinsinden açılabilmektedir. Ek olarak şahısların birden fazla konut hesabı açtırmaları mümkün değildir. Değişik bankalardan oluşturulan hesaplara yatırılan tutarların da birleştirilmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmayacaktır. Hesap detaylarını öğrenmek için tıklayınız.

Öteki bankaların da konut hesapları bulunmaktadır. 2020 senesinde devlet tarafınca konutlara verilecek olan devlet katkısı oranlarının yüzde 25‘ e yükseleceği söyleniyor. Durum netleştiğinde sizlere data vermeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>