Konut Kredisi Alırken İstenilen Evraklar ve Şartlar Nelerdir?

Hayalinizdeki evi almak için nihayet tüm şartlar oluştu mu? Hadi gözünüz aydın😊 Muhtemelen beğendiğiniz o evi almak için konut kredisi kullanacaksınız. Peki ya konut kredisi kullana bilmek için bankaların istediği şartlara uygun musunuz? Ya gene fazlaca büyük olasılık ile konut kredinizi Ziraat bankası yada HALKBANK yada Vakıfbank üstünden çekeceksiniz. Bu 3 devlete ilişkin banka ile öteki tüm bankaların istediği belgeleri ve evrakları temin edebilecek misiniz? Kulağıma bu şartların ve evrakların neler bulunduğunu söylerseniz ona nazaran yanıt vereceğim fısıltıları gelmeye başladı.😊

Ziraat Vakıfban Halkbank Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Nedir?

İlk olarak En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 6 Banka Hangisi? sorusuna cevap bulmadan ilkin bence konut kredisi bankalardan almak için şartların neler bulunduğunu bilmemiz gerekir. Hemen sonra ise konut kredilerinde istenilen evrak ve belgelere geçebiliriz. Konut kredisi şartları bireysel gerekseme kredilerinden fazlaca farklıdır. En büyük fark bireysel gerekseme kredilerinde Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar da olduğu benzer biçimde evrak derdi vardır. Onun haricinde kredi kullanmak için aranan şartlar nerede ise aynıdır. Peki, sizden ve alacağınız evindeki aranan şartlar nedir?

 1. Alacağınız evin krediye uygun olması gerekir.
  1. Üstünde ipotek (rehin) olamaması
  2. %70 kadar kısmını biterek kat mülkiyet kanuna yada irtifakına uygun olmalı
  3. Tapusu olmalı
  4. Üstünde ortak hisse var ise noterden ortakların satış onayı
 2. Kredi kullanacak olan kişinin kesinlikle Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulan Kredi Notu değerinin pozitif olması
 3. Kredi üst kullanım limitine takılmıyor olmanız
 4. Kullanacağınız kredi taksit tutarının çekeceğiniz kredinin aylık ödemesinin %75 oranını karşılaya biliyor olması gerekir
 5. Gelir belgesine haiz olmanız. (Maaş satın alan değilseniz gelir belgenizi getirmeniz gerekir.)
 6. Nüfus cüzdanı yad yeterlik belgeniz

Konut kredisi şartları içinde alacağınız ev ipotek edileceği için sizden kefil istenilmez. Eğer bu şartlara uygun iseniz aşağıdaki lüzumlu evrakları da tanzim ederek konut kredisi bankalardan kullana bilirsiniz.

Vakıfbank HALBANK Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Konut kredisi için en uygun faiz oranını Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası verdiği için bu şekilde bir alt başlık attım. Fakat istenilen lüzumlu evraklar öteki bankalar içinde bire bir aynıdır. Iyi mi istenilen şartlar aynı ise konut kredisi almak için sizlerden istenilecek olan lüzumlu evraklar aynıdır. Bu evrakları tamamlamanız durumunda istediğiniz tüm bankalara konut kredisi için başvuruda buluna bilirsiniz.

 • Satın alacağınız eve ati tapu
 • Gelir belgeniz
 • Nüfus cüzdanınız
 • Eğer gelir belgeniz taksit ödemelerini karşılamıyorsa hane gelirinizi gösteren öteki gelir belgeleri (Elinizin maaş bordrosu, kira kontratınız benzer biçimde.)
 • Ödenmiş herhangi bir satmaca
 • Bazı bankalar e-Devlet şifrenizi isteye bilir (SGK Dokümanları için)

Bu evrakları tamam eder ve bankalar tarafınca talep edilen şartları sağlarsanız Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar dahil olmak suretiyle tüm bankalardan konut kredisi kullana bilirsiniz.

Konut Kredisi Alırken Zorla Verilen Kredi Kartları Yaşam Sigortası

Kredi Kartı Alamıyorum Diyenler Ne Yapmalıdır? diye soruyorsanız konut kredisi kullanın derim😊 Bu sebeple bir fazlaca banka konut kredisi kullanacaklar zorla kredi kartı vermektedir. Yalnız zorla verilen kredi kartları ile kalmayıp onun yanı sıra birde zorla bireysel emeklilik sistemine dahil ediyorlar. Ne yazık ki bu ikisi de benim başıma Ziraat bankasından kullandığım konut kredisinde geldi. Üstelik bir de size kredi kullandıran görevli bu ikisininde iptalinin olmadığını söylüyor. Peki ben ne yaptım, direk kredimi kullandıktan sonrasında bireysel satın alan hizmetlerini arayarak ikisini de iptal ettim😊 Her ne kadarda banka görevlisi ertesin arayarak bana ”Doğal olarak kredini aldın iptal edersin” dese de ek olarak buda yetmiyormuş benzer biçimde konut kredisi yapılandırma olunca yapılandırma işlemini yapmam dese de ben iptal ettim. Doğal olarak sonradan yapılandırma oldu. Fakat ben ne yaptım o değilde başka bireysel satın alan danışmanında işlemimi sağladım, fazlaca dert de değil doğrusu.

Konut Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Ne yalan söyleyeyim konut kredisi başvurusu kadar zor bir kredi başvurusu yoktur. Şartlara uygun ve bankalar tarafınca istenilen evrakları tamamlamış olsanız bile müracaat yaptıktan sonrasında sizi birazcık meşakkatli seyahat beklemektedir. Bu sürecenin iyi mi işlediğini isterseniz adımlar halinde sizlere bahsedelim.

 1. İlk olarak hangi bankadan konut kredisi kullanacaksanız o bankanın ”Bireysel Müşteriler” departmanına gidiniz.
 2. İlgili memura sıra aldıktan sonrasında ”Konut Kredisi” kullanacağınızı beyan edin.
 3. Işgören ilk olarak sizin kredi notu sorgulama işleminiz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ister.
 4. Sorgulama sonrasında ise ne kadarlık konut kredisi kullanacağınız sorar
 5. Sorgulama sonrasında gelir beyanınız eğer çekeceğiniz konut kredisinin aylık taksit ödemelerini karşılıyor ise işlemleri başlatır.
 6. İşlemlerin başlaması için sizden yukarıda bahsetmiş olduğumuz lüzumlu evrakları ister.
 7. Lüzumlu evrakları temin ettikten sonrasında satın alacağınız ev için banka tarafınca antak kalma sağladıkları ekspertizi yönlendirir.
 8. Krediniz rapora nazaran onay alır
 9. Ekspertiz raporu pozitif ise sizden alım satım yapmanız için tapudan gün almanızı ister.
 10. Alım satım işlemi için bankanın randevulaştığı avukat ile beraber satış işlemi tamamlanır.
 11. Çekeceğiniz kredi evi satın aldığınız kişiye aktarılır.

Devlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren Bankalar dahil olmak suretiyle tüm bankaların konut kredisi vermesinde ilerleyen süreç bu şekildedir.About admin

Check Also

MORTGAGE Ziraat Bankası Gurbetçi Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’nin en düşük faizli bankası namına haiz Ziraat bankası gurbetçi yurttaşlarımıza’da hizmet sağlamaktadır.! Yurt haricinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>