Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar? (Sigorta, Ekspertiz)

Bankalar her kredi için faiz almış olduğu yetmiyormuş benzer biçimde ne yazık ki birde işlem yada dosya harcaması adı altında bir kesinti uygulamaktadır. Bu uygulama üzülerek söylemem gerekir ise 2020 senesinde da sürmeye devam etmektedir. Konut alımları içinde de uygulana dosya ve bilir şahıs şu demek oluyor ki ekspertiz tutarı olarak ne kadar bir kesinti yaşarsınız buna yanıt olduk. Ek olarak sizler için küçük da bir araştırma yaparak minimum dosya işlem tutarı kesen bankayı da tanıttık.

Konut Kredisi Kullanan Tüketiciye Meydana getirilen Mecburi Sigorta

Her banka tüketiciye hangi opsiyonda kredi olanağı sunarsa sunsun ne olursa olsun kredi olanaklarından faydalanan tüketiciye ferdi kaza yada yaşam sigortası yapmaktadır. ( Bu şartlar ara sırada olsa kampanya kapsamında istenmeye bilmektedir. ) Bankalara gore yapılacak olan yaşam yada ferdi kaza sigorta ücretleri değişim gösterse de günümüzde minimum olarak meydana getirilen yaşam sigortası 120 TL den başlamaktadır. Yapılacak olan bu yaşam yada ferdi kaza sigortası kredi vadesi süresince devam edip tüketiciden bir defada toplam olarak kullandığı krediden kesilmektedir. Sigorta bedeli genel olarak bankaların belirlemiş olduğu yaş kriterine ve kredi limit, vadesine gore de değişim gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Kullanım Dosya Harcaması 2020

Tüketici yargıcı heyetleri tarafınca her ne kadarda da alınmasının etik olmadığı sonucu alınsa da bankalar tarafınca dosya harcamaları ” kredi tahsis tutarı ” adı altında tüketicilerden alınmaktadır. Bankalardan alınman bu harcama tüketiciden bir defaya mahsus olarak alınmada ve kullanılan ev kredisi içinden çekilmektedir. Bir fazlaca yüksek olan kredi tahsis ücretleri genel olarak kullanılan kredinin minimum %0,5 den başlamaktadır. Anlayacağınız kullanacağınız kredi limiti ne kadar çoğalırsa kesilecek olan dosya harcaması da o denli artacaktır. Bunun da hesaplamasını en uygun olan bankaya gore yaparsak eğer, karşımıza şöyleki bir tablo çıkmaktadır.

  • 50.000 lira konut kredisinin minimum dosya harcaması 2020 senesinde %0,5 ‘den hesapladığımız zaman → 250 Lira olur.
  • 100.000 TL konut almak için kredi kullanan bir vatandaşın dosya harcaması olarak uğrayacağı kesintisi ise ==> 500 lira olur.
  • 125.000 lira için minimum kesilecek dosya harcama kesintisi ise => 625 lira civarlarında olacaktır.
  • 150.000 lira kullanacak olan bir vatandaşın dosya işlem tutarı kesintisi minimum ==>750 olur
  • 175.000 TL konut kredisinin kesinti miktarı ise 875 lira olacaktır.
  • Son olarak ise 200.000 liranın toplam olarak kesilecek olan dosya harcaması 2020 da minimum 1.000 lirayı bulacaktır

DASK ve Konut Kasko Paketleri Harcamaları Can Yakıyor 🙁

Kredilendirilmiş olarak alınan evin gene kredi vadesi bitene kadar mecburi olarak her yıl tertipli olarak yapılması ihtiyaç duyulan konut kredisi harcamaları içinde yer edinen bir öteki giderde DASK ve konut kaskosu dur. DASK ve konut kaskosu aynı vasıta sigortası ve kaskosuna benzemektedir.! Özetlemek gerekirse aralarındaki farkı belirtmek gerekirse DASK bir tek naturel afetleri kapsarken konut kaskosu da konutta oluşabilecek olan tüm tahribatları içine almaktadır. Ücretlendirme mevzusuna gelirsek DASK ( Organik Afet Sigorta Kurumu ) konut kaskosuna gore daha uygun olup 133 TL den başlamaktadır. Konut kaskosu da tamamen kapsadığı içeriğe gore ve işlemi icra eden sigorta acentasına gore tutarları değişim göstermektedir. Gene konut kaskosu fiyatını belirleyen bir öteki kriterde evin m2 değeridir. Günümüzde düzgüsel muhitlerde yer edinen bir evin averaj olarak konut kasko bedeli senelik olarak ortalama 258 TL den başlamaktadır.

Konut kredisinin dosya masraflarının hesaplanması

Konut kredisinin dosya masraflarının hesaplanması

Konut Ekspertiz Harcamaları Ne Kadar Meblağ?

İster sıfır daire alın ister ise kullanılmış olan ikinci el ev alın ne olursa olsun konut kredisi kullanacaksanız eğer ekspertiz tutarı vermek zorundasınız. Ekspertiz şu demek oluyor ki bilir şahıs tutarı dosya harcamalarından ve tapu giderlerinden sonrasında en fazla ödenen masrafların içinde yer almıştır. Ekspertiz ücretleri gene kredi kullanacağınız bankaya gore değişim gösterse de günümüzde minimum olarak ödenen meblağ 500 TL dir. Averaj ise 900 ile 1100 TL civarlarında değişmektedir.

Kredi Erken Ödeme Tazminatı Harcamaları

Bankalar yapmış olduğu işlem ve size vermiş olduğu paranın kar payını ağırlık olarak kredi vadesinden çıkarmaktadır. Siz eğer vade farkı ödemekten kaçar da kredinizi gününden ilkin kapama talebinde bulunursanız sizden banka erken kredi kapama tazminatı adı altında ücret kesintisinde bulunacaktır. Bu kesinti kullamış olduğunuz kredi limitine gore değişim gösterse de kesintiler % olarak yapılmakta ve günümüzde averaj olarak %2 civarlarında yer almıştır.

Konut Kredisi Harcamaları Düşürme Şekilleri Nedir?

Kullanmış olduğunuz konut kredisinin ekspertiz harcamaları ve konut kaskosu harcamalarını düşürmek elinizdedir. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan konut kaskosunu bankanın yapmasına fırsat vermeden dışarıdan hususi olarak sigortacılık hizmeti veren acentalara başvurmanız, ekspertiz tutarı için ise eğer sıfır apartmandan daire alıyorsanız ve sizin benzer biçimde konut kredisi kullanacak komşularınız mevcut ise kendinize ortakçı bulmanızdır.

Okumaktan benim benzer biçimde derhal sıkılanlardan mısınız ? 🙂 Sesli anlatımı izleyin o vakit 😉Not: Konut kaskosunu sigorta acentasına yaptırırken en düşük kapsamda yer almasını belirtirseniz tutarı daha uygun olacaktır.

About admin

Check Also

MORTGAGE Ziraat Bankası Gurbetçi Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’nin en düşük faizli bankası namına haiz Ziraat bankası gurbetçi yurttaşlarımıza’da hizmet sağlamaktadır.! Yurt haricinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>