Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi yapılandıran bankalar tarafınca verilen kredilerden yararlanarak borçlarınızı daha düşük maliyetlere ödeme fırsatı elde etmiş olmuş olursunuz. Akbank, Vakıfbank şeklinde bankalar tarafınca konut kredileri yapılandırılmaktadır. İçeriğimizden detaylı informasyon alarak kredinizi yapılandırabilirsiniz ve borçlarınızdan kurtularak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Müjde! Konut Kredisi Faizleri Düştü

Ev almak isteyenlere Müjde! Uzun süredir ülkemizin içinde bulunmuş olduğu ekonomik dalgalanmalar sebebi ile ve doların süratli bir halde artış göstermesi sebebi ile İnşaat sektörü duraklamış ve konut kredilerindeki faiz oranları tavan yapmıştı hal bu şekilde olunca ülke ekonomisi içinde para döngüsü yaşanmamaya başlamış ve banka kredi işlemleri durma noktasına gelmişti. Tüm bunların önüne geçmek için yeni düzenlemeler yapılmış ve ekonomik canlanma yaşanması hedeflenerek kredi faiz oranlarının düşürülmesi gündemde yerini alıyordu. Hükumet kanadından gelen açıklamalar neticesinde ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanı başladı. Konut kredisi faizleri 2020 yılının başlarında olduğumuz şu dönemde hala devasa yükseklikte.

Bankalardan yüksek faiz oranları ile kredi çeken müşteriler, bu yapılandırmanın yarar sağlayıp sağlamayacağını, kredi faizlerinin düşmesi sonrasında kar edip etmeyeceklerini hesaplayarak bankalara yapılandırma ve refinansman başvurusu halletmeye başladı.

Acil Etmeyin!

Öte taraftan konut kredisi çekmek isteyenler, banka şubelerine akın etmeye başladı. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri bu günlerde ev almak isteyen müşterilerini konuk ediyor. Uzun süredir yüzde 1 seviyelerinin üstünde kredi çekemeyen müşteriler, faizlerin düşmesi ile ileride refinansman düşsel kurarak, kredi çekmeye başladı. Daha evvel konut kredisi çekmiş olan ve 0,98 liranın üstünde faiz ödemesi icra eden yurttaşlarımız da bankalara giderek konut kredilerini yapılandırabileceklerdir.

Ev Fiyatlarının Artacağından Söz Ediliyor

Öte taraftan fırsatçı diye tabir edilen kişiler, konut kredisi faizlerinin düşmesi ile ev almak isteyenlerin çoğalması sebebiyle ev fiyatlarına zam yapma telaşına girdiğinden bahsediliyor. 120 bin lira fiyatı olan evler, 130-150 bin lira fiyat isteyen fırsatçılar, faizlerin düşmesini fırsat bilerek, ev almak isteyenlerin zor duruma düşmesine niçin oluyor. Bu sebeple konut kredisi çekmek isteyenlere tavsiyemiz, acil etmemeleri, bankalar ve emlakçılar da yığılmaya sebep olmadan kredi çekmeleri yönündedir.

200 bin liralık fiyatı olan bir evi satın alan satın alan 10 yıl süreyle (120 ay) kredi çekmesi durumunda, eski faiz oranlarına nazaran averaj 51.000 TL. daha azca para ödeyecek.

Yüksek faiz oranları ile ev kredisi çeken müşteriler ise, faizlerin düşmesi ile çektikleri kredileri yapılandırma telaşındalar. %1,30 seviyesinde kredi çeken bir satın alan, faizlerin %0,85 seviyesine düşmesi ile büyük oranda faiz ödemekten kurtuluyor. Refinansman kredisi çekmek isteyen kişilerin, iyi hesap yapmaları, dosya ve sigorta harcamalarını da değerlendirerek, buna nazaran kredi başvurusunda bulunmaları tavsiye ediliyor.

Acil etmeyin, faizler dahada düşecek. Tüm bankaların indirim yapmasını bekleyin. Refinans ve yapılandırma kredileri için hesabınızı iyi yapın. Kar edeyim derken, zarar etmeyin..

Konut Kredilerinde KDV İndirimi

Geçen yıl yapılmış olan açıklamalarda konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi doğrultusunda olurken ek olarak konut kredilerinde kesilen Katma Kıymet Vergilerinde de indirim yapıldığını açıklamıştır. 150 metre kareden büyük olan evlerin Katma kıymet vergileri yüzde onsekizden (%18) yüzde sekiz’e (%8) düşürülmüştür. Ek olarak tapu harçları da yüzde dörtten yüzde üç’e düşürülmüştür.

Konut Kredilerindeki Faiz İndirimleri Ne Kadar Devam Edecektir?

Konut kredilerinin faiz oranlarında meydana getirilen değişimler yardımıyla fazlaca sayıda vatandaşımız bankalara akın ederek konut kredilerinden yararlanmaya adım atmıştır. Son zamanlarda oldukça yüksek olan faizler %1’in altına çekilerek %0,98 oranına indirilmiştir. Bu indirimden yeni ev alacak olan yurttaşlarımız yararlanırken daha evvel kredi çekerek ev alan yurttaşlarımız da yararlanabileceklerdir. Kısaca bu faiz oranın üstünde faiz ödemesi icra eden yurttaşlarımız yapılandırma yaparak faiz oranlarını düşürebileceklerdir. Fakat bu durum uzun süre bu şekilde devam etmemiştir ve geçtiğimiz yıl ekim ayında son bulmuştur.

Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Güvence bankası
 • Akbank
 • İş bankası
 • QNB Finansbank
 • Ingbank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • TEB

Konut Kredisinde Refinansman İmkanları

Vakıfbank’ın güncel gerekseme kredisi faiz oranlarının % 0,99 seviyesine kadar düştüğünü görmekteyiz. Ekonomistler bankaların satın alan çekmek amacıyla faizleri daha da düşüreceğini tahmin ediyorlar. Ziraat, Halkbank ve Vakıf içinde fazlaca fark olmasa da, hususi bankalar için durum değişik. Hususi bankalar satın alan çekebilmek için günden güne faizlerde düşüşler ve çeşitli kampanyalar yapabiliyorlar. Bankalara refinansman ve yapılandırma konut kredisi için başvuranlar ise, bankalardan ret cevabı almaktalar. Bu mevzuda tüketiciler, Devletin buna bir çözüm bulmasını, daha ilkin yüksek faiz oranından konut kredisi çekenlerin kredi faiz düşüşünden yararlandırılması icap ettiğini savunuyorlar.

 • Teb faiz oranı  (60 ay vadeli)
 • QNB Finansbank faiz oranı  (60 ay ve 10 yıl vadeli)
 • Akbank 100 bin lira konut kredisi için  aylık faiz Oranı dir.

Merkez bankasının ve hükumetin şuan için bu yönde bir işlemi yok. Gelişimleri ve ev kredi faizlerinin düşüş oranlarını aktarmaya devam edeceğiz.

Hükumet Uyardı(Tefeciliği Bırakın!)

Hükumet ekonomiye katkıda bulunmaları mevzusunda bankacıları uyardı. İş aleminin duruşu ile Türkiye’ de ki bankaların duruşunun bir birine uyuşmadığını söyleyen Başbakanımız, bu durumda Türkiye’ ye yakışmıyor dedi. Konuşmasında Mezhep meselesine ve Darbe girişimine de değinildi.

Bankacıları buradan uyarıyorum. Lütfen gerçek  sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın, gerçek ekonomiye dönün. Yarın  bigün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız fakat geç olacak. Duyduğunuz her  haber üstüne ‘Aman birazcık daha teminatları artıralım, birazcık daha faizleri  arttıralım.’ Bu, akıllı insan işi değil. Yok etmeyi değil, yaşatmayı hedef alın.  Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız ya da size bunu yaptırırız dostlar.

Bu hitabı sonrasında bazı yorumcular tarafınca 48 ay kredi yapılandırma mevzuatını kâra dönüştürmek isteyen bankaların yeni bir yasal düzenleme ile iyileştirmeye gidileceği değerlendiriliyor.

Ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanları için bazı bankaların %0,98 oranında yapılandırma yaptıkları bilgisi veriliyor. Sadece birçok satın alan, yapılandırma için kredilerini öteki bankalara taşımak zorunda kalıyor.

Sizde en düşük faizli konut kredisi veren bankayı tercih ederek, hali hazırda ödemekte olduğunuz konut kredinizi yapılandırma ve refinansman yardımıyla faizini düşürebilir, daha kısa süre yada daha azca faiz ile borcunuzu kapatabilirsiniz. Sitemiz üstünden bahsedilen en uygun faiz avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Ek olarak bu kapsamda yapılandırma yapmayan bankaları bir dilekçe yardımı ile yakınma edebilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak dilekçe örneği hakkında informasyon alabilirsiniz.

2020 döneminde ilk olarak Ziraat Bankası, sonrasında ise Halkbank tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyelerine inmiş olduğu açıklandı. Bankalar ile anlaşmalı olan inşaat firmalarından yapacağınız konut alımlarında bu oran geçerli olacaktır. Bankalar tarafınca detaylar belli olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

TOKİ Başvurusu 2020 Şartları 3+1 Daire Ödeme Planı

Toplu Konut İdaresi  TOKİ bildiğimiz benzer biçimde ülke genelinde daha evvel bir konutu olmayan ailelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>