Kooperatif ve Halkbank’ın Ortak Verdiği Faizsiz Kredi

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları hesaplama işlemi yaptıktan sonrasında tarafınıza uygun limiti seçin. TESKOMB’un sağlamış olduğu destekten yararlanmak için EKKK lüzumlu şartları taşıyorsanız derhal müracaat yapabilirsiniz. Kredi mevzuları çeşitlilik arz etmektedir. İşletme kurulum dönemine ilişkin, makine ve teçhizat alımı, şoförler odasının 0 ve 2. el vasıta alımları için bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Halkbank aracılığı ile Esnafa Faizsiz Kredi veriyor. Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile geçtiğimiz yıllarda Halk bankası tarafınca verilen esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaletiyle yada direkt esnaflara verilen kredilerin bir sonraki yıla devreden krediler ile aynı kapsamda kredi kullanmak isteyenlere faiz indirimi hakkında karar Resmi Gazete Yazısı ile yürürlüğe girmiştir.

Bu ne anlama geliyor diye merak edenlere geçtiğimiz yıllarda bu bankadan çekilen esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaleti ile yada esnafların kendi başvuruları aracılığı ile almış oldukları  kredi ödemeleri eğer hemen hemen eksikleri olan ve taksitleri devam ediyor ise bunların kalan taksit miktarları üstünden faiz indirimi uygulanacaktır.

Aynı şekilde bu kapsamda kredi çekmek isteyenler de bu faiz indiriminden yararlanabileceklerdir. Bankanın yapacağı bu faiz indiriminden doğacak olan kayıpları ise Gömü müsteşarlığı tarafınca karşılanacaktır.

Halkbank düşük faizli canım evim konut kredisi

Birleşke ve Halkbank ortaklığı ile kredi çekmeniz mümkün.

Halkbank ve Birleşke Anlaşması

Alınan karar kapsamında önceki yıllarda kullanılan kredilerin halen devam eden taksitleri ile yeni kredi çekmek isteyenlerin çekecekleri kredi faizleri  % 50 oranında indirim yapılacaktır. Geleneksel, kültürel, sanatla alakalı kıymeti olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) etkinlik gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu kapsamda verilecek olan krediler ile geçtiğimiz yıllarda çektikleri kredilerin taksitleri  senesinde devam edenlerin kredi faiz oranlarında % 100 indirim yapılacaktır.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında  kredi müracaat zamanı itibari ile minimum 3 senelik ustalık belgesine haiz olan ve ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkara alacakları krediler için ve geçtiğimiz yıllarda kullandıkları kredi taksitlerinin bu yıl da ödemeye devam edenler için meydana getirilen bu değişim ile % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Kosgeb Tarafınca Onaylanan Projeler İçin Onay

Ufak ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme ve idaresi başkanlığı tarafınca sağlanan bağışlama ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak suretiyle, Kosgeb tarafınca verilen uygulamalı girişimcilik kurslarını bitiren ve son müracaat tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafınca onaylanan projelerini bankaya sunmaları takdirinde 100 bin liraya kadar % 100 faiz indirimi  oranı uygulanarak kredi kullanabilirler. Bu imkandan bir sonraki yıla borcu bulunanlar yararlanamazlar.  Bu karar ile kredi kullanacaklar ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerin bakiyesi bir sonraki yıla ilişkin kredi faiz oranlarında %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Makine, ekipman, demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve döner ana para ihtiyaçlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar kredi kullanan esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredi bakiyesinin bir sonraki yıla devreden kredileri için % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Halkbank faizsiz kredi

Halkbank faizsiz kredi

% 100 Faiz İndirimli Krediyi Kimler Kullanabilir?

  • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar yada tekrardan yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödemesi devam eden esnaflar bu krediden yararlanabilmek için önceki kredilerini kapaması gerekmektedir.
  • Yasal takibe alınan esnaf bu kredi kapsamından çıkarılır.
  • Geriye dönük bir yıl içinde en fazla iki kez faiz indirimli kredi kullanılabilir.
  • Öteki kamu kurum ve kurumlarının faiz yada bağışlama desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaflar aynı işletme için bu faiz indiriminden yararlanamaz.
  • Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin gerekli evraklar hakkında informasyon alın.

Esnaf kefalet tarafınca verilen kredilerin 200 bin liraya çıkarılması sonucu alındı. Muhtemelen 4 yıl vade yapılabilen senelik %5 faizli esnaf kredilerinin vadesi de 5 yıla çıkarılacak.

Bununla beraber dükkan satın alacak olan esnafa 120 ay vadeli 500 bin lira kredi verilmesine karar verildi. Ek olarak işletmesine ticari vasıta alan esnaflar ise Halk Bankasından esnaf birleşke kefaletiyle 500 bin tl.ye kadar ticari vasıta kredisi çekebilecekler.

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan’ ın Kasım ayında yapmış olduğu açıklamaya gore borçlu olan esnafa bazı kolaylıklar sağlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ ne borcu olan esnafın gecikme faizlerinde belirli oranlarda indirime gidilecek.  1 aya kadar olan gecikme faizlerinin oranı yüzde 16, 1 aydan fazla olan gecikme faizlerinin oranı ise yüzde 20′ ye çekildi.

Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>