Koronavirüs Esnafa Devlet Faizsiz Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)

Ne yazık ki tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs ülkemize de mart ayı itibarı ile kendini gösterdi. Salgının yayılmaması için Sağlık bakanlığı tarafınca alınan bu tedbirler sebebi ile bir oldukca esnaf kepenk kapatmak mecburiyetinde bırakıldı. İşletmelerini coronavirüs sebebi ile kapatmak zorunda kalan esnaf maddi olarak ciddi kayıplar vermeye şimdiden başladı. Esnafın işletmelerinin kira, elektrik ve su ile vergi benzer biçimde aylık tertipli ödemeleri iş bölgeleri açıkta olsa kapalıda olsa ilerlediği için bu sürece ne kadar dayanabilecekleri kestirilemiyor. Bu niçin ile bir oldukca meslek odası başkanı şimdiden devletten 3 yada 6 ay asla ödemesiz olarak faizsiz kredi başta olmak suretiyle vergi muafiyeti benzer biçimde teklifler sunmaktadır. Her ne kadarda ilk zamanlar bağışlama talepleri KOBİ’ler içinde dile gelmese de eğer COVID-19 diye adlandırılan bir öteki adı da Çin virüsü olan salgın hastalık bu şekilde süratli bir halde ilerler ise gündeme gelecek benzer biçimde gözükmektedir. Yeni tip korona virüs hastalığı için ihtimaller içinde ki devlet yardımları büyük ve minik esnafımız için neler olabilir? Başvurular nereye ve iyi mi yapılacaktır?

Esnafa Koranavirüs Sebebiyle Faizsiz Kredi (3 6 9 Ay Ödemesiz)

Toplumsal devlet ilkesinden hiçbir vakit yönünü şaşırmayan Türkiye Cumhuriyeti daima milletinin yanında olmuştur. Organik afetlerde ve yaşanmış olan ekonomik krizlerde bunun bir oldukca örneğini onlarca kere görmüşüzdür. Özellik ile Ak Parti hükumeti zamanında esnafın küresel kriz yada naturel afetlerde yaşamış olduğu zararlar en süratli şekilde faizsiz krediler ile sarıldığını bir çoğumuz yakın tarihten biliyoruz. 50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (Kayıt Sayfası) sayfasında bir çoğumuzun anımsayacağı benzer biçimde meslek dallarına nazaran esnafımıza faizsiz krediler verilmişti. Şimdi gene aynı şekilde dünyayı tesiri altına alan koronavirüs den dolayı esnafımız zor günler geçirmektedir. Bu zor günlerin ne zamana kadar süreceği her ne kadar şimdilik net olarak bilinmese de uzmanlar minimum 2020 TEMMUZ ayına kadar süreği mevzusunda hem fikirler. Hastalığın fazla ve süratli bir halde ilerlemesinin önlenmesi amacı ile kapatılan bir oldukca ticari alanlar bu süreç içinde ciddi maddi kayıplar yaşayacağı ise aşikardır. Bu nedenden dolayı devletimiz toplumsal devlet ilkesine dayanarak esnafa minimum 3 en fazla ise 1 yıl ödemesiz faizsiz olarak kredi vereceği düşüncesi içerisindeyiz. Peki esnafa kronavirüs’den dolayı ihtimaller içinde verilmesi kabul edilen faizsiz kredi kimlere ve ne kadar verilecek?

Koranavirüs Faizsiz Esnaf Kredisi Kimlere Verilecek?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Coronavirüs den dolayı ülke genelinde esnafın bir bir çok kepenk indirmek mecburiyetinde bırakıldı. Halkın toplu olarak bir araya gelmiş olduğu eğlence mekanları, kahvehaneler, spor salonları, kafe ve lokanta benzer biçimde umumi açık işletmeler İçişleri Bakanlığı tarafınca piyasaya çıkan tebligat ile faaliyetleri ilk durdurulan işletmeler oldu. Bu tür işletme bölgeleri bizce koronavirüs den dolayı maddi zararlarının bir an ilkin kapatılması için faizsiz kredi verilecek kesimi oluşturmaktadır. Genelge kapsamında geçici olarak kapatılan işetmeler ise ola ki devlet tarafınca faizsiz esnaf kredisi kimlere verilecek probleminin en net yanıtını da ek olarak oluşturmaktadır. Peki, genelgede yer edinen geçici olarak kapatılan bu işetme türleri başka hangileridir?

 • Göstere merkezleri
 • Sinemalar
 • Tiyatrolar
 • Konser salonları
 • Çalgılı eğlence merkezleri (disko, barlar)
 • Kafe
 • Gazinolar
 • Lokantalar
 • Kıraathane/Kahvehane
 • Birahane
 • Nargile salonları
 • Çocuk ve erişkin her türlü oyun eğlence salonları (playstation, İnternet cafe vb)
 • Dernekler
 • Yüzme havuzları
 • Hamamlar
 • Masaj salonları

Bu tür mekan sahibi esnafımız bizim tecrübelerimize nazaran ola ki minimum 3 ile 6 ay ödemesiz kredi verilmesi durumunda ilk yararlanacak kesim olacaktır. Bir an ilkin bu fırsattan yararlanmak için eğer halen esnaf odanıza kayıtlı değilseniz kayıt olmanızı tavsiye ederim. Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?

Koronavirüs Esnafa Devlet Yardımları Nedir?

Türkiye’de tesiri altına alan ve bir oldukca esnafı ciddi bir halde maddi olarak derinden yaralayan Çin hastalığı koronavirüs yeni yardım paketlerini devreye sokabilir. Esnafın Sıhhat ve İşişleri Bakanlığı tarafınca mecburi olarak geçici kepenk kapattıran bu üzücü ve istenilmeyen hadise başta SGK ve BAĞKUR benzer biçimde pirim ödemelerin ertelenmesini gündeme taşıyacak benzer biçimde gözükmektedir. Devletin esnafa bu yardımının yapılması halinde ise vergi borçlarının silinmesi de ilerleyen öteki süreçte gündeme gelmesi bir fazlaca mümkün olarak gözükmektedir. Bizim tahminlerimize nazaran ise vergi affı benzer biçimde yardımlardan sonrasında esnafa yapılacak en büyük öteki ikinci bir yardım paketi ise kira yardımı olacaktır. Kira kontratı ile devlete ait bankalar olan;

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Türkiye İş Bankası

Müracaat yapılması durumunda esnafın kirası bizim tahminimize nazaran minimum yarısı devlet tarafınca ödenecektir. Esnafa devlet tarafınca kira ve vergi yardımında sonrasında bir an ilkin cari açıklarının kapatılması için son olarak yardım ise faizsiz kredi verilerek olacaktır. Esnafa korona virüs nedi ile verilecek olan bu faizsiz krediler ise bizim tahminimize nazaran minimum 3 yada 6 ay ödemesi olarak verilecektir.

Koronavirüs Esnaf Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Şimdilik 15 gün olarak görünen mecburi işletmelerin kapatılması ileriki zamanlarda daha da uzayabilir. Bakanlık tarafınca yayımlana tebligatta yer edinen işletmeler haricinde öteki bir oldukca esnaf da halkın dışarı çıkamamasından dolayı ciddi olarak maddi kayıplar yaşamaktadır. Eczaneler ile market ve bakkalların bu durumdan bir tek etkilenmediği kronavirüs salgınından esnafa verilecek ola ki faizsiz kredi başvurusu iyi mi yapılacağı tecrübelerimize dayanılarak şu şekilde olacaktır.

 • Esnaf oldukca büyük olasılık ile İnternet üstünden bu başvurularını virüs sebebi ile sağlamak zorunda kalacaktır.
 • Müracaat işlemleri için bir İnternet sitesi oluşturulacaktır. (TC İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemleri benzer biçimde)
 • Başvurular vergi levha numaranız ve TC kimlik numaranız ile yapılabilir.

Başvuruları kabul edilen esnafın ödemleri ise sisteme girdikleri mevduat hesaplarına muhtemelen yapılacaktır. Geri ödemeler ise en erken 3 ay sonrasında başlayacaktır. Ne kadar ödeneceği ise esnafın senelik mali bilanço göz önünde bulundurularak gerçekleştirileceğini düşünmekteyim. Fakat, ödeme planı ise 3 ay ödemesi öteki aylar durağan(durgun) olarak aşağıda olduğu benzer biçimde durağan(durgun) bir halde en fazla 60 ay olarak ödenir.

Miktar 3 Ay Sonrasında 57 Ay Faizsiz Ödeme
30.000 TL 526 TL
40.000 TL 701 TL
50.000 TL 877 TL
60.000 TL 1.052 TL
70.000 TL 1.228 TL
80.000 TL 1.403 TL
90.000 TL 1.578 TL
100.000 TL 1.754 TL

Koronavirüs sebebi ile ihtimaller içinde verilecek olan faizsiz krediler bizim tahminimizce 30 bin TL den başlayıp 100.000 TL kadar çıkacaktır diye düşünmekteyiz. Eğer esnafımız için devletimiz net bir halde salgın hastalıktan dolayı adım atar ise sizlere doğru bir halde bu içinde ne olduğu güncelleyerek bilgilendirileceğimizi ek olarak temin ederiz.

Yukarıda yer vermiş olduğumuz içerik tamamen varsayımdan ibarettir. 18.03.2020 tarihinde kaleme alınmıştır. Aşağıdaki bilgiler ise medya ile paylaşılarak uygulamaya alınmıştır.

Koronavirüs Emekliye Esnafa İstikrar Kalkanı Yardım Paketi

Koronavirüs sebebi ile ihtimaller içinde esnafa devletimiz tarafınca yapılması ön görülen yardım paketini kaleme aldığımız sıralarda Cumhurbaşkanımız’dan beklenen açıklamada aynı an tv kanallarında yapılıyormuş. Her ne kadarda bizim düşüncelerimizde yer edinen KOBİ ve esnafa yardım olanakları tam olarak gündeme gelmemiş olsa da hakkaten hastalığın ülkemize gireli 3 gün olmasına karşın yapılacak olan yardımlar şahane gözüküyor. Çin virüsünden dolayı bir tek esnafı düşünmeyen devletimiz emekliyi ve bir oldukca bankalara borcu olan vatandaşlarımızı da göz önünde bulunduracağını biz bile tahmin etmezdik. Şimdi sizlere bir tek şimdilik devlet istikrar kalkanı adı altında yapılacak olan toplamda 100 milyar liralık yardımları videolu olarak listelemek istiyoruz.

Koronavirüs Sebebi İle 1.000 TL Yardım Parası Kimlere Verilecek

Vatanımızda koronavirüs vak’aları arttıkça devletten yardımlarında arkası gelmeye devam etmektedir. Bu yardımlardan son olarak olanı ise 2 milyon haneye verilecek olan 1.000 TL yardım parası olanıdır. Kimler ekonomik istikrar kalkanı kapsamında bin TL yardım parası alacağı ise merak mevzusu oldu. Ne vakit verileceği ise tam olarak tarih olarak biz ile paylaşılmamış olsa da ailelere verilecek olan ödemelerin MART ayı sonun ödeneceği söylenmektedir. Kimler hane yardımını almaya hak kazanmıştır yada kimlere verileceği ise halen merak mevzusu. Sadece, şunu biliyoruz ki müracaat işlemlerinin bizlerin yapmayacağına nazaran Avrupa’da olduğu benzer biçimde bu yardımlar 60 yaş ve üstü muhtaç aylığı alan yaşlılara yapılacak benzer biçimde gözükmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca mevzu ile ilgili paylaşımlar oldukça sizler için güncel olarak buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Güzellik Salonları ve Kuaförlerde Bugün İtibarı İle Kapatıldı!

Halkın sağlığını korumak amacı ile alınan tedbirler her geçen gün artmaya devam etmektedir. Korona virüs sebebi le ölen sayısı 9 kişiye çıkınca devletimiz tarafınca alınan önlemler artmaktadır. Bugün alınan son olarak tedbir ise kuaför ve güzellik salonlarının saat 18:00’dan sonrasında bir sonraki bildirime kadar kapatılması oldu. Her ne kadarda hastalığa karşı işletme sahipleri dezenfekteye işlemi uygulasa da solunum yolu ile hastalığın yayılmasının önüne geçmek için bu tedbirlerin artacağı düşünülmektedir.

İş yerinin faaliyetlerinin durdurulacağını işletme sahipleri müşterilerine toplumsal ağlardan ve kısa mesajlar ile bildirmeye adım atmıştır.

Koronavirüs Sebebi İle Kredi Ödemeleri Taksitleri Ertelendi

İlk olarak devlete ilişkin bankalar olan Ziraat, Vakıf ve HALKBANK sonrasında bir oldukca hususi bankada bireysel ve ticari müşterilerin kredi taksit ödemelerini erteleme sonucu aldı. Minimum 3 ay boyun kredi borcu ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesinin yanı sıra bankalar ek olarak vatandaşı koronavirüs sebebi ile yaşadıkları zorlukları en aşağıya indirmek için bazı tedbir paketlerini de devreye soktu. İşte, kredi ödemelerini erteleyen tüm bankalar ve almış oldukları öteki tedbirler.

 1. Ziraat Bankası
  • Kredi borçlarını 6 ile 12 aya kadar ödemesiz olarak erteledi
  • 3 Aylık personel maaşları için kredi imkanı sağlıyor
  • İşletmenin gerekseme duyması halinde ilave esnek ödemeli kredi olanağı sundu
 2. Vakıfbank
  • Haziran ayı sonuna kadar kredi ödemelerinin hepsini faizsiz olarak erteleme sonucu aldı
  • Personel maaşlarını kendi üstünden ödeyen ticari müşterilerine 3 aylık personel maaşları için kredi imkanı sağlamış oldu
  • Toplu taşıma ve gezim sektörüne 12 ay ödemesiz olarak kredi imkanı sağlamış oldu
  • SGK benzer biçimde devlet kurumlarına olan borçların ödenmesi için 3 ay ödemesiz 12 ay taksitli kredi olanakları devreye girdi.
  • Kredi kart limitleri arttırılarak ödemeleri 3 aya kadar ötelenebilecek
 3. HALBANK
  • Kredi ödemleri bireysel ve ticariler için 3 ay süre ile ana para ve faiz ödemeleri ertelenecek
  • Esnaf ve Sanatkarların talep etmeleri halinde koronavirüs sebebi ile yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirmek amacı ile NİSAN, MAYIS ve HAZİRAN ayında vadeleri gelecek olan kredilerini 3 ay süre ile erteleme imkanı sağlandı.
  • Personel maaşları kadar kredi imkanı sağlandı
 4. Türkiye İş Bankası
  • 30 Nisana kadar müracaat yapmaları durumunda haziran ayına kadar kredi taksitleri ertelenecek
  • Hastalık sebebi ile negatif etkilen sektörlere ödemesiz dönemli kredi verilecek
  • KOBİ’lere kredi limitleri yükseltilecek. KOBİ Nedir? Kısaca Özellikleri Açılımı Tanımı! (Kimlere Denir?)
  • Maaş müşterisi olmasına bakılmaksızın işletme sahiplerinin çalışan maaşlarında kesintiye gitmemesi durumunda 3 aylık maaş tutarı kadar kredi imkanları sağlanacak
  • 30 Nisana kadar hiçbir banka işlemleri için ücret alınmayacak
  • Kredi kartı harcamaları talep edilmesi halinde 3 ay sonraya ertelenecek
  • İŞİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLAR İÇİN KOLAYLIKLAR VE TEDBİRLER ALINACAK
 5. Denizbank
  • 30 Hazirana kadar kredi ödemeleri ertelenecek
  • Tüm işlemler ücretsiz bir şekilde yapılacak (para gönderme, fastPay dahil)
  • Günlük para çekme limiti 5.000 TL çıkarıldı
  • Emek verme saatleri 12/17 yazışma merkezi desteği ise 7/24 olarak güncellendi
 6. Yapı Kredi
  • 3 Ay süresince müşterilerinin kredi taksit ödemelerinin ertelenmesi
  • 1 Ay süresince bankacılık işlemlerinden para alınmaması
 7. QNB Finansbank
  • Mevcut kredi ödemelerin 3 ay ertelenmesi
  • 6 ile 12 ay ödemesiz kredi verilmesi
 8. AKBANK
  • 10.000 TL kadar para çekme (Mobil, ATM)
  • 3 Ay taksit ödeme erteleme
  • Parasız bankacılık işlemleri
 9. GARANTİ BBVA
  • Her hangi bir koşul koşulmadan 3 ay sonraya kredi ödemelerinin ertelenmesi
  • Ticari kredi ödemelerinin 6 ay sonraya ertelenmesi
  • Kredi kartı ödemlerine destek sağlanması
  • Harcama ve komisyonların kişiye nazaran destek saplama
  • 5 bin TL kadar günlük ATM üstünden para çekme
  • Ekonomik destek görme talebinde bulunan işletmelere ödemesiz dönemli kredi verilesi

benzer biçimde bankalarca tedbirler alınmıştır.

HALKBANK Koronavirüs Sebebi İle 6 Ay Ödemesiz Kredi Verecek

Sonunda koronavirüs sebebi ile mağdur olan esnafı rahatlatacak güzel haberler dediğimiz benzer biçimde gelmeye başladı. Son dakika A.A. ajansından aldığımız habere nazaran Türkiye Halk Bankası esnafa 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli işletme kredisi verecektir. 25 bin TL olarak verilecek işletme kredisi ile gene 25 bin TL kadar limitli paraf esnaf kart başta ”Ulaştırma, perakende tecim, konaklama ve yiyecek üretimi” dahil olmak suretiyle tüm esnafa verileceği bildirildi. Senelik 4.5 aylık ise %0.37 faiz oranı ile verilecek olan 36 ay vadeli kredinin hesaplaması ise şu şekildedir.

İşletme Kredisi 36 Ay 6 Ay Ödemesiz Hesaplama:

 • 25.000 TL 6 ay olarak ödemesi 36 ay vadeli taksit ödemesi 752,96 TL toplam maliyeti 27.106,55 TL olacaktır.

Paraf Kredi Kartı İle Kullanılan Kredi:

 • 25.000 TL 3 ay ödemesiz 12 ay süresince aylık taksit ödemeli kredinin aylık ödemesi 2.317,78 TL olacaktır. Toplam sizlere maliyeti ise 27.813,35 TL olacaktır. (Paraf Kart için 2020 senesinde kredi kartları için belirlenen senelik %1.40 faiz oranı göz önüne alınarak hesaplama yapılmıştır.)

Başvurular için direkt Türkiye Halk Bankasına direkt müracaat edebilirsiniz. Müracaat için istenilen lüzumlu evraklar ise şunlardır.

 1. Esnaf ve Sanatkarlar sicil tasdiknamesi
 2. Esnaf odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 3. Son mali yılına ilişkin vergi levhasının 1 tane fotokopisi
 4. Nüfus cüzdanı yada yeterlik belgesi
 5. İmza beyannamesi
 6. 2017-2018 Gelir vergisi beyannamesi
 7. 2019/4. döneme ilişkin geçici vergi beyannamesi
 8. Vasıta ruhsatı yada tapu belgesi ipotek için
 9. İşletmeniz sigorta ve kiralık ise sözleşme fotokopisi
 10. Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı

istenilmektedir.

25 Bin TL 6 Ay Ödemesiz Halkbank Esnaf Kredisinin Şartları

Söz vermiş olduğum benzer biçimde Gömü ve Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK tarafınca meydana getirilen tüm esnafa Türkiye Halk Bankası tarafınca verilecek olan 6 ay ödemesiz kredinin şartları belli oldu. Buna nazaran 25 bin TL 6 ay ödemesiz olarak işletme kredisi kullanacak olan esnaftan istenilen şartlar şunlardır.

 • Halen devam eden Esnaf Kefalet Kooperatifi üstünden çekmiş olduğu kredisi olmayacak
 • Herhangi bir SSK yada BAĞKUR benzer biçimde devlete borcu olmayacak
 • Minimum bir tane kefil isteniliyor. (Kefil çalışan ise e-Devlet üstünden A4 hizmet dökümü, esnaf ise vergi levhası)
 • Kefil evli ise eşinin muvafakati şu demek oluyor ki izini
 • İpotek için tapu yada vasıta ruhsatı istenilme durumu da vardır.
 • KOSGEB bağışlama desteği aldı ise 2 senelik sürecin tamamlanmış olması.

Bu şartlarının yanı sıra her kredi de olduğu benzer biçimde müracaat sahibi esnafın kredi notu kıymeti de oldukca öneli bulunduğunu belirtmek isterim. Eğer kredi not değeriniz bozuk ise Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar hangilerinin bulunduğunu sizlere daha ilkin belirmiştim.

HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! da öteki kredi başvuruları için hesaplama işlemlerini nazaran bilirsiniz.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>