Koronavirüsü Faizsiz Kredi ve Hibe Verilecek mi?

Korona virüs önlemleri her geçen gün artıyor. Bakanlık tarafınca devletimizde 81 ilde Koronavirüs Tedbirleri genelgesi gönderildi ve 17.03.2020 tarihinden itibaren tiyatro, beyaz perde, kahvehane ve düğün salonları da dahil kalabalık mekanların ve merkezlerin faaliyetleri bir süreliğine durduruldu. Genelge ile 81 ilde virüse karşı vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; konser salonları, nişan ve düğün salonları , çalgılı müzikli lokanta kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, web salonu, web kafe, her türlü oyun salonları,  her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetlerine geçici bir süreliğine durdurulduğunu açıklandı.

Vatandaşların ve esnafların iş yerlerinin ve işletmelerinin geçici olarak kapatılması ve faaliyetlerinin durdurulması sebebiyle bankalardan kullandıkları konut, gerekseme ve taşıt kredileri ile esnaf ve hayvancılık kredilerinin geri ödemelerinde güçlük yaşayacağı ve bankalardan kullandıkları kredilerin geri ödemesinde bir korona tedbirinin alınması gerektiği mevzusu gündeme geldi.

İşyerini kapatmak zorunda kalan esnaflar bu ay içinde aylık gelirlerinde düşüş yaşayacak. Esnaflar bu ay içinde ve önümüzdeki dönemlerde bankalardaki mevcut kredi borçlarının geri ödemelerinde zorlanacaklarından dolayı esnaflara ve yurttaşlarımıza faizsiz kredi desteğinin sağlanması uygun olacağı ve yarar sağlayacağı konuşulan mevzular içinde içeriyor. Korona esnafı vurdu ödemeler ertelenmeli haberleri yayılmaya başladı.

Korona Sebebiyle Esnafa Bağışlama ve Faizsiz Kredi Verilir mi?

Çin, İtalya ve İranda hızla yayılan ve tüm dünyayı tesiri altına alan Korona virüsü salgını ülkemizi de görüldü ve olay sayısı 47 ye terfi etti. Salgının tesirini en aza indirmek amacıyla okullara ara verilmesinin arkasından gösterilen genelge ile minik esnafların iş yerlerinin kapatılmasına karar verildi. Hal bu şekilde olunca önümüzdeki süreçte ekonomik anlamdan salgından en oldukça esnaf kesimi etkilenecek. Eğlence mekanlarını olmak suretiyle kuaförlerin, kahvehanelerin, organizasyon firmalarının gezim merkezlerinin ve spor merkezlerinin kapatılması ile her yaştan esnaf önümüzdeki süreçte ciddi maddi yitik yaşayacağı ve zor durumda kalacağı tartışılmaz bir gerçek. Esnafların ayakta kalabilmesi de korona virüsü salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kadar mühim bir mevzu olduğundan zor durumda olan esnaflara acil destek paketi kapsamında bankaların 6 ay geri ödemesiz şekilde ya da faizsiz kredi ve bağışlama şeklinde finansman desteği vermesinin gerekliliğini vurgulamak zorundayız.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu mevzu ile ilgili olarak;

Minik işletmelerin  ve esnafların devlete olan vergi, SGK primi ödemeleri, devlet bankalarına ve kefalet kooperatiflerine olan borçları ertelenmeli, faaliyetleri  durdurulan meslek kolları ve yan sektörleri için hususi teşvik ve finans imkanları hayata geçirilmelidir.  Esnaf kesimi için planlanacak önlemler de Corona ile mücadelenin bir parçası olarak düşünülmelidir. Sıfır faizli, uygun geri dönüşlü kredi imkanları sunulmalıdır çağrısında bulunmuş oldu.

Yakın bir süre içinde hükumetten atılacak adımları dört gözle bekleyen esnaflara yönelik faizsiz korona virüsü kredisi, korona sebebiyle kredi borçlarına erteleme ve yapılandırma, esnafa korona hibesi benzer biçimde adımların atılacağı kanaatindeyiz. Ülkemizin bel kemiği olan esnaflara verilmesi  olası kredileri kamu bankalarından öncü banka olan Türkiye Halk Bankası ve KOSGEB üstünden verilme ihtimali yüksek olarak değerlendiriliyor.

Esnafa Korona Hibesi ve Faizsiz Kredi Başvuruları 2020

Kobiler ve esnaflara yönelik acil destek paketleri bankalar tarafınca acil durumlarda açıklanmaktadır.  Son zamanlarda buna örnek olarak Elazığ depreminin yaralarını sarma amacıyla Kosgeb acil destek paketini açıklamıştı. Korona virüsü önemlerinin arkasından işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaflara tıpki acil durumlarda devreye alınan kredi paketleri benzer biçimde salgın durumlarında da düzenlenmesi umut ediliyor. ülke ekonomisin bel kemiği olan esnafın ayakta kalması da salgın kadar mühim bir husus olduğundan  bankaların acil destek paketi düzenleyecekleri konuşuluyor.

Esnaf ve KOBİ’lerimiz ayakta kalmalarını sağlamak ve kredi borçlarının ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri adına esnaf kredisi veren Halkbankasının öncülüğünde esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri tarafınca da 20 bin TL den başlayıp etkinlik gösterdikleri meslek kollarına gore 100 bin TL ‘ye kadar faizsiz kredi verilmesi mevzunun aciliyeti bakımından oldukça önemlidir.

Halkbankası Kredi Erteleme Başvuruları

Covid 19 salgını sebebiyle işleri negatif etkilenen ve Risk merkezine işlerinin negatif etkilendiğini beyan eden esnaflarımız kredi borçları tekrardan Halkbank tarafınca üç ay süre ile faizsiz ertelenecek.

Halkbankasının öncülük edeceği borç yapılandırma ve erteleme müjdesini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs toplantısının arkasından yapmış olduğu basın açıklaması ile verdi. 100 milyar kaynak ayrılarak açıklanan iktisat paketinin muhteviyatında dikkat çeken detay esnafların Halkbankasına olan kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi oldu. Iktisat paketinin içeriğine gore;

İşleri negatif etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Halbankasından esnaf kredisi kullanan esnaf ve Kobiler Halkbank şubelerinden yapacakları erteleme ve yapılandırma başvuruları başlatılmış oldu. Bilinmiş olduğu suretiyle esnaflar Halkbankasından Esnaf Kefalet kooperatifi vesilesiyle kredi kullanabilmekteydi. Halkbankası vesilesiyle kullandırılan esnaf kredilerini ödemekte güçlük yaşayan esnafların geri ödemeleri pakette de yer almış olduğu suretiyle Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Korona sebebiyle yapılandırma ve kredi borcu ertelemesi meydana getirecek olan esnafların Halkbank şubelerinde gitmeden web bankacılığı mobil bankacılık üstünden yapılması gerekiyor. Tüm bu gelişmelerin yanında esnafları sevindirecek bir haberde geçtiğimiz günlerde BDDK tarafınca gelmişti. BDDK bireysel müşterilerin ve esnafların kredi takip süresine ek süre tanımış olduğu ve 180 gün olarak güncellediğini açıklamıştı. Bunun yanında Halkbankası Kobi Acil Destek Poliçesinden de yararlanmak mümkün.

Halkbank’ tan TÜM Esnafa 25 bin lira İşletme Kredisi Verilecek

Gömü ve Maliye Bakanlığı desteğiyle tüm esnaflara Esnaf Destek Paketi kapsamında Tüm esnaflara 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin TL limitli ticari kart desteği müjdesi verildi.

Korona sebebiyle alınan tedbirler kapsamında bankalar tarafınca devreye alınan Finansal İstikrar Kalkanı paketi kapsamında Halkbankası destek paketlerini bir adım daha öteye taşıdı ve fark yapılmaksızın tüm esnafa 25.000 TL nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği verileceği deklare etti.

Esnaf Destek paketinde esnaflara işletme Finansman desteği 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli 25 bin TL limitli ve Gömü desteğiyle senelik % 4,5 maliyetli olarak kullandırılacak. Tüm esnafların ticari kartlarına da 25 bin liraya limit tanınacak.

Paraf Esnaf kart desteği olarak Esnaf ve sanatkarlarımızın mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecekleri nakit akışlarını düzenleyebilecekleri 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin TL’ ye kadar limitli olarak kullandırılacak.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflar Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleyebilecek.. 31 Mart tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan krediler için erteleme müjdesi geldi.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak suretiyle, gezim sektörlerinde etkinlik gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Gezim sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.
 • Ziraat Bankasının emek harcama saatleri 09:00 ila 17:00 arası düzenlendi.

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonrasında öteki kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank destek paketlerini deklare etti. Ziraat bankası yukarıda da anlatıldığı benzer biçimde 31 Mart 2020 geçmişine kadar ödenmesi gerek kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halk bankası ve Vakıf bankası da destek paketlerini devreye aldı.

Vakıfbank Kredi Erteleme Müjdesi Geldi

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Kredi borçlarının taksitleri 3 ay ertelenecek. Aynı şekilde kredi kartlarının  ödemeleri de 3 ay öteleme imkanı getirildi.
 • Bireysel kredi gereksinim duyan esnaf ve vatandaşların kredi başvurularını Vakıfbank Mobil, İnternet bankacılığı ve KSY limitler üstünden karşılanabilecek.

Vakıfbank mobil İnternet bankacılığı ve ATM’ ler üstünden yapılamayan işlemler Vakıfbank şubelerinden yapılabilecek.

Halkbank Kredi Erteleme  Müjdesi Geldi

 • 31.03.2020 tarihinde kadar taksit faiz ve anapara ödemelerini nakit  kışı bozulmuş olduğu için gerçekleştiremeyen firmalara ve üşterilerine önümüzdeki 3 ay süresince erteleme müjdesini verdi.
 • Personel maaşlarını Halk bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam yitirilmesine ve işsizliğe niçin olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Halk bankası da işsizliği önlemek amacıyla firmalara ilave limit imkanı getirdi.
 • Halk bankası üstüne keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.

Kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank Nisan Mayıs ve Haziran ayı vadeleri gelecek olan kredilerin anapara ve taksit ödemelerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleyecek.

24 Mart 2020 tarihinde Halkbank’ın açıklamalarına gore tüm esnaflara herhangi bir fark olmadan 25.000 TL nakit kredi desteği ve 25.000 TL’de ticari kart desteği verilecek.

Halkbankası Kobi Acil Destek Poliçesi

 • İş durması kaynaklı kredi ve faiz  ödemesi,
 • Acil sıhhat giderleri,
 • İflas teminatı benzer biçimde nedenler ile Halkbankası Kobi acil destek sigorta paketinden yararlanabilmekte mümkündür. Esnaf ve sanatkar meslek kollarına dahil olup, ekonomik faaliyetini sermayesi ile beraber bedeni çalışmasına dayandıran 18-65 yaş arası esnaf ve sanatkar yukarıdaki teminatlar oluşturularak hazırlanan sigorta prim ödemelerinizi peşin olarak hesaptan yada kredi kartı ile yapmak ta mümkündür.

Vakıf Katılım kredi Erteleme Başvurusu

Vakıf ve Ziraat katılım bankaları da oluşturdukları 5 maddelik Finansal İstikrar paketi kapsamında;  bireysel ve kamusal fon kullanan müşterilerin talep etmesi halinde 30 Haziran 2020 geçmişine kadar olan kredi taksit ödemelerinde esneklik sağlanacağı, firmalar tarafınca kullanılan mevcut fonların işletmelerin bozulan nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına gore ödemesiz dönemli olarak tekrardan yapılandırılacağını deklare etti. Gezim sektörü başta olmak suretiyle kent içi toplu taşıma da dahil olacak şekilde salgından oldukça etkilenen sektörlere yönelik fon kullandırımları 1 yıla kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacağı açıklandı. Vakıf katılım üstünde personel maaş ödemesi alan işletme sahipleri işçi çıkarımları yapmamaları kaydıyla 3 aylık maaş gideri kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılacağı bunun yanında işletmelerin vergi ve SGK benzer biçimde kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla 3 ay ödemesiz, 1 yıla kadar taksit imkanı verilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye Iktisat Bankası Iktisat Destek Paketi

Bankaların peş peşe açıkladıkları iktisat destek paketlerine 24 Mart zamanı itibariyle TEB bankasıda dahil oldu. Coronovirüs ile mücadelede bankaların açıklamış olduğu destek paketi vatandaşlara birçok kolaylık sağlayacak niteliktedir. TEB bankasının iktisat destek paketi maddeleri ise aşağıdaki gibidir:

 • TEB bankasının bireysel ve tüzel kredi kullanan müşterileri için coronovirüs salgını sebebiyle ödemede güçlük çekilmemesi için 30 Nisan 2020 geçmişine  kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenecek.
 • 25 Mart 2020 zamanı itibariyle CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üstünden yapılacak olan havale ve EFT benzer biçimde işlemlerinde 30 Nisan 2020 geçmişine kadar herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
 • Banka müşterileri para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme benzer biçimde işlemleri 30 Nisan 2020 geçmişine kadar parasız gerçekleştirebilirler.
 • TEB bankası müşterilerinin  ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için çalışmalarına halen daha devam etmektedir.

İşbankası Kredi Borcu Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara destek çağrısında bulunmuştu.

3 Kamu bankasının yanında Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafınca hususi bankalara meydana getirilen destek çağrısına ilk cevap İşbankasından geldi. İşbankası da kredi taksit ödemelerini önümüzdeki 3 ay süresince anapara ödemesiz faizsiz olarak erteleme müjdesini verdi.

Bankaların destek paketlerine;

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • TEB Bankası,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Denizbank ta birlikte rol aldı. Bankalar korona sebebiyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini deklare etti.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı.

Koronavirüs Faizsiz Esnaf Kredisini Kimler Alabilir

Ülkemizdeki olay sayısının son olarak olarak 359 olarak açıklanmasının arkasından mecliste vatandaşlar ve esnaflar için çeşitli tedbirler alınmasına yönelik tedbir paketleri önerilmeye başlandı. Son olarak mecliste korona virüsü sebebiyle işi olmayan kalan ve işyerlerini geçici olarak kapatmak zorunda kalan yurttaşlarımızın kredi kartı ve kredi borcu erteleme, KYK borcu erteleme, borç yapılandırma vergi borçlarının dokuz ay süre ile ertelenmesi benzer biçimde mevzularda önergelerde bulunulmuş oldu. Karşıcılık ise esnafın vergi borçları dahil icra takiplerinin de yapılmaması ve esnafların bu süreçten etkilenmemesi yönünde taleplerde bulunmuş oldu.

Önümüzdeki süreçte korona sebebiyle vergi borçları ertelenecek mi, kredi borçlarının yapılandırılması söz mevzusu olur mu, vergi borçları erteleme yapılacak mı, esnaflara ve Kobilere faizsiz kredi ve bağışlama desteği yapılacak mı hepimiz bu soruların yanıtlarını arıyor.

Korona sebebiyle esnaflara verilmesi olası olan faizsiz kredilerden bilhassa en oldukça etkilenecek olan kesim ulaşım da otobüs, minibüs ve taksiciler olmak suretiyle, güzellik merkezleri, bilhassa kuaförler ve berberler, eğlence merkezleri, kafe ve interten kafe ve kahvehane sahipleri, yiyecek sektörü lokanta ve restaurant sahipleri ile gezim sektöründe oteller, hamamlar, kaplıca, sauna işletme sahipleri ve Kobiler olacak. Her kesinden esnaf kredi imkanlarından yararlanabilecek.

Kosgeb acil destek paketinde oluğu benzer biçimde faizsiz kredilerin faizleri Kosgeb kurumu tarafınca karşılanıyor fakat korona virüsü sebebiyle ihtimaller içinde bir kredi destek paketinde esnaflara verilecek finansman desteğinin ayrıntıları netleştiğinde sizlerle detayları paylaşmaya devam edeceğiz. Senelik mali bilançosunda yer edinen cirolarına ve meslek kollarına gore esnaflara verilecek faizsiz finansman desteği Kosgeb tarafınca verileceği düşünülüyor.

Kosgeb Korona Faizsiz Esnaf Kredisi

Korona virüs sebebiyle esnaflara ve Kobilere bağışlama yada faizsiz kredi verilmesi halinde bunun aracılığını sağlayacak kurum da Kosgeb olacaktır. Kosgeb tarafınca korona sebebiyle verilmesi olası acil destek kredisinde Elazığ depreminde olduğu benzer biçimde faiz desteği Kosgeb tarafınca karşılanmaktadır. Yangın sel zelzele ve salgın benzer biçimde durumlardan toplumsal olarak etkilenen ve ekonomik anlamda ziyan olan esnaflara 50 bin TL faizsiz kredi vermek için aracı olan Kosgeb, salgın sebebiyle hasta olan ve hastalıktan dolayı mağdur olan esnafların bu süreçte yanında olması beklenmektedir. Kosgeb desteğinden yararlanabilmek için esnafların ve Kobilerin Kosgeb kobi beyannamelerini 2020 yılı için güncellemeleri gerekmektedir.

Kosgeb Kredilerine 3 Ay Erteleme Müjdesi

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip corona virüse karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketini deklare etti. KOSGEB vesilesiyle dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven benzer biçimde ürünlerin yerli üretimine işletme başına 6 milyon TL’ye kadar destek verileceği açıklandı.

 Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOSGEB alacaklarını 3 ay erteleme ve KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre verileceğinin müjdesini verdi.

Koronavirüs Esnaf Kredisi Hesaplama 2020

Korona sebebiyle esnaflara kullandırılacak olan esnaf kredileri işletme kollarına ve esnafların ticari etkinlik alanlarına gore değişim gösterecektir. 20 bin ila 100 bin lira içinde rakamlar söyleniş edilse de bu miktar dediğimiz benzer biçimde esnafların senelik cirolarına gore artabilir ya da azalabilir. Faizsiz olarak verilecek korona esnaf kredisinin hesaplama işlemi iyi mi yapılır?

Esnaflara kullandırılması olası 3 ay geri ödemesiz 60 ay taksitli hesaplamalar ise aşağıdaki gibidir;

20 bin lira tutarında 3 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli esnaf kredisinin aylık taksit tutarı: 333 TL

50 bin lira tutarında 3 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli esnaf kredisinin aylık taksit tutarı: 833 TL

100 bin lira tutarında 3 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli esnaf kredisinin aylık taksit tutarı: 1.666 TL

Esnaflara Düşük Faizli Korona Kredisi

Esnaf ve sanatkarlar odaları tarafınca esnaflara kullandırılacak olan kredileri faiz oranları oldukça düşüktür. Esnaf ve sanatkarlar odaları tarafınca düşük faiz ile kullandırılan esnaf kredilerini hesaplamalarını sizler için yaptık. Bankalardan kullandırılacak olan kredi desteklerini hesaplamaları da müracaat esnasında ödeme planı çıkarılarak öğrenilebilir. Bununla beraber 2020 senesinde esnaflara kullandırılacak olan  GÜNCEL esnaf kefalet faizsiz kredi şartları ve hesaplama yazımızdan öğrenebilirsiniz.


About admin

Check Also

Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketi Açıkladı. İşte Yeni Müjdeler!

18 MART 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile ilgili savaşım kapsamında düzenlenmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>