KOSGEB 2020 Hazır İş Planı Örnekleri (YENİ ONAY SİSTEMİ)

Minik yada büyük ölçekli yatırımınız için daha ilkin onay verilen ve bağışlama alan bir iş planı projesi ile müracaat yapmak, destekten yararlanma şansınızı arttıracaktır. Bağışlama alan projelere iki şekilde ulaşabilirsiniz.

Bunlardan birincisi danışmanlık ve proje hizmeti veren firmalara müracaat yaparak, belirli ücretler karşılığında kosgeb iş planı hazırlatabilirsiniz. Averaj olarak bu firmalar 1.000 – 1.500 TL. civarında proje tutarı talep etmektedirler.

İkinci  yöntem ise, web sitemizde bulunan hazır projeyi bir tarafa, boş örneği bir tarafa indirip, daha ilkin meydana getirilen doldurma işlemlerini kendi projenize uygulamanızdır.

İlk örneğimizi reklamcılık, tabela uygulama ve Ofset İş Planı ile ilgili olup, bu sektörde Elif ERGENÇTÜRK isminde girişimci tarafınca hazırlanmıştır. İş planının word dosyası halinde hazırlanmış örneğini yukarıda ki mavi renkli linkten indirebilirsiniz.

Hizmet merkezleri girişimcilere boş bir örnek hazırladılar. Yapacağınız plan ne kadar kaliteli olursa olsun, bu şablona uymak zorunda. Bu şablonun şu detayları içermesi gerekiyor. İşletme, Pazar ve Plan, Üretim Projesi, Yönetim Planı, Finansal Plan, Destek Talebi.. Bu sebeple boş örneğe yada daha evvelde onay almış projelere gerekseme duymaktayız.

kosgeb örnek iş planları

Daha Ilkin Onay Verilen Yada Müracaat Meydana getirilen Hazır Projeler;

İnternet ortamında dağıtılan ve proje örneklerinin yer almış olduğu sitelerde, neredeyse aynı örnekler dağıtılmaktadır. Burada esas olan mevzuyu örneklerle açıklayalım;

Farz edelim ev yiyecekleri lokantası açmak isteyen bir girişimci;

 • Kuruluşa ilişkin bilgiler,
 • İşletici kuruluşun detayları,
 • Hali hazır olan müessese detayları,

Bölümlerini daha ilkin onay almış yada almamış tüm proje örneklerinden alabilir.

Girişimciye ilişkin kişisel bilgiler; neredeyse her proje için aynıdır.

İş Fikrinin Kısa tarifi; Bu kısmı alıntı halletmeye gerek kalmaz.

Genel Olarak İş Kurma Süreci Tarifi; Bu bölüm gene işinize bağlı olup, daha ilkin ki örneklerden de alıntı yapılabilir. Lokanta açan kafeteryadan, hanımefendi giyim mağazası ayakkabıcıdan örnek alabilir.

Kişisel Bilgiler, Eğitim Durumu, Çalmış olduğu İşler, Data ve Beceriler kişisel data olduğundan, her projeden örnek alınarak doldurulabilir.

İş Fikrini seçme sebepleri ve Girişimcinin hedefleri bölümlerinde yer edinen bilgiler sonucunda KOSGEB sizin hangi sebeple bu işi seçtiğiniz anlaması ve onay sürecinde mühim bir bölüm olduğundan daha ilkin ki iş planlarından alıntılanması tavsiye olunur. Orta ve Uzun dönemli hedefler de bu bölüme dahildir.

Genel Olarak İş Kurma Süreci Tarifi

Genel Olarak İş Kurma Süreci Tarifi

İşletmenin haiz olacağı yasal statü ve ortaklık yapıları ile özellikleri bölümleri eğer ortaklarınız var ise, bu kişilere ilişkin bilgilerin yazıldığı sayfadır. Ortaksız dükkanlar için doldurulması basitken, paylı iyelik sahipleri örnek almalıdır.

İzinler, Ruhsatlar yada Öteki Kuruluşlara Ilişik Resmi Dokümanlar;

Bu bölümde işyeri açma belgeniz var ise bunun bilgilerinin yazılması, eğer bir mezuniyet belgesi kiralayarak iş kuruyorsanız, mezuniyet belgesi detayları ve kiralanma süreci, Valilik, Kaymakamlık, Maliye, Belediye Başkanlığı, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Tecim yada Esnaf odaları benzer biçimde kuruluşlardan alınacak izin belgeleri ve bu belgelerin ne kadar sürede verileceği belirtilmektedir.

Sektör Araştırması;

Sektörler bölümünde iş fikriyle ilgili sektör analizi yapılmaktadır. Burada ana sektörle beraber alt sektörler, alan kişi potansiyeli, girdiler, piyasanın durumu belirtilmektedir. Müşterilerin analizi de bu bölümde aittir. Kime, ne satacaksınız, niçin sizden satın alacaklar, ürünlerinizi yada hizmetinizi tercih edecek müşterilerin özellikleri nedir benzer biçimde sorular bu bölümde cevaplanır. Boş projeye sıfırdan yazabileceğiniz benzer biçimde, örneklerden de yararlanabilirsiniz.

Bu bölüm KOSGEB iş planı projesinde 4. maddenin 3 nolu alt maddesi olarak yer alır.

Rakip Analizi;

Dükkan açacağınız yerde ki rakipler hakkında araştırma yaptınız mı? Dükkanın yanında sizinle aynı işi meydana getiren rakipleriniz var mı? Bunlar kimler ve ne satıyor, ne hizmeti veriyorlar? Örnek alabilir yada kendiniz doldurabilirsiniz.

Ürün yada Hizmetlerinizin Tanıtımı;

Reklam içeriklerinizden tutunda tanıtım için mühim faktörleri bu bölümde yazmalısınız. Hangi hizmetleri sunduğunuz ve bu hizmetlerin bölümlerini açıklamalısınız.

İş planı projesi adım adım bu şekilde doldurulur. Örnek iş planları vereceğimiz içeriğimiz de mevzuyu daha çok dağıtmak istemiyorum. Bu sebeple Adım adım Kosgeb iş planı isminde yazıyı okuyun. Görsel anlatımlarla madde madde kendi iş projenizi kendiniz hazırlayın.

Ürün veya Hizmetlerinizin Tanıtımı

Ürün yada Hizmetlerinizin Tanıtımı

Örnek KOSGEB İş Planları

Sizler için hazırlamış olduğumuz örnekleri 9 değişik kategoride topladık. Bu kategoriler;

 • Boş doldurulmamış örnekler,
 • Cafe, Lokanta, Yiyecek Evi,
 • Elektronik sektörü,
 • Besin Ürünleri kategorisi,
 • Giyim,
 • Genel olarak tüm imalat sektörü,
 • Yalnız satış meydana getirilen ticari işletmeler,
 • Arıza tespit, bakım onarım ve teknik servis hizmetleri,
 • Bina, yapı denetim ve benzer hizmetler


9 ana projenin her sayfasında değişik iş planları yer verilmiştir. Sizler için web alanımız da proje örneklerine bir bölüm ayırdık. Tüm dokümanlar Microsoft Word yada Openoffice isminde programı ile açılabilecek dokümanlardır.

İŞGEM – İŞGEM tarafınca hazırlanmış hazır proje dosyası

Lokanta, Cafe Vb.;

 1. AİLE ÇAY BAHÇESİ Murat bey bir çay bahçesi oluşturmayı amaçlıyor.
 2. CAFE Kafeteryalar tüm gençlerin ilk iş fikridir. 😉 Gençlere hususi ..
 3. CLUB WAFFLE Daha ilkin Waffle yediniz mi? Bu proje ile yemeyen kalmayacak!

Elektrik, Elektronik Sektörü;

 1. Bilgisayar teknik servis projesi Bilgisayar Sevenlere..
 2. Elektronikçi eli tornavida tutan girişimcilere..
 3. Güç kaynağı pano imalat iş planı Ev Elektriği Projesi
 4. İnternet Yazılım ve Danışmanlık KOSGEB iş planı hizmetleri alanı,
 5. Güvenlik kameraları iş planı örneği Kamera Alarm ve Benzeri ürünler.
Elektrik, Elektronik Sektörü

Elektrik, Elektronik Sektörü

Besin ürünleri projeleri;

 1. Üretim Sektöründe iş planı örneği paketleme  ve satışa hazırlama..
 2. Fabrika Kurmak İsteyenlere örnek 3 Ortak ile Salça Üretim Tesisi
 3. Pazar tezgahı için KOSGEB desteği Pazarcı esnafa hususi,

Elbise ve Giyim Sektörü;

 1. Giyim Mağazası KOSGEB iş planı Üretim haricinde bir tek satış odaklı iş planıdır.
 2. Elbise üretimi için örnek proje yapımevi açmak içindir.

İmalat Sektörü;

İmalat Sektörü

İmalat Sektörü

Tecim ve Satış için Projeler;

Teknik Servis, Bakım Onarım;

Yapı ve Bina İşleri için Proje Örneği;

Kıymetli girişimciler; Sizler için 21 tane KOSGEB iş planı örneği yayınladık. Bu örneklerin bazıları birbirine benzediği benzer biçimde sıfırdan proje geliştirenler KOSGEB iş planı nasıl doldurulur isminde içeriğimiz den muhakkak yardım almalıdırlar. Bu yardımda adım adım projenin iyi mi hazırlanacağı anlatılmaktadır. Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecek. Bu desteklemeler Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında yapılacaktır. Geleneksel girişimcilere 60 bin TL verilirken, ileri girişimciler 360 bin TL tutarlar ile desteklenecektir.

2020 yılı kosgeb kurs tarihlerini takip ederek bu kurslara kayıt yaptırabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>