KOSGEB Acil Destek Kredisi 2020

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Elazığ depremi birçok ilde hasar niçin oldu. Yaşanmış olan zelzele felaketinden etkilenen ve faaliyetleri duran birçok esnaf banka ödemelerini iyi mi yapacağını merak ediyor. Zelzele dolayısıyla faaliyetleri duran esnafın ödemelerinin ertelenmesi talebinde bulunan esnafa ilk müjde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan geldi.

Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafınca geçtiğimiz günlerde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ depreminde ziyan olan işletmeler için Acil Destek Kredisi Programını getirdi. Depremde ziyan olan ufak ve orta büyüklükteki işletmeler için anlaşmalı bankalar vesilesiyle 100 Bin TL‘ye kadar kredi imkanı sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği emirle KOSGEB, zelzele bölgesi için Acil Destek Kredi Programı devreye soktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzuyla ilgili; “Depremden ziyan olan KOBİ’lerimiz anlaşmalı bankalardan işletme başına 100 bin TL’ye kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler” diye açıklamada bulunmuş oldu.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını paylaşarak, “Depremin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Elazığ ve Malatya’da depremden ziyan olan KOBİ’lerimize Kosgeb’in “Acil Destek Programı” kapsamında 100.000₺’ye kadar 0 faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz. ‘dedi.

Acil Destek Kredi Programı

Zelzele bölgesinde etkinlik gösteren Kobilere destek sunar böyle de bitmiyor. Zelzele bölgesindeki 50 den fazla istihdam elde eden işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat endüstri işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında 150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanında Halk bankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri deklare etti.

Geçtiğimiz günlerde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen zelzele felaketinden sonrasında Acil Destek Programı devreye sokuldu. Depremden etkilenen ufak ve orta büyüklükteki işletmeler 100 bin TL’ye kadar “Acil Destek Kredisini” kullanabilecekler. Acil Destek Kredisini kullanmak isteyen işletmeler, depremden dolayı meydana gelen durumu valilik ve kaymakamlık benzer biçimde ilgili makamlara müracaat ederek belgelemesi gerekmektedir. Acil destek kredisi programı kapsamında zelzele bölgesindeki işletmeler, işletme başına 100.000 TL’ye kadar 12 ay ödemesiz ve 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecek. Kredinin faizlerinin hepsini Kosgeb karşılayacaktır. Güvence problemi yaşayan ufak ve orta büyüklükteki işletmeler için devreye Kredi Güvence Fonu (KGF) girecek. Acil destek kredi programında kredi üst limiti 150.000 TL olacak. 12 ay ödemesiz olarak gerçekleştirilecek kredinin kalanı üçer ay olarak eşit taksitler halinde toplamda 36 ay olarak uygulanacaktır.

Elazığ ve Malatya’da Kosgeb kredi geri ödemesi tamamlanmayan işletmelerin ödemeleri 2021 yılının Ocak ayını ertelenmiştir.

Acil Destek Kredisi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı

Akbank Kosgeb Acil Destek Kredisi 2020

Elazığ depremden ziyan olan bölgedeki esnafların kredi kartı ödemelerini 3 ay faizsiz erteleyeceğini bildirdi. Tüketici kredilerinin taksit ödemelerinin erteleneceğini açıklayan Akbank depremzedelerin yanında olmaya devam ediyor. Akbank müşterilerinin ortak ATM kullanımları da gene 1 ay parasız olacak ve depremzedelerin havale işlemleri parasız olacak. Akbank Elazığ ve Malatya zelzele bölgelerinde gezici şubesiyle de hizmetlerini devam ettirecek. İşletme sahiplerininde talep etmeleri durumunda, kredi geri ödemelerini yada taksitlerini 3 ay süreyle faizsiz erteleyecek.

Kosgeb ile anlaşmalı olan bankalar Ziraat bankası, İş bankası, Halkbank tüketicilerin talep etmeleri halinde Acil destek kredisi vermeye hazır olduklarını deklare etti. Bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokol kapsamında Elazığ bölgesindeki depremzede esnafların yanında olacak. Acil destek kredisi kapsamında 100 bin lira tutarında 24 ay vadeli ilk yıl ödemesiz olarak sunulacak olan faizsiz kredi desteğini almak için bankaların şubelerinden müracaatta bulunarak depremden etkilerini bir nebze de olsun giderebilirsiniz.

Daha önceki yıllarda KOSGEB Kredi Destek Programı’ndan yararlanıp borcu olan KOBİ’lerin ödemelerini de 1 Ocak 2021 geçmişine kadar ertelenecek.

Acil Kredi Kullanım Sebepleri Nedir ?

Vatanımızda çoğunlukla karşılaştığımız; sel ve su baskınları, kuraklık, zelzele, şiddetli fırtına, harp, yangın, zelzele, terör benzer biçimde vakalar sebebiyle bankalar acil destek kredi kampanyası düzenliyor. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile KOSGEB  acil destek kredileri zelzele felaketi sebebiyle işyeri ziyan olan esnaf ve kobilere düzenlenen kampanyalar kapsamında sunuluyor. Elazığ illinde meydana gelen zelzele sonucu kobilere destek kosgeb vesilesiyle acil destek kredisi adı altından sunulacak. Zelzele felaketinden zarar görenler ve negatif etkilenen işyeri yıkılan esnafların anlaşmalı bankalar tarafınca kredi kullanabilmesi için depremle zarar gördüğünün belirten belgeyi KOSGEB ilgili merkezine ulaştırması gerekmektedir.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>