Kosgeb Anlaşmalı Bankalar (YENİ HABER)

Bilinmiş olduğu suretiyle Kosgeb tarafınca faizi ödenecek olan bu krediyi Kosgeb’ in anlaştığı 9 bankadan başka bir yerde verilmemektedir. İşletme sahipleri bu bankalar içinde istediği bir tanesine müracaat yaparak kredi talebinde bulunabilirler. Aşağıda ki görsel de bu bankalar mevcuttur.

Kosgeb tarafınca verilecek olan kredilerin finansını yukarıda saydığımız bankalar yapacağından krediyi almaya hak kazanmış işletme sahipleri pazartesi gününden itibaren bankalara başvurularının halletmeye başlayabilirler. Bu kredinin meydana getirilen açıklamalar sonucunda yıl sonuna kadar işletmelerin eline geçmesi sağlanacaktır. Ek olarak bu krediyi verecek olan bankalar kobilere bu krediyi verip vermeyeceğini ve ne kadar vereceğini kendi kredi değerlendirme kriterlerine nazaran belirleyeceğinden bu krediyi almak isteyen işletme sahiplerinden düzgüsel şartlarda işletme kredisi verirken istediği evrakları talep edebilmektedir. Sizde mağdur olmamak için bu krediyi alacağınız bankayı iyi araştırmalı var ise devamlı olarak kullandığınız bankayı tercih etmelisiniz. Çalıştığınız bankalar evrak mevzusunda sizlere öteki bankalara oranla daha azca sorun çıkartabilir.

 1. Akbank,
 2. Ziraat,
 3. Güvence,
 4. Yapı ve Kredi,
 5. Denizbank,
 6. Qnb Finansbank,
 7. Halk Bankası,
 8. İş Bankası,
 9. Vakıflar Bankası

  KOSGEB Sıfır faizli kredi 2018

  KOSGEB Sıfır faizli kredi

Bankaların İstediği Evraklar

İşletmeler bu krediye almak için bankalara gitmeden ilkin Kosgeb tarafınca kredi verileceğine dair bir bilgilendirme mesajı alacaklardır. Bu mesajda işletmelerin bankalara kredi başvurusunda kullanacakları onay kodu bulunmaktadır. Bu onay kodunu kaybetmemeniz gerekmektedir. Bu onay kodu ve bankaların istediği evrakları tamamlayarak faizsiz esnaf kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankaların işletme sahiplerinden istedikleri evrakları sıralamak gerekirse:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Tecim sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Tecim sicil gazetesi
 • Hususi izin ve belgeler

Bu yukarıda saydığımız evraklar ve Kosgeb kredi onay kodunuz ile KOSGEB kredisi veren anlaşmalı 9 banka ve şartlarını yerine getirerek herhangi  bir tanesine müracaat yapabilirsiniz. Müracaat yaptığınız bankalar krediyi kendi değerlendirme kriterlerine nazaran belirleyeceğinden başka evrak isteme hakkına haizdir. Ek olarak banka daha öncesinden sorun yaşamış olduğu müşterilerine krediyi kullandırmama hakkına haizdir. Buradan anlaşılan Kosgeb tarafınca gösterilen listede adı bulunan tüm işletmelerin bu krediyi alabilecekleri anlamına gelmemektedir. Verilen bu destek sunar ile pek oldukça şahıs iş sahibi olmuştur. Ek olarak işsizlik oranlarında da azalma kaydedilmiştir.

Kosgeb Desteği Almak İçin İzlenecek Adımlar

Kosgeb’ in girişimcilik desteklerinden yararlanmak isteyenlerin yapmaları ihtiyaç duyulan ilk şey girişimci sertifikası almak olacaktır. Desteklere müracaat yapılabilmesi için bu sertifikanın alınması zorunludur. Sonrasında müracaat formunu doldurmak gerekmektedir. Meydana getirilen başvurular kurul tarafınca incelenecektir. Bu anlamda girişimci kabul ya da red sonucu verecektir. 90 gün içinde kişinin veri tabanına kayıt  olmak gerekmektedir.

Veri tabanına kayıt olduktan sonrasında taahhütnamenin imzalanması gerekmektedir. 90 günlük süre içinde işlemleri yapmayanların bu imkanlardan yararlanması mümkün olmamaktadır. Girişimciler aynı iş planı ile 3 kez müracaat yapabilir. Sadece girişimcilik desteklerinden bir tek 1 kez yararlanabilmektedir.

KOSGEB mülakatında sorulan sorular hakkında data edinebilir ve bu sorulardan yararlanarak Kosgeb mülakatlarından geçebilirsiniz.

2020 senesinde da bu desteklerin verilmeye devam edeceği bilinmektedir. Kosgeb yeni kurulan işletmeleri ve girişimcilerin hazırladıkları iş planları yeni dönemde hazırladığı programlar çerçevesinde desteklemeye devam edecektir. Düşük düzeyde kurulan işletmeler için verilecek olan destek 100 bin TL, orta yüksek düzey işletmeler için 200 bin TL, yüksek derecedeki işletmeler de 300 bin TL finansman ile desteklenecektir. Ek olarak ileri düzey ve geleneksel girişimcilere de çeşitli mevzularda destek verilecektir. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak verilecek olan bu desteklerden yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>