KOSGEB Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Hakkında Bilgi 2020

Yerleşik ya da gezici arıcılık yapmak isteyen kişilere devlet arıcılık kredisi ve şartları, arı yetiştirmek isteyen, kovan ve öteki giderleri için finansman arayan, paraya gereksinim duyan çiftçilere verilen kredileri ele alacağız.

Arıcılık kredisi  Ziraat bankası kredileri ve Kosgeb ile iki şekilde müşterinin hizmetine sunulmaktadır. Her iki devlet destekli kurumundan da arıcılık kredisi için, tüketicilerin uygun şartları yerine getirmeleri halinde yararlanabilmektedirler. Kovan alma kredisi, arı yetiştiricileri için bankaların ve hususi firmaların desteğidir. Devlet hayvancılık kredileri kapsamında arı yetiştiricileri için de değişik krediler vermektedir. Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı informasyon edinmek isteyen kişiler aşağıdaki başlıklar altında informasyon alabilirler.

Kosgeb Arıcılık Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb arıcılık ile üretim yapmak isteyen kişilere İMALAT/Besin ürünleri imalatı adı altında faizsiz kredi ve bağışlama kredi seçeneği sunmaktadır. Her Kosgeb başvurusunda olduğu benzer biçimde; Kosgeb arıcılık teşvik kredisi almak isteyen kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimi almak zorundadır. Bu eğitim 32 saat ders içeriğinden oluşmaktadır. Bu eğitimdeki katılımcılar iyi mi iş planı hazırlanacağını öğrenirler. Ve girişimcilik eğitimi alan girişimciler Kosgeb’e müracaat yapmaları durumunda; Girişimcilik destek programı bağışlama kredi alabilir, işletmelerinin birinci senesi dolması halinde gene arz etmeleri durumunda faizsiz kredi alarak 1 yıl ödemesiz olarak gereksinimlerini giderebilirler. Bu girişimcilik destek programı dahilinde; 50 bin TL, 100 bin TL kredi verilmekteydi. Kosgeb engelli, hanım girişimci, gazi, şehit yakınları için %80 geri ödeme imkanı sunmaktadır.

Bu miktarlar Ülkemizin bölgelerine gore değişmektedir.

Arıcılık ile ilgili değişik bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Kosgeb arıcılık kredisi

Kosgeb arıcılık kredisi

Bal Üretimine Kredi

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası meydana getirilen başvuruda arıcılık ile ilgili temin ettiğiniz bal, kovan, süzme makinesi, polen kurutmak ve polen temizlemek için makine benzer biçimde ihtiyacınız olan şeyleri girişimciliği destekleme programı dahilinde bağışlama kredi ile temin edebilirsiniz. Fakat direk canlı hayvan alımı için Kosgeb kredi vermemektedir. Bu sebeple Kosgeb’e arı yetiştiriciliği için yapılmış bir iş planı ile müracaat yapmanız durumunda bağışlama kredisi alamazsınız. Sadece bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi benzer biçimde hizmetler için kredi temin edebilirsiniz. Mevzu ile ilgili detaylı informasyon için Kosgeb birimleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Arıcılık yapmak isteyen girişimciler uygun şartları yerine getirmeleri durumunda T.C. Ziraat bankasından uygun şartlarda düşük faizli bal üretimi desteğine müracaat yapabilirler.


Ziraat bankası; Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 tane arılı kovan ile üretim meydana getiren ya da arılı kovan sayısını 50 tane ve üstüne çıkarmak isteyen üreticilere kredi ürünü sunar. Ziraat bankası arıcılık kredisi özellikleri; 200 tane ve daha çok sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık meydana getiren üreticiler için üreteç, arıcı barakası, güneş enerji sistemi ya da karavan alımı, arılı kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 100 tane ve daha çok sayıda arılı kovana haiz ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için güneş enerji sistemi, üreteç, minimum 1000 tane çiftleştirme kovanı alımı ile arıcı barakası/arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ile ilgili ekipman ve aletlerin alımı, arıcılık malzemeleri, temel petek, şeker, kek, ruhsatlı ilaç alımı, gezginci arıcılara işçilik dahil arı nakliye giderleri, bombus arısı üretimine yönelik polen, şeker, ambalaj, plastik kap benzer biçimde işletme giderleri, ana arı işletmeleri için; temel petek, şeker, kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri alımı ve öteki işletme giderlerinin finansmanını sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası’na Iyi mi Başvurulur?

Arıcılık kredisini kullanabilmek için sizlere yakın herhangi bir Ziraat bankası şubesine müracaat yapabilirsiniz. Müracaat kısmında talep edilen evraklar ise şunlardır;

* ÇKS ve Çiftçilik belgesi ve kimlik fotokopisi,
*Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (kira kontratı, tapu kaydı benzer biçimde)
*Krediye istinaden gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
*Bilanço esasına gore etkinlik gösteren işletmelerden son 3 yıla ilişkin bilanço ve gelir tablosu

Sizler de arıcılık kredisinden yararlanmak istiyor iseniz, Ziraat bankası şubelerine müracaat yapabilirsiniz. Ya da öteki hususi bankaların arıcılık kredisi paketlerini de değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi

Ziraat Bankası arıcılık kredisi

Arıcılık Sigortası

Bu sigorta ile 5363 sayılı Ziraat sigortaları kanununun 12. maddesine istinaden, bakanlar kurulu sonucu ile kapsama altına alınan etken (içinde arı olan), plakalı, çağıl kovan niteliğindeki kovanlarda A.2. maddesinde belirtilen haller sebebiyle meydana gelen zararlar, aşağıda yazılı esas ve şartlara gore sağlanır.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi ve kovan sigortası ile ilgili daha çok informasyon almak istiyorsanız tıklayınız.

A.2. Güvence Kapsamındaki Haller ve Kayıplar

Bu sigorta içinde arı olan kovanların; Fırtına, hortum, yangın, heyelan, zelzele, taşıt çarpması, sel ve su baskını, yırtıcı hayvan saldırısı, kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma benzer biçimde nedenler sonucu direkt doğruya uğramış olduğu ziyanı temin eder. Kovan sigortası bedeline arı kolonisi dahildir. Güvence altına alınan riskler poliçede belirtilir. TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan plakalı, çağıl ve etken (içinde arı olan) kovanlar sigorta edilebilir.

Ek olarak Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca arıcılık mevzusunda da destek verilmektedir. Arılı kovan desteklemesi için müracaat tarihleri hemen hemen belli değildir. Bakanlık izahat yaptığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Müracaat tarihleri açıklandıktan sonrasında yetiştiricilerin belirlenen tarihlerde müracaat evrakları ile il müdürlüklerine giderek müracaat yapması gerekmektedir.

Arıcılık karlı mı diye merak edenler içeriğimizi inceleyerek detaylı informasyon alabilirler.

Ek olarak 2020 senesinde Ziraat Bankası tarafınca verilen tarımsal kredilere de müracaat yapabilirsiniz. Üstelik banka tarafınca çiftçilere hususi olarak verilen kredilerin faiz oranları senelik yüzde 5 ila 6 oranları içinde olmaktadır. Ayırca 2020 senesinde TKDK tarafınca IPARD programları kapsamında arıcılık desteği verilmeye devam etmektedir.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>