KOSGEB Avans Kredisi Verecek!

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Endüstri ve Teknoloji Bakanı  icra kurul toplantısında yapmış olduğu konuşmasında şirketlere ön ödeme verilmesi imkanının sağlandığını Kosgeb Destek Programları içinde ön ödeme (ön ödeme ödemesi) yapılacağını bildirdi. Sayın Bakan konuşmasında 2 destek programını da deklare etti.

KOSGEB KOBİ’lere Ön ödeme Kredisi Verecek!

Bugüne dek KOSGEB desteklerinin asla birinde ön ödeme şeklinde bir işlem bulunmamakta idi. Sayın Bakanın yapmış olduğu hitabı neticesinde KOSGEB ön ödeme kredisi uygulamasının başlamış olacağı açıklandı. Buna gore şuan yürürlüğe giren 2 yeni destek paketinde ve öteki paketlerde KOSGEB ön ödeme ön ödeme kredisinin verileceği değerlendirildi.

KOSGEB avans kredi destekleri 2017

KOSGEB KOBİ’lere Destek Veriyor!

Bakan, bu konuşmasının arkasından 5 firmaya ön ödeme çeki verdi. Sayın Bakan konuşmasında 2 destek programından bahsetti. Bu programlar KOBİ-GEL destek programı ve Kosgeb Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programıdır. Bununla beraber Sayın ÖZLÜ’nün öteki destek programları içinde ön ödeme verileceğini açıklaması sonucunda yeni işyeri açmak isteyen girişimcilere ödenen girişimcilik destek programında yada esnaflarımıza yönelik verilen Genel Destek Programında da KOSGEB ön ödeme kredisi verilip verilmeyeceği akıllarda sual işareti bıraktı.

Kobi Gelişim Destek Programı Müracaat Mevzuları

Sayın Bakan KOBİGEL projesine meydana getirilen başvurularla ilgili mevzuları belirtti.

 • Enerji verimliliğinin artırılması ve yeşil üretime geçiş
 • Yeni pazarlara açılım,
 • Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının artırılması,
 • Mikro ölçekli işletmelerde tasarım,
 • İhracat kapasitesinin artırılması,
 • Katma kıymeti yüksek üretim yapısına geçiş,
 • Mühendislik olanak ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme,
 • Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları,
 • Bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi,

alanlarında KOSGEB’e sunulacak olan projelerin kabul edileceğini söyledi. Başvurmak isteyen KOBİ’lerin ise ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları icap ettiğini,

 • 2016 yılı içinde net satış kazancının 300.000 TL.,
 • Senelik averaj minimum 3 çalışanının bulunması,
 • Bütçe tekliflerinin ise 2016 yılının net satış gelirinden yüksek olmaması icap ettiğini bildirirken, Bu proje programı ile KOBİ’lere 300 bin lira geri ödemesiz bağışlama, 700 bin lira ise faizsiz kredi verileceğini söyledi.


KOSGEB avans kredi desteği

KOSGEB Ön ödeme Destekleri

Bu projeye başvuranlara talep edilen projeye ilişik bütçenin %30 oranında erken ödeme (ön ödeme ödemesi) yapılacağı ve üst limitler aşılmadan %60 oranında destek ödeneceği bildirildi. %60 oranında ki desteğin gider kalemleri ile KDV hariç kısmı üstünden verileceği anlatıldı. Bahse mevzu projeye başvurmak isteyen esnafların KOBİ Proje Destek Başvuru Formu linkinden indirebilirler.

Meydana getirilen tüm başvurular değerlendirmeye alınacak ve sonuçlar yıl sonunda açıklanacak.

KOSGEB Teknolojik Ürün Yatırıma %100 Destek Vermeyi Hedefliyor

Sayın Bakan konuşmasında KOBİ’lerin teknolojik ürün yatırımları için %100 destek vermeyi amaçladıklarını söyledi.

 • Minik ve Orta Ölçekli İşletmelere %60 oranında bağışlama, %40 geri ödemeli kredi,
 • Mikro işletmelere ise %70 oranında bağışlama, %30 oranında geri ödemeli kredi desteği,

verileceğini söylemiş oldu. Bu destek bakım ve onarım, personel ve enerji giderleri için kullanılabilecek.  Eğer müracaat sahibi yüksek teknolojik alanda bir ürün üretimi için destek talep ediyorsa %5, bu yatırım için alınması ihtiyaç duyulan teçhizat, makine ve yazılımlar yerli malı belgesi kapsamında ise %15 bağışlama eklenecek.

KOSGEB Teknolojik Ürün Yatırıma %100 Destek Vermeyi Hedefliyor

KOSGEB Teknolojik Ürün Yatırıma %100 Destek Vermeyi Hedefliyor

Bu destek kapsamında müracaat icra eden kuruluşlar ödenecek olan desteğin %25’i oranında erken ödeme (KOSGEB Ön ödeme Desteği) alabilecekler. Bu program öteki destek programlarından bazıları şeklinde davet ilanı ile yayınlanmayacak. Başvurular devamlı olacak. Yatırım süresi en fazla 3 yıl olaca ve KOSGEB kurulunun sonucu doğrultusunda 6 ay ilave süre verilebilecek. Destek süresi ise 12 aydır.

Bu kapsamda Kimetsan Kimya, Gökser Makina, Netbak, Biyomed, Bama Teknoloji şeklinde firmalara temsili bir kıymet durumunda olan 300 bin TL nakit ön ödeme verilmiştir. Kosgeb tarafınca verilecek olan destek sunar 2020 döneminde de verilmeye devam edecek, kayda kıymet iş planları kurum tarafınca incelenerek ödüllendirilecektir. Sadece ön ödeme verme mevzusunda kurum tarafınca yapılmış olan güncel bir açılama bulunmamaktadır.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>