KOSGEB Çiftçi Desteği Nasıl Alınır? (Hayvancılık ve Tarım)

KOSGEB tüm genç çiftçileri yapacakları Ziraat ve Hayvancılık alanındaki doğru yatırımlar dahilinde bağışlama fırsatları sağlayarak desteklemektedir. 2020 senesinde tüm çiftçilerimiz bu destek sunar yardımıyla kolaylık ile Türkiye genelinde kesinlik ile il ve mera ayrımı gözetilmeksizin kurumun teşvik imkanlarından yararlana bilmektedirler. Adam ve hanım çiftçilerimize fark yapılmadan kurmuş oldukları işletmeler dahilinde bağışlama imkanları 60.00 TL den başlayıp 370.000 TL kadar çıkmaktadır. Tüm bu olanakların yanı sıra en oldukça dört gözle beklenen KOSGEB canlı hayan alımını (inek, koyun, buza yada tavuk benzer biçimde) alımlarını destekliyor mu sorusunu da yanıt verdik.

KOSGEB Ziraat Destekleri Nedir?

Ziraat ve Hayvancılık ile uğraşan tüm yaşlı, genç çiftçilerimizi KOSGEB desteklemektedir. Sadece, elde etmiş olduğu bu destek yapacakları ticari amaç güdülerek meydana getirilen yatırımlar sonrasında sağlanmaktadır. Kurum tüm destek elde etmiş olduğu alanları bizlere bildiren bir sıralama hazırlamıştır. Bu listeye KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları diye adlandırılmaktadır. Eğer adam yada hanım çiftçimiz bu listede yer edinen alanlardan herhangi biri üstünden ticari etkinlik göstermeye yönelik bir işletme kuracaksa ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” imkanlarından yararlanarak devletten geri ödemesiz kredi alabilir. Peki devletimiz tarımsal ve hayvansal alanda çiftçilik ile uğraşan yurttaşlarımızın hangi sektörlere yatırım yaparsa destek sağlayacak gelin beraber görelim.

 1. Tavuk çiftliğiniz mi var.? İstediğiniz il yada ilçede kuracağınız yumurta ve tavuk eti ticarethaneleri için bağışlama alabilirsiniz. Yada tavuk döner, köfte benzer biçimde ürün yapım edip toptan pazarlama yapabilirsiniz.
 2. Arpa, buğday yada herhangi bir örtü altı yada üstü bitkisel üretimi ile mi meşgulsünüz. Gene KOSGEB imkanları ile manav, un değirmeni yada sebze ve meyvelerin işlenip saklanmasına yönelik faaliyetler, meyve suyu imalathanesi benzer biçimde bir oldukça işletme kurulmasında bağışlama alabilirsiniz.
 3. Balıkçılık ile mi uğraşıyorsunuz ? Balık fileto yada unu yada konservesine yönelik faaliyetlerde buluna bilirsiniz.
 4. Büyükbaş yada küçükbaş hayvancılık ile uğraşan bir çiftçimiz misiniz ? O vakit sıkı durumun! Ürettiğini bu hayvanlara yönelik sakat at yada etlerinin pazarlanmasına yönelik kasap faaliyetleri. Yada gene bakmış olduğunuz hayvanların etleri ile meydana getirilen salam, sosis yada sucuk, pastırma benzer biçimde bir oldukça işletme faaliyetlerini kurabilirsiniz.

Size yönelik kurumun elde etmiş olduğu bu desteklere örnekler bunlar ile bitmeyip, detaylı liste burada yer verilmiştir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Nedir?

Şimdi ziraat ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin en oldukça merak etmiş olduğu soruya cevap vermek isterim. Bu sual sıklık ile kaşımıza çıkmış olduğu için yanıtlamadan geçmemem icap ettiğini düşünüyorum. Sorumuz şu, KOSGEB canlı olarak koyun yada tavuk yada herhangi büyükbaş dana, düve alımını destekliyor mu. Kati ve net bir halde HAYIR diye bilirim sizlere. Kurum bir tek yukarıda da belirtmiş olduğum benzer biçimde tarımsal ve hayvansal alanda atılacak olan ticari adımları desteklemektedir. Bu amaç ile atılacak olan adımlarda ise kabaca,

 1. İşletmenin kurum giderleri
 2. İhtiyaç duyulan paketleme makinesi ile buzdolabı benzer biçimde bir oldukça gereksinim duyulan genel gereksinimlerin alınmasını
 3. Çalıştırılan elamanların pirim gün sayısına gore bağışlama alabilirsiniz.

Hayvan alımı için sizlere destekleyen tek banka Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi olmaktadır. Bunun yanı sıra gene gene hayvancılık ve ziraat alanında yapacağınız başta ahır olmak suretiyle bir oldukça ziraat makinesi alımları için TKDK ‘dan bağışlama alabilirsiniz.

Şimdi mevzumuz gereği hayvancılık ve ziraat alanında ticari etkinlik göstermek isteyen çiftçilerimize bahsetmiş olduğumuz alanlardaki açacakları işletme için iyi mi başvuruda bulunmaları gerektiğine değineceğim.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Iyi mi Alınır?

Ziraat ve hayvancılık alanında KOSGEB ticari etkinlik gösterilmesi durumunda (ürün imalatı ve satış) çiftçimizi 60.000 TL den başlayıp 370.000 TL kadar bağışlama ile desteklemektedir. Bu destekleri ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ve ”İleri Girişimcilik Destek Programı” ile sağlamaktadır. Bu iki programın bağışlama miktarları ise farklıdır. Destek miktarı değişik olduğu benzer biçimde müracaat şartları da gene faklılık göstermektedir. Bu müracaat şartları içinden en önemlisi olan iş fikrinizin ilişkin olduğu NACE kodu’dur. Buna gore,

 • ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında 60.000 TL bağışlama almak isteyen çiftçilerimizin iş fikri KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde yer alması yeterlidir.
 • ”İleri Girişimcilik Destek Programı” ile 370.000 TL kadar bağışlama alacak olan çiftçilerimizin ise iş fikirleri ne olursa olsun İleri Girişimci NACE kodlarında yer alması gerekir.

Eğer kuracağınız üretim hane yada tecim hane iş fikri bu listede yer alıyorsa destek programlarına ilişkin aşağıdaki tablolardan yararlana bilirsiniz.

Kurmuş olduğunuz işletmenin ”Müessese Desteği” için 5.000 TL bağışlama alırsınız. Eğer, hanım girişimci yada engelli, 1. aşama şehit yakını yada 30 yaş altı girişimci ile Gazi iseniz bu destek 10.000 TL olarak verilir. Aynı destek 12. ay sonrasında gene verilmektedir.

 • İşletmenin ilk senesinde 1080 gün pirim ödeyene 20.000 TL bağışlama
 • 12 ile 24 ay içinde 1140 gün pirim ödemesi yapılması durumunda gene 20.000 TL bağışlama verilmektedir.

Böylece toplamda 60.000 TL bağışlama almış olmuş olursunuz. İş fikriniz İleri Girişimci NACE kodları içinde ise bu desteğe ilaveten aşağıdaki hibeleri de ek olarak alırsınız.

 • İş fikriniz ”Orta-Düşük” ise 100.000 TL harcamanıza 75.000 TL bağışlama
 • Orta-Yüksek ise 200.000 TL alınana makineler için 150.000 lira
 • Yüksek teknoloji düzeyinde ise 300.000 liralık makine, teçhizat alımlarına 225.000 lira bağışlama verilmektedir.

Alacağınız makinelerin yalnız Endüstri Bakanlığının Yerli Malı Tebligatına uygun olması yeterlidir. Bu desteği almak için ise ilk olarak girişimcilik belgesi almanız gerekir. Bu belgeyi videoda anlattığım şekilde alabilirsiniz.Ondan sonra ise e-devlet üstünden başvurularınızı ilk olarak sağlamasınız. Bunun içinde şunları yapmanız yeterlidir.

 1. Veri tabanına kayıt olma
 2. KOBİ beyannamesi doldurma
 3. Destek başvursun da bulunma

Ondan sonra işlemini yaptığınız yerlerden çıktıları alarak İl Müdürlüğüne müracaat edip, size verilen gün ulaşınca iş planını sunmanız kafi olacaktır. İş planını kabul görür ise desteklerden yararlana bilirsiniz. Müracaat işlemlerinin detaylarını 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bulabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>