KOSGEB Desteklenen Sektörler 2020 (NACE Kodu Sorun Cevaplayalım)

2020 Senesinde KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları 2 sınıfa ayrılmıştır. Devletten iş yeri kurarak bağışlama alacakların iş fikrinin kesinlikle bu iki alandan birinde yer alması gerekmektedir. Dolayısı ile KOSGEB nelere bağışlama veriyor sorusunun net cevabı bu kodlar içinde yer alır. Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programlarına ilişkin son olarak güncel NACE kodları listemizde PDF formatında yer alır. Bunun yanı sıra, kurumun hangi işleri desteklediğini bulamadı iseniz bunu bizlere ücretsiz bir şekilde sorgulama yaptıra bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

2009 yılına kadar bir tek endüstri imalatını destekleyen KOSGEB 2020 yılı itibarı ile sonrasında bir fazlaca sektörü desteklemeye adım atmıştır. Özellik ile Geleneksel Girişimcilik NACE kodları ile desteklediği sektörleri ise bir fazlaca fazladır. 60.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin  kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içine iş fikrinin yer alması gerekir. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak etkinlik gösteren KOSGEB tarafınca desteklenen sektörlere ilişkin güncel NACE Kodu Burada Yer Almaktadır. Desteklenen sektörler içinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine hususi olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanarak kurumdan 225.000 liraya kadar bağışlama alabilmeniz için iş fikrinizin ”İleri Teknoloji Düzeyin” de olması gerekir. 3 Sınıfa ayrılan ileri düzeyi desteklenen NACE kodları şu şekilde sınıflandırılmıştır. Bu ayrılan sınıflandırmalara bakılırsa bağışlama miktarları da tabloda ek olarak yer almıştır.

Teknoloji Düzeyi Meydana getirilen Harcama Alınacak Bağışlama
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
ileri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİ BURADA gene sizler için ilgili bağlantıda sınıflara bakılırsa yer verilmiştir.

Üst NACE Kodu Iyi mi Bulunur?

Girişimciler ve KOBİ ‘ler KOSGEB ‘den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE alt ve üst kodlarını bilmek zorundadırlar. Eğer kurum tarafınca yasaklanan bir sektör içinde ( kumar salonları, pavyon, disco vb eğlence mekanları şeklinde ) etkinlik göstermiyorsanız kesinlikle size ilişkin bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan ilkin mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Mesela: Yiyecek üretim tesisine yada bir öteki adı ile lokanta sahibi iseniz. ” C: İMALAT / 10.85 Hazır Yiyecek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden kolay olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

6 Alt NACE kodları sorgulaması iyi mi yapılır ?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta gene oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki kolay yol üstünden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün adını arattırarak yapılmaktadır.

Öteki bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ilişkin NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça kolay bir halde şöyleki yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

  • Sayfaya girdiğiniz zaman kaşınıza yukarıdaki şeklinde bir pencere çıkacaktır.
  • Bu pencereye daha ilkin sizlere öğretmiş olduğumuz şeklinde üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
  • Sonrasında ise ” Ara ” butonuna bir kere tıklayınız.
  • İşletmenize ilişkin altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ” NACE FAALİYET KODLARI ” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin iyi mi kolaylık ile yapılacağını sizlere fazlaca daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Gene tüm bu detaylı anlatımına karşın kurum tarafınca desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile yazışma kurunuz.

14 Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir ?

KOSGEB tarafınca desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık adları ise tablomuzda yer almış olduğu gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Informasyon
D- Elektrik, Buğu ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Öteki Hizmet Faaliyetleri

Lütfen, çekinmeden bizlere yatırım yapacağınız sektörün adını bildiriniz.! Size, en kısa sürede sektörün desteklenip, desteklenmediğini bildireceğimiz ‘den asla şüpheniz olmasın.! Ek olarak, eğer sektörünüz KOSGEB tarafınca destekleniyor ise güvenli olun ki sizlere tüm NACE kodlarını ‘da aynı yorum altında yer vereceğiz.!

Mesela: Hanımefendi kuaför NACE kodu nedir ? KOSGEB destekliyor mu ? diye sora bilirsiniz.!

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>