KOSGEB Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Verecek!

İki yıl ilkin başlatılan ve geçtiğimiz yıl binlerce esnafın açığını kapatan 50 bin lira faizsiz kredinin tekrardan verileceği söyleniyor. Geçen yılda 400 binden fazla esnafımız, bu desteği almaya hak kazanmış, bazı esnaflarımız çekimser davranarak anlaşmalı 9 banka şubesine müracaat yapmamıştı.

Esnafa Yeni Bir Talih Verilecek

Esnafımız KOSGEB tarafınca desteklenmeye devam ediyor. 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi çeken esnafın bu desteğin haricinde bırakılacağı ve bugüne dek asla faizsiz finansman imkanından yararlanamayanların müracaat yapabilecekleri değerlendirilmektedir. Müracaat şartlarının şunlar olacağı tahmin ediliyor.

 1. iki yıl önceki ve geçen yılki destekten yararlanmamış olmak,
 2. Geçtiğimiz yılda meydana getirilen müracaat esnasında bankalardan geri çevrilmemek,
 3. Vergi levhası bulunmak ve E-Kobi kaydı yapılmış olmak,
 4. SGK ve Vergi borcu olmamak,
 5. KOSGEB beyannamesi güncel olmak,
Esnaf kredisi

Esnafa yeni bir talih verilecek.

Halk Bankasının Desteği Sürüyor

Esnaf bankası diyince akla ilk gelen banka olan Halkbank, artık standart olarak bu desteği veriyor. Esnafın faizsiz krediden yararlanması için bankanın herhangi bir kampanya yapması da gerekmiyor. Koşul olarak yalnız 3 değişik kategori dahilinde müracaat yapması gerekiyor. Unutulmuş mesleklerden birini icra eden, KOSGEB programından destek alma hakkını kazanan ve 3 yıl süre ile ustalık belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkar derhal müracaat yaparak 50 bin liraya kadar sıfır faizli kredi çekebiliyor. Halkbank bununla beraber 50 bin yetmeyene 150 bin liraya kadarda düşük faizli kredi olanağı sağlıyor.

KOBİ-GEL İle Yüksek Miktarlı Esnaf Desteği

Geçtiğimiz günlerde davet ilanına çıkan Esnaf Kobigel programı tanıtıldı ve bu yıl ödenecek olan miktarlar yükseltildi. Her esnafa 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar faizsiz, toplamda 1 milyon liraya kadar ödeme yapılacağı bildirilirken, aslolan amacın üretim ve ihracatta KOBİ’lerin rekabet seviyesinin yükseltilmesi ve katma kıymetli ürünlerin üretim ve pazarlama aşamalarının desteklenmesi olduğu söylendi.

Yeni Girişimci Desteğine Tam Gaz Devam

Sıfırda iş kuran vatandaşımız müracaat yapmış olduğu KOSGEB Girişimci Destek Programı dahilinde müracaat almaya devam edecek. Bazı kaynaklar tarafınca 50 bin hibenin 70 bin liraya ve 100 bin faizsiz kredinin ise 150 bin liraya çıkarılacağı söylense de, bu mevzuda hemen hemen Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca resmi bir izahat yapılmadı. Paket programda herhangi bir değişim yapılmaz ise, esnaflar işletme kuruluşunda 50 bin lira geri ödemesiz destek ile iş başı yapacaklar. 2020 senesinde yeni girişimci desteği verilmemektedir. Bunun yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında girişimcilerimiz desteklenmeye devam edecektir. 2020 kurs tarihleri ile ilgili data almak için tıklayınız.

kredi

Kosgeb tarafınca 2020 senesinde destek verilmeye devam ediyor.

2020 Senesinde Devlet Destekleri Devam Edecek!

 • Esnafımıza, emeklilere, çalışanlara, girişimcilere, ev hanımlarına, ziraat ve hayvancılığa verilen destek sunar devam edecek.
 • Genç ziraatçi projesi anlamında geçen yıl verilen desteklerin 2020 yılı için geçerli olmadığını da belirtelim.
 • 14 değişik KOSGEB destek programı sürecek,
 • Emeklilerimize faizsiz kredi bu yıl gündeme geldi sadece hemen hemen bir gelişme sağlanmadı. 2020 senesinde verilebileceği değerlendiriliyor.
 • Ziraat ve hayvancılık desteklemeleri tüm hızıyla devam edecek. Geçen yıl Eylül ayında yayımlanarak Tarımsal Destek programını buradan inceleyebilirsiniz.
 • Esnaf olmak isteyen ev hanımları ve öteki girişimciler Vakıflar, Odalar ve Ajanslar ve öteki kuruluşlarca desteklenmeye devam edecek.
 • Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifleri ve Halk Bankası aracılığı ile tekrardan bir 30 bin lira faizsiz kredi kampanyası düzenleneceği değerlendiriliyor.

Bu kapsamda işletmenizin KOSGEB beyannamesini güncel tutmanız ve finansdestegi.com üstünden teşvik haberlerini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Ek olarak bankaların da esnaf ve KOBİ’ ler için verdiği kredilere başvurabilir ve finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Kosgeb tarafınca 2020 senesinde da esnafa, girişimciye destek verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

İş Kurma Kredisi ve Bankalar ile Devlet Kurumlarının Desteği

Devlet destekli iş kurma kredisi almak için ilk olarak iş bulmak istediğiniz sektörde iyi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>