KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır ? (E-DEVLET ONLİNE)

KOSGEB 2020 senesinde yeni girişimcilere yönelik bir oldukca yeniliğe imza attı. Atmış olduğu bu imzaların bence en güzeli girişimcilik belgesi almak için girilmesi koşul olunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim için meydana getirilen yeni düzenlemelerdir. Buna bakılırsa girişimci bu belgeyi eski usul derslik ortamının yanı sıra e-devlet üstünden online olarak alabilecek. Türkiye’nin neresinde olur iseniz olun asla sıra beklemeden bir tek bilgisayarınız ile değil İnternet ortamına bağlı tablet yada cep telefonunuz ile bile eğitim videolarını izleyerek girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz. İleri Girişimcilik ve Geleneksel Girişimcilik belgesi peki İnternet üstünden iyi mi alınır? sizin için çekmiş olduğum video ile bunu anlattım.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Yapmadan Ilkin Buna Dikkat Edin

2020 yılı itibarı ile girişimcilere verilen destek programında köklü bir değişim yapılmış oldu. Daha önceki seneleri tek bir program ile verilen destek şimdi 2 ayrı program ile verilmektedir. Gene aynı şekilde müracaat yapacağınız programa bakılırsa eğitim modeli de 2 şekilde ayrılmıştır. 2 kısma ayrılan destek programların adları şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu her iki program yeni girişimcilere ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak verilmektedir. Hangi eğitimi alacağınız ise iş fikriniz de yer edinen NACE kodunuza bakılırsa belirlenmektedir. Buna bakılırsa;

İleri girişimcilik kapsamındaki iş fikirlerin tamamı ” İMALAT ” sektöründen oluşmaktadır. Eğer siz imalat sektöründen ziyade ticari etkinlik güden (kuaför, kasap, lokanta) bir etkinlik içinde yer alacaksanız o vakit oldukca büyük olasılık ile ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekecektir. Hangi eğitimi almamız icap ettiğini artık öğrendiğimize bakılırsa eğitim için başvurumuzu iyi mi yapabilir, buna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Müracaat Formu 2020 ‘de 2 Şekilde Yapılıyor!

KOSGEB den girişimcilik belgesi almak artık oldukca fakat oldukca daha kolay. Eskisi şeklinde eğitim zamanı bekleme şeklinde bir sıkıntınız yok. Fakat ben derslik ortamında bu eğitimi almak isterim diyenler için bu sistem halen devam etmektedir. Fakat, ben evde işte hatta tatilde dahi bu eğitimi alıp girişimcilik belgemi almak isterim diyenler için müjdeli bir haberim var. KOSGEB online olarak videolar ile girişimcilik belgesi almak isteyen yurttaşlarımıza hizmet vermeye adım atmıştır. Hali ile artık KOSGEB girişimcilik belgesini 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. e-devlet üstünden müracaat yaparak derslik ortamında
 2. e-devlet üstünden başvuruda bulunarak İnternet ortamı üstünden

şimdi sizlerin de gördüğünüz şeklinde her iki müracaat içinde bir e-devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. e-devlet şifresini size en yakın PTT’den ortalama 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Girişimcilik belgesi haricinde bir oldukca işlemi e-devlet üstünden icra edeceğimiz için işe koyulmadan ilkin lütfen e-devlet şifremizi alalım. E-devlet şifresi var olanlar için ise aşağıda her iki şekilde başvuruların iyi mi yapılacağından bahsettim.

 Derslik Ortamında Girişimcilik Eğitimi Alma Başvurusu Iyi mi Yapılır ?

25 yada en fazla 30 kişilik dersliklerde uzman bir görevlinin eğitimleri girişimcilik sertifikasına 4 günde haiz olabilirsiniz. Eğer online eğitim yerine klasik eğitimi tercih ediyorsanız eğitim zamanı için açıklanan kurs başlama tarihleri’den ilkin başvurunuzu minimum 5 gün evvelinde yapıyor olmanız gerekmektedir.! Buna dikkat ettikten sonrasında ilk olarak Türkiye genelinde hangi illerde girişimcilik eğitimi düzenleniyor bunu bilmemiz de yarar olacaktır.

Bu bağlantıda oluşturulan sayfada eğitim almak istediğiniz il / ilçedeki kurs tarihlerini görebilirsiniz. Hatta bunun ile beraber eğitimin hangi kurum tarafınca nerede verileceği. Kaç kişilik kontenjandan oluşacağı ve eğitmenin kimlik bilgilerine kadar erişim sağlaya bilirsiniz.

Tüm bu işlemler için oluşturulan sayfadaki yukarıda görselde yer edinen aracı kullana bilirsiniz. Şimdi, eğer eğitim almak istediğiniz il yada ilçede bir kurs zamanı yer ediniyor ve müracaat yapmak istiyorsanız lütfen ” e-Devlet İle Başvur ” butonuna tıklayınız. Karışınıza e-devlet de çıkan kutucuğa ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” yazınız. E-devlet girişi yapmadı iseniz e-devlet giriş ekranının yönlendirileceksiniz. Ondan sonra sağ üstte + YENİ BAŞVURU butonuna tıklayınız. Sonrasında aşağıdaki şeklinde bir ekran sizi karşılayacak.

Bu ekranda işaretlediğim ” Örgün Eğitim ” altındaki ” BAŞVUR ” butonuna basınız. Daha sona KURS SEÇİMİ ve İŞ FİKRİ sekmelerini doldurunuz. En sonrasında olarak ” KAYDET ” deyip kaydınızı oluşturun. Eğitim başlama kaydınız alınmış olacaktır.

E-Devler Girişimcilik Belgesi Kursu Online Alma Başvurusu

Şimdi ise sizlere online olarak girişimcilik belgesinin iyi mi alınacağından bahsedeceğim. Bu yöntem klasik yöntem olan örgün eğitime bakılırsa oldukca daha süratli ve kolaydır. Bana sorar iseniz kesinlik ile bu yöntem ile eğitimlerinizi alıp sertifikanızı temin etmeniz olacaktır. Bu müracaat işlemi içinde kesinlikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğitim başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst taraftan giriş yap deyiniz.
 3. Oluşturulan pencereden e-devlet ile giriş deyiniz.
 4. E-devlet ile sisteme giriş işlemini gerçekleştirin
 5. Aşağıda ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi eğitimi almak istiyorsanız (NACE KODUNUZA GÖRE) ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 6. Sizi karşılayan tüm videoları seyredip sonunda sonunda videoyu izlediğinizi onaylayıp bir sonraki videoya geçiniz.
 7. Dersler halinde videolar bittikten sonrasında kontrol sorularını cevaplayınız.

Tüm videolar seyredilip doğru bir halde sorular cevaplandıktan sonrasında girişimcilik sertifikanızı https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden denetim ediniz. Eğer sertifikanız o adreste gözüküyor ise çıktısını alabilirsiniz. 😉KOSGEB Girişimcilik Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Girişimcilik sertifikası ile ilgili dört gözle beklenen sorulara da cevap vermeyi sizler için dikkatsizlik etmedik. Bu soruların içinde en oldukca dört gözle beklenen alınan sertifikanın geçerlilik süresinin ne kadar olduğu. Bu soruya şu şekilde yanıt verebiliriz.

✅ Eğer girişimcilik sertifikasını dersliklere girerek eğitimler sonrasında aldı iseniz bu belgenin geçerlilik süresi 01.01.2022 geçmişine kadardır.

✅ Eğer ki yeni sistem olan ” Uzaktan Eğitim ” üstünden aldı iseniz herhangi bir geçerlilik süresi şuan için konulmamıştır.

Ayrıca sizlere küçük da bir not belirtmem gerekir ki ”Örgün Eğitim” üstünden girişimcilik belgesi alanlar ”Uzaktan Eğitim” tekrardan alabilirler. Böylece girişimcilik sertifikasının tarihlerini uzata bilirler.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Hala ne yazık ki girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını aramızda bilmeyenler var. Girişimcilik sertifikası yada belgesi olarak isimlendirilen bu belge sizlere KOSGEB ve İŞKUR üstünden alacağınız bağışlama başvurular için lazımdır. Evet, doğru duydunuz, belgeniz ile İŞKUR üstünden de bağışlama alabilmekte siniz. Her iki kurumda yeni girişimcilerin yeni açacakları iş bölgeleri için bağışlama vermektedir. Bu bağışlama imkanlarından yararlanmanın ilk ve kim bilir en mühim şartı bu belgeye girişimcinin haiz olmasıdır. Peki her iki kurumda bu belgeyi sizden niçin istiyor, asla düşündünüz mü ? Yanıt, oldukca net.. Sizlere verecekleri bağışlama olanakların hakikaten doğru bir halde değerlendirilmesidir. Bundan dolayı, eğitimlerde ciddi olarak sizlere girişimcilik adına dersler verilmektedir. Bu dersler;

 • Pazar araştırılmasının iyi mi yapılması gerektiği
 • Rakip analizin önemi
 • İş fikrinizin hakikaten doğru olup olmadı
 • Finansal planlama

gibidir. Bu eğitimler sonrasın’da işletmeniz oldukca daha sıhhatli bir halde ilerleyeceğine güvenli olabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikam, Belgem Yitik Oldu, Ne Yapmalıyım ?

Daha önceleri girişimcilik sertifikasının kaybedenler tekrardan çıkartmak için birazcık zahmet çekmekteydiler. Fakat, kurumun bir oldukca sisteminin e-Devlet üstüne taşınması girişimcilerin belgelere erişmesinde önünü ciddi manada açtı. Bu girişimcilik belgesinin yeninden çıkarılması içinde geçerlidir. Eğer ki size ilişkin bir e-Devlet şifreniz var ise, girişimcilik sertifikasının çıktısını derhal alabilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan adımlar.

✔ İlk olarak e-devlet girişinizi yapınız. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

✔ Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-katlm-belgesi-sorgulama-3883 adresten girişimcilik sertifikası sorgulama adresine gidiniz.

Eğer belgeniz etken şekilde var ise aşağıdaki şeklinde bir tablo sizi karşılayacaktır.

Burada ok ile belirtmiş olduğum ” KATILIM BELGESİ ” bağlantısına tıklar iseniz eğer bir yazıcınız var ise belgenizin çıktısını alabilirsiniz. 👍

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>