KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? Adım Adım İş Planı Hazırlama

Yeni bir işyeri açmak isteyenler ilk olarak KOSGEB kurslarına katılıp sertifika almalı ve sonrasında da, iş planı hazırlayarak başvurularını gerçekleştirmelidirler. Kosgeb eğitimleri 32 saate (4 gün) düşürülmüş olduğu için, bu süreçte iş projesi doldurmayı öğrenmek çokta kolay olmamaktadır. Bu sebeple girişimciler ya danışmanlık firmalarına başvurmakta ya da, internette ki örneklerden yararlanarak kendi projeleri kendileri hazırlamaktadırlar.

KOSGEB’den destek almanın en zor kısmı iş planı hazırlama işlemi olarak görülmektedir. Aslına bakarsak bu işlem zannedildiği kadar zor olmasa da, ilk kez proje hazırlayanlar ve evrak işleriyle sık uğraşmayanlar için oldukça zor olsa gerek. Şimdi sizlere maddeler halinde iş planının iyi mi doldurulacağını anlatacağız.

İçeriğimizin en sonunda Boş İş Planı dosyası ve KOSGEB’in yayınladığı İş Planı Hazırlama Rehberini bulabilirsiniz.

Tüm Girişimcilerimize Kolay Gelsin Dileklerimizle..

Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır?

Kosgeb iş planı iyi mi hazırlanmış olur?

KOSGEB İŞ PLANI NASIL DOLDURULUR?

1.1 GİRİŞİMCİ ANA BİLGİLER; 7 ana bölümden oluşan iş planının 1. kısmı genel bilgilerden oluşmaktadır. 1. bölümde girişimci özetlemek gerekirse kendini anlatır. Kısalıktan ziyade detaylı olması artı puan almanıza sebep olacaktır. Daha ilkin hangi işleri yaptığınız, hangi işlerden niçin ayrıldığınızı yazın.

KOSGEB Uygulamalı girişimcilik eğitimine nerede ve ne süre katıldığınızı burada ne olursa olsun emareniz.

1.2 GİRİŞİMCİ İŞ FİKRİ;

Niçin bu iş fikrini seçtiniz, nerden aklınıza geldi, KOSGEB sizi bu iş fikrinizden yola çıkarak tanır. Bu sebeple en mühim bölümlerden birisi burasıdır.

2. BÖLÜM KİŞİSEL BİLGİLER;

Bu bölümün doldurulması basittir. Kimlik, eğitim, kurs, sertifikalı eğitim programları, fuarlar bu bölümde belirtilir. Öteki nitelikleri isminde bölümde ise, hobileriniz, ilgi duyduğunuz alanlar yazılır.

2.2. GİRİŞİMCİ VE İŞLETME ORTAKLARI

Bu bölüm Tc. Eğitim Detayları, Eğer ortağınız yoksa (YOK) yazarak doldurun. Ortaklar mevcutsa sizin bilgileriniz benzer biçimde, ortaklarınızın bilgilerini de yazmalısınız.

2.3. İŞ FİKRİNİ SEÇME NEDENİ

Bu iş fikrini niçin seçtiğinizi detaylı bir şekilde anlatın. Bu bölüme swot analizi ilave edin. İşletmenin amacını yazın.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER BÖLÜMÜ

Burada kısa vadede ki amaçlarınız, orta vadedeki hedefler ve uzun süre sonrasında ki hedeflerinizi detaylı bir şekilde yazın.

3. BÖLÜM PAZAR BİLGİLERİ VE PAZARLAMA

Bu bölümde sektörde yerinizi ve sektörde ki durumunuzu belirtirsiniz. Firmanızın sunmuş olduğu ürün ve hizmetleriniz, cirolarınız, pazarda iyi mi bir yerinizin bulunduğunu tablo şeklinde belirtmelisiniz.

3.2 PAZAR PROFİLİ;

Pazar profilinizi bir tablo oluşturarak ilgili hanelere doldurmalısınız. Hanelerde istenen detayları tabloya işleyin.

3.2 RAKİP ANALİZ BÖLÜMÜ;

Firmanızın rakibi olan şahıs yada kuruluşların swot analizini yaparak bu kısmı doldurun. Rakipleriniz, hedefleri, sizin hedefleriniz ve rakipler içinde ki firmanızın durumunu belirtin.

iş-planı-hazırlama

Rakip çözümleme kısmı

3.4 PAZARLAMA SATIŞ HEDEFLERİ;

Aylık verilerin belirtildiği bir tablo oluşturmanız istenir. Tabloda yer edinen satış hedeflerinizi tabloya işleyin. Bu tabloda sattığınız ürünlerin aylık tutarları yer almıştır.

3.5 SEKTÖREL GELİŞMELER FIRSAT VE TESPİTLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Bu bölümde de swot analizi talep edilmektedir. Yukarıda anlatıldığı şekilde sektörle ilgili swot analizinin dökümünü iş planını bu bölümünde belirtmelisiniz.

3.6 BEKLENMEDİK DURUMLARA İLİŞKİN ÖN GÖRÜLER;

İşletmeniz için A Planı, B planı oluşturmanız talep edilir. Dükkanınız da olmadık durumların meydana geldiği durumda, zor durumlara iyi mi bir tepki vereceğinizi ölçerler. Mesela bir kriz yaşanması durumunda, işletmenizin ayakta durabilmesi için yapacaklarınızı bu bölümde belirtebilirsiniz.

3.7 ÜRÜN VE HİZMET TANIMI

Maddeler halinde sattığınız tüm ürünler, sunduğunuz tüm hizmetleri belirtin. İşyerinizde satabileceğiniz ve hali hazırda bulunan tüm hizmetler iş projesinin bu kısmına işlenmelidir.

3.8 ÜRÜN VE HİZMET FİYAT LİSTESİ

Sattığınız ürünlerin, verdiğiniz hizmetlerin tablo halinde fiyatlarının belirtildiği bölümdür.

3.9 YER SEÇİMİ;

Dükkanın bulunmuş olduğu bölgenin ve hizmet sunmuş olduğu kitlenin belirtilmesinden ibarettir. Oto sanayide araçlarını onarım için getiren müşterilere hizmet sunduğunuz, okula yakın olmanız sebebiyle ürün satabilmeniz, halkın sıkça uğramış olduğu çarşı bölgesinde satış yapabilmeniz benzer biçimde durumları anlatarak, iş projenizde işletmeniz için niçin bu işyerini seçtiğinizin anlatılmasından ibarettir.

3.10 MÜŞTERİYE ULAŞIM KANALLARI;

Reklam ve tanıtım faaliyetleri bölümüdür. Toplumsal medya hesaplarınızdan tutunda bilbordlara verdiğiniz reklamlar, el broşürleri tanıtım amacıyla meydana getirilen tüm faaliyetler bu bölüme işlenmektedir.

3.11 ÜRÜN VE HİZMET TANIM PLANI

Hangi saatlerde satış yaptığınız, müşteriye ne süre ulaştığınız tarif planında yer almıştır.

4. ÜRETİM PLANI BÖLÜMÜ

KOSGEB Nace kodu 4-1 kısmına işlenir.

4.2 Kısmına müşteriler hizmet sürecine dahil olduğu ve ayrılmış olduğu süreç belirtilir. Ürünün imalatı, taşıma safhası, müşterilere ne süre sunulmuş olduğu benzer biçimde bilgiler yer alır.

4.3 İŞ AKIŞ ŞEMASI;

Şema Halinde işletmenin iş akışı doldurulur. Burada ki aslolan amaç projenizi şemalaştırmanız ve şema halinde sunabilmenizden ibarettir.

4.4. ÜRÜNLERİN VEYA HİZMETİN SUNUM TEKNİKLERİ, SPEFİKASYONLAR VE STANDARTLAR

Hizmetinizin hususi bir kanunu mevcut ise bu bölümde belirtilir. İş güvenliği, iş sağlığı, yasal mevzuatlar, düzenlemeler bu bölümde belirtilir. Mesela bir lokanta açan girişimcinin besin standartlarına uygun ürünler hazırladığını yada bir temizlik şirketinin iş güvenliği kanunu çerçevesinde hizmet verdiğini ve bununla ilgili almış olduğu belgeleri belirttiği bölümdür.

Gene bu hukuki gereksinimler 4.5. bölümde de belirtilmektedir. İzin belgelerinin ve ruhsatların adları yazılır.

5.1 ORGANİZASYON ŞEMASI

Bu bölümde organizasyona ilişik bir şema oluşturulur. Aşağıda ki görsel de bu bölüm ile ilgili örnek bir şema mevcuttur.

Organizasyon şeması

İşletme sahibi, Müdür, Uygulaman, Şef, Usta Başı, Vardiya amiri, gündüz çalışanı, reklamcı, muhasebeci, çalışanlar vb. tüm ekibin elemanları bu şema da belirtilir.

5.2 ÇALIŞAN PERSONELİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI;

Müdürün görevi nedir? Vardiya amiri ne iş yapar, reklamcının sorumlulukları nedir, yukarıda ki şema da adı geçen her personelin hangi işi yapmış olduğu, niçin görevli olduğu ve ayrıntıları belirtilmektedir.

5.3. GÖREV TANIMLARINA ALINACAK PERSONELLER

Bu bölümde eğer vazife tanımına uygun olmak kaydıyla iş yerinize alınacak personel yada personeller var ise belirtmelisiniz. Mutfak kısmına şef, paketleme kısmına işi iyi bilen paketlemeci vs. doldurulur.

6. Bölüm Finansal Maliyetler ve bütçe bölümüdür. Bu kısmı doldurmak için muhasebeciniz den yardım alabilirsiniz. Size destek olması için KOSGEB iş planı ve finansal maliyetler tablosu excel dokümanından yararlanabilirsiniz.

6.1 Başlangıç Maliyeti ve Öteki Başlangıç Giderleri; Bu bölümde işletmeye alınan tüm ürünlerin seri numaraları ile beraber maliyetleri yazılmalıdır.

“Seri numarası yazmanın artı puan kazandırdığı söylenmektedir.”

6.2 İşletme Giderleri; Senelik oranla işletmenin giderleri doldurulmalıdır. Bunlar yıl olarak belirtilmesi artı puan getirir. 1. yıl, 2, yıl, 3, yıl her yıl yapacağınız giderler ve harcamaları belirtin. Her yıla ilişik bildirdiğiniz tutarda belirli bir % seviyesinde arttırım yapın.

6.3 Nakit Projeksiyonları

Bu bölümde de, Yatırım kredisi, Özkaynak, Durağan(durgun) Yatırım Toplamı, Kredi Faiz Geri ödeme miktarları benzer biçimde unsurların yer almış olduğu bir tablo oluşturulur. Bu tablonun örneği Finansal maliyetler tablosu nun alt bölümünde mevcuttur. 5 yıl süresince tüm giderler bu bölüme işlenmektedir.

6.4 Üretim Satış Hedefleri Bölümünün Doldurulması;

Ürünlerin satışından kazanmış olduğunuz gelirler, öteki hizmet yada işletme faaliyetleri sonucunda kazanımlar, 5 senelik bölümler halinde belirtilmelidir. Son hanede işletmenin gelirleri ve giderleri olmalıdır.

6.5 Kâr’a Geçiş Noktası

İşletmenin kazancı ve giderleri hesaplandığında ne süre kâra geçtiğinizin yazıldığı bölümdür. 10 kalemin 5 tanesinin satışından sonrasında kırtasiye dükkanı para kazanmaya başlıyor ise, 5 kalemin satışı işletme giderlerini ve alış fiyatını karşılıyor ise, 5 kalem satışından sonrasında kâr etmeye başladığınız yada dükkanınıza yiyecek yiyen 20. müşteriden sonrasının sizi kâr ettirdiğini belirtebilirsiniz. Bu işinde bir formülü mevcuttur.

Satışlar – Değişken Maliyetler = Brüt Kar
(Brüt Kar /Satışlar )*100 = Brüt Kar Marjı
(Durağan(durgun) Maliyetler +Amortisman)/Brüt Kar Marjı = Başabaş Noktası

Bu formüllere yukarıda bağlantı verilen tablodan ulaşılabilir.

6.6 Öz Kaynaklardan yada öteki kaynaklardan sağlanacak finansman

Desteğin nereden geldiği, krediler, Devletten alacağınız destek sunar yer almıştır. Para ihtiyacı, Başlangıç sermayesi, Paraya ihtiyacınız ve desteğin geldiği ana kaynaklar açıklanır. Bu bölümde ki bilgilerin 1.2 kısmına eklenmesi de tavsiye edilmektedir.

7. BÖLÜM KOSGEB’DEN TALEP EDİLEN DESTEKLER 

Bu bölümde girişimci destek programında belirtilen destek bölümleri doldurulmaktadır. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1231/girisimcilik-destek-programi linkinde yer almakta olan işletme müessese desteği vb. detayları ihtiva eder.

Aşağıda bu bölümde doldurulacak tabloların görseli yer almıştır.

Yukarıda gördüğünüz benzer biçimde 4 tane tablonun ilgili bölümleri doldurulmalıdır.

SÖZ VERMİŞTİK UNUTMADIK!

Daha ilkin onay alan projelerden örnek almak isterseniz sitemizin KOSGEB İş Planı Örnekleri sayfasını ziyaret ederek, bu sayfadan word ve PDF dosya formatında imalat, cafe, lokanta, giyim, teknik servis, yapı ve denetim sektörlerine ilişik örneklerden birini yada birkaçını indirmenizi tavsiye ederiz.

İş planı ödülü kazananların sıralaması için tıklayınız. 2020 senesinde da bu destek sunar verilmeye devam edecektir. Siz de bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e başvurabilirsiniz. İş planı hazırlama mevzusunda danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>