KOSGEB Seralar İçin Kredi Desteği Veriyor mu?

KOSGEB yeni iş kuranlara yada işini büyütenlere destek sağlıyor. Ziraat ve hayvancılık sektöründe ise, tarla alımına, seranın kuruluşuna ve benzeri giderlere Ziraat Bakanlığınca destek sağlanıyor. Kosgeb seralar için bir tek NACE KODLARI dahilinde destek veriyor. Bunun haricinde sıfırdan sera kuracak bir yurttaş KOSGEB’den destek alamaz.

Sera Oluşturmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bu işe ilk kez başlamış olacak olanlar için bu işin kriterlerini ve maliyetlerini iyi araştırmalarını tavsiye ederim. Yetiştirilecek olan bitkilerin yaşayabilmelerine olanak sağlayacak hava ve çevre şartlarını oluşturabilmek için cam, plastik ve fiberglas seçimi malzemeler ile örtülü bir yapı içinde yetiştiricilik hayata geçirmeye seracılık denilmektedir. Sizde seracılık yapmak istiyorsanız ve lüzumlu finansal yapıya haiz değilseniz sera kredileri ile bu ihtiyacınıza yanıt bulabilirsiniz. Şuan itibari ile Kosgeb direk olarak seracılık kredisi vermemek ile beraber yetiştirilen ürünlerin paketlenmesi ve saklanması için lüzumlu olan araç-gereç ve ekipman alımlarında destek vermektedir. Sizde yetiştireceğiniz ürünlerin saklanması için yapacağınız soğuk hava deposu imalatı yada modernizasyonu için kosgeb kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bununla beraber ürettiğiniz ürünlerin satılmasında lüzumlu olan paketleme makine ve teçhizatı alımlarında kosgeb’in kredilerinden kullanma olanağına sahipsiniz.

Naylon sera kurulumu

Naylon sera kurulumu

Sizde seralarınızda yetiştireceğiniz ürünlerin saklanıp depolanması ve sevk edilip pazarlanması için paketlemenin yapılabilmesi için makine ve aletlerin alımında Kosgeb kredilerinden yararlanmak istiyorsanız Kosgeb veri tabanına kayıt yatırmanız gerekmektedir. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıranlar belirli dönemlerde yapması ihtiyaç duyulan bildiri güncellemelerini aksatmamaları yararlarına olacaktır. Ek olarak bağışlama desteğinden yararlanarak yeni bir iş yeri açma girişimcilerin Kosgeb tarafınca verilen uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız gerekmektedir.  Seracılık yapanlara Kosgeb’in vermiş olduğu makine ve teçhizat destek kredilerinin haricinde bazı bankalarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankaların başlangıcında Ziraat bankası gelmektedir. Bankanın seracılık yapmak isteyenlere yada hali hazırda bu işi yapanlara vermiş olduğu kredinin özellikleri hakkında kısa bir informasyon vermek isterim. Seracılık ile ilgili yazılarımıza erişmek için tıklayınız.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Bitkisel üretime destek adı altında verilen kredi ile örtü altı diye tabir edilen ve bitkisel üretim meydana getiren gerçek ve tüzel kişilere yapmakta oldukları seracılık faaliyetleri için lüzumlu finansal desteği sağlamak adına kredi vermektedir. Bankanın vermiş olduğu bu kredi imkanı ile tohum, gübre, ilaç, yakıt, nakliye, pazarlama, çeşitli demirbaş alımı bakım, onarım, sigorta, kira vb. Mevzulara ilişkin giderlerinizi bu kredinin işletme kredileri ile karşılayabilirsiniz. Gene üretime destek kredisinin bir alt dalı olan yatırım kredileri ile sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi vb. Tesislerin kurulması yada satın alınması, proje bütünlüğü içinde yatırım ile beraber değerlendirilen derin kuyu açılması, sulama sistemleri kurulması, yatırım yapılacağı tarlanın alımı dahil öteki yatırım harcamaları ile işletmenin gereksinimleri ile orantılı rüzgar yada güneş enerji yatırımlarına ilişkin harcamalarınızı karşılayabilirsiniz.

Bu imkanlar ile Ziraat bankası sera kredisi kullanmak isteyenlerden istenilen belgelerin neler bulunduğunu belirtmek gerekirse;

Gerçek kişilerden istenilen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Ziraatçi belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediyi karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına bakılırsa etkinlik gösteren işletmelerden son üç yıla ilişkin biloço ve gelir tablosu
Ziraat Bankası sera kredisi veriyor.

Ziraat Bankası sera kredisi veriyor.

Tüzel kişilerden istenilen belgeler:

 • Çiftçilik belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayınlandığı tecim sicili gazetesi.
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliğe temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri.
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kurum ve son yıla ilişkin bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler gerekmektedir.

Sera oluşturmak istityorsanız KOSGEB yerine;

 • Ziraat ve Orman İl yada İlçe Müdürlüklerine,
 • Ziraat Kredi Kooperatiflerine başvurun! 

Sera kurulumu ile ilgili videoyu seyretmek için tıklayınız.

QNB Finansbank Sera Kredisi

QNB Finansbank’ ta sera üreticiliği yapmak için finansman desteği olan müşterilerine kredi veren bankalar içinde yer verilmiştir. Bu krediler ile, gübre, ısıtma, sulama sistemleri, fide ve fidan alımı yapılabilmektedir. Bankadan alacağınız kredi limitleri bir tek maliyetin yüzde 75′ ini karşılayabilmektedir. Kredi üst limiti müşterilere bakılırsa değişim görerek yüzde 85 oranlarına çıkarılabilir. Ödemeler 1 ayda başlayarak 3 ay, 6 ay ve 12 aylık dönemler için yapılabilmektedir.

Kredi başvurusunda bulunmak için bankanın sizden isteyeceği bazı evraklar vardır. Bu evraklar;

 • Ziraatçi kayıt belgesi
 • T.C kimlik belgesinin fotokopisi
 • Kontrollü örtü altı sistemine kayıt yapıldığına dair belge gerekmektedir.

Banka tarafınca güvence ya da kefil talep edilebilir. Siz de sıfırdan sera oluşturmak istiyorsanız finansman ihtiyacınız olan şeyi bankalardan alacağınız krediler yardımı ile karşılayabilirsiniz. 2020 senesinde da bankalar tarafınca sera kredisi verilmektedir. Bu kredilere başvurarak sera kurulumu gerçekleştirebilir ya da mevcut seralarınızı tadilat yaptırabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>