KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2020

Yeni iş yeri açmak isteyen, “iş kuracağım fakat param yok” diyen, bayilik veren firmaları araştıran, yeni iş fikirleri sitesinde mekik dokuyan siz girişimciler için, finansman sağlayacak olan Türkiye de eşi benzeri bulunmayan tek kuruluşa eğitim almaya gideceksiniz. Şu sebeple, Kosgeb kurs görmeyen vatandaşa bağışlama veye kredi vermiyor. Niçin vermiyor, iyi mi alınır, nereden geçip, nereye gidilir, detaylar haberimizde…

Kosgeb’ in  2020 senesinde yeni girişimcilere sağlamış olduğu 370 bin liraya kadar olan desteği alabilmek için girişimcilik eğitimlerine katılmak gereklidir. Bu yazımızda online girişimcilik eğitimlerinden ve müracaat şartlarından bahsedeceğiz. Hem geleneksel hem de ileri girişimcilik eğitimlerinin iyi mi alınacağı hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; Kosgeb’in şartlarından biridir. Kimse gitmek istemez fakat mecburidir. Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı terimi ile tanıştırarak başarıya ulaşmış işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verildiği söylense de, bu birçok kişiye öykü gelir. Kurs toplamda 70 saatti sadece geçtiğimiz senenin mayıs ayında 32 aya düşürüldü. Bu eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek data ve deneyimi kazanmaları hedeflenir.

Uygulama Girişimcilik Eğitimine katılmak ve başarıya ulaşmış olmak Girişimcilik Destek Programı kapsamında Yeni Girişimci Desteği alınabilmesi için ön şartlardan biridir. Bu kapsamda Uygulama Girişimcilik Eğitimlerine ilişik eğitim verecek kurum listesini ve eğitim tarihleri ile saatlerine site üstünden ulaşabilirsiniz. Ek olarak Uygulama Girişimcilik Eğitim Başvuruları İş Birliği Yapılacak Kurum/Kurum bölümünde belirtilen kuruma yapılmakta olup, Uygulama Girişimcilik Eğitim başvuruları Müdürlüğümüz tarafınca alınmamaktadır.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik adı altında kurslar düzenlemektedir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik adı altında kurslar düzenlemektedir.

Eğitimin Kapsamı ve Süresi

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aşağıda belirtilen dört ana modülden oluşan toplam 70 (yetmiş) saatlik derslik içi ders ve imalathane çalışmalarını kapsar.

Modül 1: Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri-

Modül 2: İş planı terimi ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) –

Modül 3: İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik imalathane emek harcamaları (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) –

Modül 4: İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar –

Bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde, her bir derslik için en fazla 30 (otuz) katılımcı kabul edilebilir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde katılımcılardan ücret alınmaz. Eğitim ana modüllerine %80 (seksen) oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu yapmak için tıklayınız.

KOSGEB Uzaktan Eğitim ile Uygulamalı Girişimcilik Kursu

KOSGEB tarafınca bağışlama desteği almak isteyen vatandaşların en önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda örgün olarak tamamlanan kurs 2020 senesinde uzaktan eğitim şu demek oluyor ki online girişimcilik eğitimi faaliyete girmiştir. Artık herhangi bir yere gitmeden, sıra beklemeden, zaman kaybetmeden e-devlet şifreniz ile gireceğiniz platform üstünden internete ulaşabileceğiniz her yerden Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerini alabilirsiniz. Kurslara katılım mecburi olan uygulamalı girişimcilik kursu artık online eğitim sistemi ile bilgisayar ortamında istenildiği yerden katılımla gerçekleşmektedir. Ev rahatlığında, istediğiniz saatlerde tüm dersleri arka arkaya yada her gün azca bir vakit ayırarak kısa bir süre içinde eğitimi tamamlayıp belgelerinizi alabilmeniz mümkündür. Hem geleneksel hem de ileri girişimcilik eğitimlerinde online olarak verilen dersleri averaj her bir ders için 5 saat toplamda 10 saat içinde iki eğitimi birden bigün içinde bitirebilirsiniz. Doğal olarak acil etmeden tüm detayları öğrenerek dersleri tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Örgün olarak katılınılan kurs sonunda sertifika alımı uzaktan eğitimde de geçerlidir. Online sistemde izlenen her video için onay verilmesi ve video ile ilgili sorulan sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde KOSGEB sertifika alımlarında kolaylık sağlanmaktadır.

Online girişimcilik eğitim için başvurular e-devlet aracılığı yapılmaktadır. KOSGEB’in sitesinden giriş sağlanmakta ve e- devlet sistemini yönlendirildikten sonrasında oluşturulan pencereye T.C kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Kurs için izlenmesi geren videolar ve sorular sonrasında sertifika almaya hak kazanılmaktadır. KOSGEB tarafınca alınacak olan sertifikayı sorgulama sistemi de mevcuttur. KOSGEB sertifikasını sorgulama sonrasında görüntüleyip çıktı alınabilmektedir. Eğitim sertifikası bulunan kişiler iş fikirlerini KOSGEB’e bildirecek ve öteki aşamalara geçecektir.

Kurs Bilgileri

Geçmiş yıllarda uygulamalı girişimcilik eğitimi kursları 70 saat sürmekteydi. Sadece meydana getirilen düzenleme ile beraber 32 saate indirildi. Kurs başlama saati sabah 10:00 olarak belirlenmiştir. Kurs bitiş saati ise 15:00′ dır. Şu demek oluyor ki kurslar öğleden sonraya kadar devam etmektedir. Ek olarak düzenlenen bu kurslar pazartesi günü adım atar ve cuma günü sonlanır. Kursların derslik mevcudu 15 olarak belirlenmiştir. Mevzular genel olarak girişimci olmanıza yarar sağlayacak ve işinize yarayacak bilgilerden oluşmaktadır. Mesela pazarlama, muhasebe, verilecek olan geri ödemeli ya da ödemesiz yeni girişimci destekleri şeklinde mevzularda eğitim verilmektedir. Kurslar tamamen parasızdır. Girişimci olmak isteyen hepimiz başvurabilir. Sadece kurslara devam etmek gerekmektedir. Bu da bir yoklama sistemi ile sağlanır. Bazı illerde imza föyleri, bazılarında ise parmak okuyan sistemler bulunmaktadır. Kurs bitiminde bu bilgiler genel merkeze iletilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurularını Kaçırmayın!

Kurslara katıldıktan sonrasında aldığınız sertifikalar ile bir iş planı hazırlamak dahilinde kuruma müracaat yapabilirsiniz. Kurul tarafınca girişimcilerin iş planları incelenecek ve kendilerine destek verilip verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Hazırlanacak olan iş planının emsalsiz olması gerekmektedir. Bu sebeple web üstünden edindiğiniz iş planlarına saygınlık etmeyiniz. Bu iş planları sizi bitiş çizgisine ulaştırmaz. Sadece düşünce almak açısından inceleyebilirsiniz.

İş planı hazırlamak için danışmanlık hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz. İnternet sitesinde eğitim duyuruları bölümünden kurs tarihlerini inceleyebilir ve kayıt yapabilirsiniz. Kurs başvuruları e-devlet üstünden alınmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve PTT’ den 2 TL karşılığında alacağınız gizyazı ile giriş yapabilirsiniz.

Kurs Detayları

Kurs Bilgileri

Girişimcilik destekleri 2020 senesinde da KOSGEB tarafınca verilmeye devam edecek!

KOSGEB 2020 Destekleri

1 Ocak tarihinden itibaren Kosgeb tarafınca verilecek olan girişimcilik destekleri daha değişik bir statüde ele alınacaktır. Girişimcilik Destek Programı adı altında verilen desteklerin son müracaat zamanı 31 Aralık 2018′ de bitti. Yeni dönemle beraber desteklerin adı Girişimciliği Geliştirme Destek Programı olacaktır. Bu programın amacı, girişimci olmak ve herhangi bir sektöre yatırım yapmak isteyenlerin, işlerini kurabilmek için lüzumlu olan finansmanın sağlanması, hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesi, yeni kurulan işletmelerin yeni var oluşlarında yaşanmış olan risklerin bertaraf edilmesi sağlanmaktadır.

2020 itibari ile geleneksel işletmelere 60 bin TL, ileri girişimcilere ise 370 bin TL finansman desteği sunulacaktır. Detaylı data almak ve mevzuatı incelemek için tıklayınız.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>