KOSGEB Yerli Üretime Yüzde Yüz Destek Veriyor!

KOSGEB  bağışlama ve desteklerine bir yenisini daha ekledi. KOSGEB yurt dışından ülkemize ithal edilen ara malları burada ki imkanları kullanarak üretebilen girişimcilere 5 milyon TL. üst limit ile destek sağlanacak. Programa başvuracak girişimcilerin projelerine karşılık olarak, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70’i geri ödemesiz bağışlama verilirken, yüzde 30 civarında ise geri ödemeli destek verilecek. Toplamda KOSGEB yerli üretime yüzde yüz destek elde etmiş olacak.

Kosgeb Tarafınca Yüzde 70 Bağışlama Verilecek Alanlar

Yerli üretim icra eden işletmelerin aşağıda belirtilen gider kalemleri KOSGEB tarafınca karşılanacak.

  1. Makine-teçhizat,
  2. Yazılım giderleri,
  3. Personel gideri,
  4. Informasyon transferi,
  5. Kontrol-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği
  6. Hizmet alımı destekleri

KOSGEB’in sunmuş olduğu genel destek programları ile ilgili informasyon almak için tıklayınız.

Yüzde 70 Hibe Verilecek Alanlar

Yüzde 70 Bağışlama Verilecek Alanlar

KOSGEB Yerli Üretim Destek Oranları

  1. Yüzde 70 (işletme başına 5 milyon liraya kadar)
  2. Yüzde 30 geri ödemeli kredi şeklinde verilecek.

Eğer üretim için satın alınan makine ve teçhizatlar da yerli üretim olursa geri ödemesiz desteğe yüzde 15 oranında ilave edilecek. Kosgeb Ön ödeme kredisi talep eden firmalar ise ödenmesi ön görülen miktarın yüzde 25’ine kadar erken ödeme alabilirler.

Mevzu hakkında detaylı bilgiyi http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6489/kosgebten-yerli-ve-milli-olana-buyuk-destek sayfasından öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Destek Programları

Kosgeb’in sunmuş olduğu destek programlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, detaylı informasyon alabilirsiniz.

Bu destek programlarından faydalanabilmek için 32 saatten oluşan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programlarına katılmanız gerekiyor. Bu kursları tamamladıktan sonrasında Kosgeb başarı gösteren kursiyerlerine girişimcilik sertifikası veriyor. Destekleme ödemesinden yararlanmak için sertifika almak zorunludur. Sertifikanız ile kuruma başvurmanız gerekiyor. Müracaat sürecinde kuruma iş planı sunmalısınız. Hazırlayacağınız iş planı ilgili komisyon tarafınca incelenecektir. Bu sebeple emsalsiz ve dikkat çekici olmalıdır. İş planı hazırlama mevzusunda size destek olabilecek firmalar ile anlaşabilirsiniz.

2020 senesinde pek oldukça mevzuda devlet destekleri verilecek. Ek olarak yeni yılda KOSGEB’ in desteklemeleri devam edecek. Destek sunar yazılım, personel giderleri, makine ve teçhizat alımları kalibrasyon, kontrol ve çözümleme şeklinde alanlarda destek verilmektedir. Güvence mektubu giderleri için verilecek olan destek oranı  yüzde 100′ dür. Makine ve teçhizat alımlarının yerli malı belgesi ile yapılması durumunda destek oranına yüzde 15′ lik bir ilave yapılacağını da belirtelim.

2020 senesinde Kosgeb tarafınca verilecek olan destek programlarında değişim olacaktır.

geleneksel-girişimci-destekleri

Geleneksel girişimci destekleri 2020

Geleneksel girişimcilere verilen olan destek sunar yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Yeni dönemde verilecek olan destek sunar işletmelerin performans dönemleri esas alınarak verilecektir. Birinci performans periyodu ile anlatılan işletmenin yeni kurulduğu dönemden 1 yıl geçene kadar olan periyodu kapsamaktadır. İkinci performans periyodu ise birinci performans sürecinin bitiminden işletmenin kurulduğu ikinci yıla kadar olan süreyi kapsamaktadır. Destek tutarları toplam primlere bakılırsa değişim göstermektedir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programları dahilinde verilen öteki destek ise ileri girişimci desteği olmaktadır. İleri girişimcilere verilecek olan toplam destek tutarı 360 bin TL olmaktadır. Kurum desteği olarak verilecek olan desteklerin tutarları gerçek şahıs statüsünde kurulan işletmeler için 5 bin TL olurken ana para şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için 10 bin TL olmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin hanım, gazi ya da şehit yakını olmaları durumunda yukarıdaki desteklere 5  bin TL daha eklenecektir. Detaylı informasyon almak için tıklayınız.

ileri-girişimci-makine-teçhizat-yazılım-desteği

İleri girişimci destekleri 2020

İleri girişimciler için verilecek olan makine, teçhizat ve yazılım destekleri yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Yüksek teknoloji destekleri 300 bin TL, orta yüksek destek düzeyi 200 bin TL, düşük orta düzey destek tutarları ise 100 bin TL olacaktır. Verilecek destek oranı ise yüzde 75 olmaktadır. Doğrusu 100 bin TL’ lik yatırım yapıldığında başvurmanız durumunda kurumdan 75 bin  TL destek alabilirsiniz.

İleri düzeyde girişimciler için verilecek olan destekleme mevzularından bir tanesi de mentor ve danışmanlık destekleri olmaktadır. Destek oranı yüzde 75 olurken destek tutarı ise 10 bin TL olacaktır. Bu desteklere 2020 senesinde da müracaat yaparak yeni dönemde de kurum tarafınca verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>