KOSGEB Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.

Kosgeb programı yönetmeliğinde meydana getirilen değişim ile kobilere aynı anda en fazla 3 destekten yararlanma kuralı da kalkmış oldu. İşletmeler başvurularını elektronik ortamdan Kosgeb Müdürlüklerine evrak teslimi yapmadan başvuruda bulunabilecekler.

Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), destek programları yönetmeliğinde meydana getirilen düzenleme ile yapılacak olan değişim 28 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 29932 sayılı yönetmeliği ile yürürlüğe girdi. Buna nazaran Kosgeb tarafınca verilen kredilerden yararlanmak isteyen işletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda en fazla 3 destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme de yürürlükten kaldırdı. Destek kredilerine müracaat işlemleri meydana getirilen değişim ile elektronik ortamdan yapılabilmesinin önü açıldı.

Kosgeb 2017 kredi şartları değişikliği

Kosgeb kredi şartları değişikliği Resmi Gazete

Kobi kredileri olarak Kobiler verilecek olan her türlü desteğe müracaat işlemlerinde yapılması ihtiyaç duyulan veri tabanına kayıt işlemlerinde herhangi bir değişim yapılmadı aynı şekilde kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerinde de bir değişikliğe gidilmedi. Daha önceki yıllarda destek için başvurularda iyi mi işlem yapılıyorsa aynı şekilde kayıt ve güncellemelerin yapılabileceği, işlemlerin elektronik ortamda yapılabileceği ve kayıt için Kosgeb Hizmet birimlerine gitmeye gerek kalmadığı meydana getirilen değişim ile açıklandı.

Kosgeb değişiklikleri neleri kapsıyor?

Kosgeb değişimleri neleri kapsıyor?

Değişim Neleri Kapsıyor?

Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen kobilerin KOSGEB veri tabanında yer almak için işletme kayıtlarını KOSGEB’in “www.kosgeb.gov.tr” web adresinden müracaat yapılabilecek.

Kosgeb destek programları yönetmeliği olarak değiştirilen Kosgeb destek şartlarının düzenlenmesi ile kredi desteği için meydana getirilen başvurularda vakit kaybının yaşanmaması ve daha kolay kayıt yapılmasının önü açılmıştır.  İşletmelerin işletme kayıtlarını Kosgeb veri tabanına yaptırırken Kosgeb müdürlüklerinde evrak teslimi esnasında vakit kaybının önüne geçilerek başvurularda yığılma olması da engellenecektir. İşletmelerin bir tek tek destek programından yararlanabilir ve belirli sayıda müracaat yapmalarını kısıtlayan maddesi de kaldırılarak desteklere işletmeleri  istedikleri sayıda müracaat yaparak desteklerden yararlanabilmelerinin olanak tanınmış ve işletmelerin  destek başvurularında önü açılmıştır. Meydana getirilen değişimler ile beraber destek programlarındaki ödeme süreci ve koşulları ilgili destek programı ve uygulama esaslarında belirlenecek.
Destek programları, program ve/yada işletme esaslı olarak izlenecek, programların ülke ekonomisi ve işletmelere tesirleri ve neticeleri değerlendirilecek. İzleme ve değerlendirmeler, Başkanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda yapılacak.

Meydana getirilen değişiklikle beraber, işletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda maximum 3 destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme de yürürlükten kaldırıldı. Sıfır mülakatında sorulan sorular ile ilgili içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Kosgeb tarafınca 2020 senesinde verilmeye devam edecek olan destek sunar ile ilgili data almak için tıklayınız.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>