Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar (ÇİFTÇİLERE DESTEK)

Köyde ev yapmak isteyenler ve finansmana gereksinim duyanlar için bankalar tarafınca kredi verilmektedir. Ek olarak devlet tarafınca da köyde ev yapmak isteyenlere devlet yardımı verilmektedir. Köye ev yapmak isteyenlerin izlemeleri ihtiyaç duyulan bazı prosedürler bulunmaktadır. Köyde ev yapmanın maliyeti yapılacak evin büyüklüğü bakımından değişmektedir. Halkbank tarafınca da köye ev yapmak isteyenlere finansman imkanı sağlanmaktadır. İçeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Tarımsal Alan İçin Yapı Ruhsatı Iyi mi Alınır?

Tarımsal ekonomik faaliyetlerde kullanılmak suretiyle; tarımsal alanlarda kümes, ahır, ağıl, depo, soğuk hava deposu, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, mandıra, balık üretim tesisleri, arı hane, su ve yem deposu, gübre ve silaj çukuru yapımları ve bu tesislerin açılarak faaliyete geçilebilmesi için kesinlikle ilgili kurumlara müracaat yapılarak yapı ruhsatının alınması gereklidir. Tarımsal alanda yapı izni iyi mi alınır? bu probleminin cevabı ise; ziraat arazilerinin değişik amaçlarla kullanılmasını engellemek ve hangi mecburi hallerde ziraat arazilerinin kullanılabileceğine dair tüm usuller yönetmelikle belirlenmektedir.

Köyde Ev Yapma İzni Iyi mi Alınır?

Tarımsal alanda yapı izinlerinin iyi mi alınacağı, başvuruların nereye yapılacağını tüm sorularınızı yazımızda cevapladık. İsterseniz başvurular ve izinleri alma aşamalarını anlatmaya başlamış olalım.

Burada anlatılanların hepsi yapı kullanım ve işyeri açma ruhsatı almak için yapılması ihtiyaç duyulan aşamalardır. Ziraat arazilerinin kullanılması ve korunmasına dair yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Çiftçilerin tarımsal üretime teşvik edilmesi amacıyla, alternatif alanlarda kümes, ahır, ağıl, depo, soğuk hava deposu, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, mandıra, balık üretim tesisleri, arı hane, su ve yem deposu, gübre ve silaj çukuru ile plan ve projeleri İl müdürlüğü tarafınca incelenerek tarımsal nitelikli olduğuna karar verilen öteki tesislerle ilgili olarak Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yada belediyelere, belediye sınırları haricinde kalan bölgeler için başvuruların İl hususi idarelerine ve sonrasında da İl müdürlüğüne yollanır. Tüm tarımsal faaliyetlerin ruhsatı için İl müdürlüğü tarafınca bu talepler incelendikten sonrasında tesislerin uygun görülmesi halinde projede verilecek olan oranda alana izin verilir.

Alternatif alan bulunamaması halinde ise plan ve projeleri İl müdürlüğünce incelenip, tarımsal nitelikli olduğuna karar verildikten sonrasında, tüm tarımsal faaliyetlerde üretilecek olan ürünlerin işlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili tesisler için gereksinim duyulan ziraat arazileri, işletme için İl müdürlüğü tarafınca ziraat dışı kullanıma tahsis edilmektedir.

Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar

Bankalar, köyde ev yapmak için genel anlamda bireysel gereksinim kredisi verirler. Eğer köyde ziraat yada hayvancılık işi ile meşgulseniz, Ziraat Bankasına başvurmanız en iyi seçenektir. Gene Devlet tarafınca verilen teşvik ve destek sunar için desteklenen sektörler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ek olarak tarımsal alanlarda yapı izni alarak tarımsal amaçlı yapılar yapılabilmektedir. Mutlak ziraat arazilerinde toplam inşaat alanı emsal kıymeti 0,20′ dir. Çiftçinin yapacağı arazide barınabileceği kadar yapı emsale dahildir ve yapılacak yapı için izin verilen inşaat alanı 75 m2′ yi geçmeyecek şekilde izin verilmektedir. Mutlak ziraat arazilerinde bu şartlar mevcutken, marjinal ziraat arazilerinde ise tarımsal alanlarda  tarımsal amaçlı yapılar için toplam inşaat alanı E(Emsal): 0,30’dur. Çiftçinin barınabileceği yapı emsale dahildir ve inşaat alanı 150 m2′ yi geçmeyecek şekilde izin verilmektedir.

Köye dönüş projesi kapsamında köyüne dönenlere devlet tarafınca yol ve ev yapım yardımı verilmektedir. Projeyi inceleyebilirsiniz.

Devlet Hibeleriyle Proje Yapılmasında Ruhsat Alınması Oldukça Önemlidir

TKDK ve Ziraat Besin ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca verilen hibeleri almaya hak kazanarak tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunmak amaçlı yapı ve tesislerin açılışının yapılması için yapı ruhsatının alınması gereklidir. Yapı ruhsatı almadan söz mevzusu hibelerle projelerin hayata geçirilmesine olanak yoktur. Ruhsat almadan söz mevzusu projelerin yatırımları desteklenmeyerek projelerinin yapılmasını izin verilmemektedir.

Yapı Ruhsatı İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Tarımsal faaliyetlerde bulunmak için tarımsal yapı izinleri yatırım yapılacağı ve bağlı olunan Belediyelere yapılacaktır.

Belediyelerden yapı ruhsatının alınması için lüzumlu şartlar ve bayındır planlı alan için yapı izin ve ruhsatının alınması akış şekli şöyledir;

Ilk olarak bayındır planlı alanlarda ruhsat almak için bağlı olunan belediyeye müracaat yapılması gereklidir. Belediyelerden istenen belgeler ve başvurularda götürülecek olan evraklar; Müracaat dilekçe, tapu fotokopisi, ve 1/5000 ve 1/25.000 lik haritalar gereklidir. Arkasından çevre ve şehircilik müdürlüğünün görüşünün alınması gereklidir.. Tüm şartların yerine getirilmesi ile şartlı uygundur yazısının alınması gereklidir. Tarımsal yapılarda elektrik, döşem, mimari ve statik projelerin zemin ve etüdünün sunulması lazımdır. Tüm bu işlemler sırasıyla gerçekleştirilmelidir.

Mimari projelerin kesinlikle Ziraat İl müdürlüklerine onaylatılması lazımdır. Yapı ruhsatı, yapı kullanma ruhsatı alınarak işyeri açılış ruhsatı işyeri açma izninin alınması ile tarımsal faaliyetler için verilen bağışlama projelerinin hayata geçirilebilir. Ruhsat ve yap kullanım izinlerinde bir öteki mühim noktada izin verilen inşaat alanıdır. İnşaat alanı tüm projeleri etkileyecek olup mimari projeye başlanılmadan ilkin Belediye ve ruhsat izni mevzusunda informasyon alınması gereklidir. Tüm bu akış aşamaları bayındır planlı alanlar için geçerlidir.

Şimdide bayındır plansız alan için yapılması ihtiyaç duyulan işlemlerin ve basamakların ne olduklarına geçebiliriz.

yapı-ruhsatı-için-başvurular-nereye-yapılır

Yapı Ruhsatı Başvurusu

İmar plansız alan için ruhsat alma işlemlerinde en mühim unsur tüm İl ziraat müdürlüğü, il sıhhat müdürlüğü, Devlet su işleri, Yol ulaşım müdürlüğü, İl kültür ve gezim müdürlüğü, Karayolları İl hususi yönetim, Askeriye ve öteki ilgili tüm kurumlarının görüşlerinin alınması gereklidir. Tüm bu görüşlerden sonrasında yapı kullanım izni uygun görüldüyse; Ruhsat için başvurduğunuz arazide ilgili tüm kurumlardan negatif raporu gelmemesi halinde yatırıma başlayabilirsiniz.

Eğer ruhsat için yapı kullanım izni ve ruhsatı ile ilgili tüm kurumlardan negatif raporu aldıysanız doğrusu ruhsat iptali için başka bir arazi ve arsa bakmanız gereklidir. Negatif raporu ile ruhsat iptali alarak uygun değilse siyasetçi gücünüz var ise uygun yazısı alabilir ya da başka bir alanda yatırım için ruhsat başvurusu yapabilirsiniz. Ruhsat izini için uygun raporu ve onayı alındıktan sonrasında mimari, elektrik, döşem ve zemin etüdünün ve statik projelerin sunumu yapılabilir. Belediyeye müracaat, ilgili kurumlardan onay, proje için lüzumlu tüm mimari projelerin ziraat il müdürlüklerine onaylatılması da gereklidir.

Köye dönüş kredi ve destekleri hakkında informasyon alabilir ve devlet destekli olarak köye yerleşebilirsiniz.

Bu aşamalar sırasıyla bu şekilde geçilerek Köyde Ev Yapma İzni Iyi mi Alınır? sorularına verdiğimiz cevaplardan yararlanarak  bayındır plansız alan için yapı ruhsatı, yapı kullanım ruhsatı ve işyeri açma izni alarak tarımsal faaliyetlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Köye Ev Yapmak için kredi veren bankalar arasından ise, en uygun vade ve faiz avantajları ile kredi imkanı elde eden Akbank, İşbankası, Vakıfbank, Halkbank benzer biçimde bankalara müracaatta bulunabilirsiniz.


About admin

Check Also

Konut Kredisini En Düşük Faizli Yapılandıran Bankalar

Konut kredisi almak isteyenlere müjde. 2020 senesinde konut kredisi faizleri düşmüştür. Ek olarak konut kredisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>