Koyun Keçi 2020 Hayvancılık Destekleme Başvuruları

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları’ nı içeren bildiri gösterildi. Tebliğe nazaran buzağı, malak, anaç manda, anaç koyun ve keçi, tiftik keçisi desteklemeleri yapılacak. Ek olarak pişmemiş süt, arılı kovan, ipekböceği ve çoban istihdam desteği de sağlanacak. Çiftçiler başvuruların ne vakit başlayacağını, destekleme ödemelerinin ne vakit yapılmaya başlanacağını ve hangi şartlarda destek verileceğini merak ediyor.

Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye 580 milyon TL destek ödemeleri 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonrasında üreticilerimizin  TC Kimlik Numaralarının  son hanelerine nazaran hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Tiftik Keçilerine ilave destekte 3 ilde 131 yetiştiriciye 226 bin TL olarak yapılacak.

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği

Bildiri 2020 senesinde ilgili bakanlık tarafınca verilecek olan hayvancılık desteklemelerine ilişkindir. Resmi Gazete‘ de piyasaya sürülen hükümlere nazaran destek verilen alanlar oldukça geniş bir yelpazeye haizdir. Bakanlık tarafınca meydana getirilen hayvancılık faaliyetlerinin kalitesinin artırılması, devamlılığın sağlanması, hayvan genetiğinin korunması ve yerliliğinin bozulmaması, çeşitli hayvan hastalıkları için önlemlerin alınması, hayvancılık adına meydana getirilen üretimin üretim politikalarına ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılması ve ek olarak veri tabanında bulunan kayıtların güncellenmesi amaçlanmaktadır. 300 koyun ve asgari ücret maaş almak ister misiniz? TKDK destek verilen illeri öğrenmek için tıklayınız.

Buzağı desteklemelerinin yapılabilmesi için, bahsi geçen buzağıların bakanlığın veri tabanında kayıtları olmalı ek olarak anneleri de kayıtlı olmalıdır. Destek verilecek yıl içinde dünyaya gelecek olan buzağılara ödeme yapılacaktır. Ek olarak buzağıların e-ıslah sistemine kayıtlı ve ilgili işletmelerde 4 ay bakılmış olması gerekmektedir. Aşıları da yaptırılmış ve veterinerlerin informasyon sistemine kaydedilmiş olmalıdır. Aynı buzağı sisteme kaydedilmiş ve daha ilkin mevzu ile ilgili destek almış ise yine bu destekleme ödemelerinden faydalanamayacaktır. Başvurular Besin ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’nden kabul edilmektedir.

Malak desteklemelerinin yapılabilmesi için hayvanların gene bahsi geçen veri tabanına kayıtlarının olması gerekir. Küpelenmiş olan hayvanlar 120 gün bulundukları işletmede yaşamış olmalıdır. Destekleme ödemesi alabilmek için damızlık manda yetiştirme birliğine başvurulmalı, buraya kayıt olmayanlar ise il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Veterinerler tarafınca hayvanların aşılarının tam yapılmış olması ve sisteme bu bilgilerin kaydedilmiş olması gerekir. Hayvanların anne ve babaları da veri tabanına kayıt olmalıdır.

Anaç manda desteklemelerinin yapılabilmesi için hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekir. Doğumlarından itibaren 4 ay süresince bulundukları işletmede yaşamış olmaları gerekmektedir. Damızlık manda birliğine üye olanlar başvurularını bu beraber yapabilirler. Sadece üye olmayanların Tarım ve Orman Bakanlığı ‘nda başvuruları kabul edilecektir. Bunların yanı sıra çiftçiler arıcılık, ipek böceği, çoban desteği, keçi ve koyun şeklinde mevzularda da desteklenmeye devam edecektir.

koyun-keçi-destek-başvurusu

Sisteme kayıtlı hayvanlara destek verilmektedir.

Koyun ve Keçi Desteklemeleri

Bakanlık tarafınca destek verilen konulardan biri de koyun ve keçilerdir. Sadece ödeme yapılabilmesi için bazı şartların mevcut olması gerekir. Bu şartlar;

  • Dişi koyun ve keçilerin belirlenen tarihlerde 15 ile 90 aylık olması gerekiyor. Bu aralığın haricinde kalan anaç koyun ve keçiler desteklemeden faydalanamıyor.
  • Koyun ve keçilerde aranan öteki bir koşul ise küpelerinin olmasıdır.
  • Hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olmalıdır.
  • Damızlık koyun ve keçi yetiştirici birliğe çiftçinin üye olması gerekmektedir.
  • Birden oldukça yerde hayvancılık işletmesi olanların ayrı ayrı başvurularda bulunması gerekmektedir.

Alınan bilgiler TÜRKVET’ ten Koyun ve Keçi Informasyon Sistemine aktarılmaktadır. Bu sebeple verilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan anaç koyun ve keçilere ödeme yapılacaktır. Bakanlık tarafınca belirlenen ödeme tutarı hayvan başına 25 TL’ dir. 

Müracaat Bilgileri

Anaç koyun ve keçi desteklerinden yararlanmak için ilk olarak bağlı bulunulan damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği birliğe bir dilekçe yazmak gerekiyor. Birlik tarafınca kabul edilen başvurular Koyun ve Keçi Bilgi Sistemi‘ ne kaydedilecektir. Müracaat listeleri 5 gün içinde müdürlüğe iletilecektir.  Başvurular değerlendirilerek görevli kurul tarafınca yerinde araştırma yapılacaktır. Bu görevli kurul 2 kişiden oluşmaktadır. Baytar tarafınca düzenlenen sıhhat raporları da eğer yerinde araştırma yapılacağı tarihte düzenlenmiş ise gene araştırma olarak kabul edilecektir. Durağan(durgun) bir yeri olmayıp devamlı göç ederek hayvancılık yapanlar ise o an bulundukları ilde ya da ilçede bulunan müdürlüklere müracaat yapmış olacaktır. Tespit sonucunda icmaller hazırlanmış olur ve askıya alınır. 5 iş günü içinde itiraz var ise incelenir. Sadece itiraz gelmezse kati olarak karara bağlanır. 2. icmal sıralaması oluşturularak il müdürlüklerine bildiri edilir. Müdürlük gelen icmalleri denetim eder ve 3. icmalleri oluşturur. Kesinleşmiş sıralama onaylanarak Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ ne gönderilir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca her yıl olduğu şeklinde 2020 senesinde da ziraat ve hayvancılık faaliyetlerine destek verilmeye devam edecektir.


About admin

Check Also

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme (2020)

Ziraat ve Orman Bakanlığınca meydana getirilen açıklamaya gore Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 500 TL.’ye kadar destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>