Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat yaşadığım için koyunların kavurucu sıcaklarda kırkma işi oldukça zahmetlidir. Bolluk artık makas işinden kurtulduk tam otomatik makineler çıktıda bir nebze olsa bu teferruatlı işin zahmetinden kurtulduk. Kıymetli çiftçiler, özellik ile 20 baş üstünden koyun yada keçi sahibi olanlar, sizlere yaşamış ve halen yaşadığım koyun kırkma işleminin püf noktalarının dan bahsedeceğim. Özellik ile kırkma işlemi için en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan vakit ve doğru alet seçiminin iyi mi olması gerektiği detaylı bir halde izin verir seniz bir kardeşiniz olarak ele alacağım.

Koyun Kırkma Zamanının Belirlenmesi Oldukca Mühim

Bilinmiş olduğu benzer biçimde belli zamanlarda küçükbaş hayvanlarımıza bazı parazit aşılarını yaparız. Gene belli zamanlarda ise koyunlarımızın özellik ile kene benzer biçimde zararı dokunan hayvanlardan arındırmak için ilaçlamalar yaparız. Fakat bunların içlerinde bence oldukça ehemmiyet arz eden bir öteki mevzuda hayvanlarımızın kırkılma işlemlerinin sağlanmasıdır. Özellik ile yazları koyunlarımızın daha sıhhatli bir halde gelişmenin sağlanması için bu mevzu oldukça önemlidir.

koyun kırma ne zaman nasıl yapılır

koyun kırma ne vakit iyi mi yapılır

Daha önceki yıllarda bu işlem oldukça zahmetliydi. Köylerde genel anlamda imece usulü ile yapılmaktaydı. Ciddi emek isteyen ve hakikaten oldukça fazla vakit isteyen koyun kırkılma işlemi ne yazık ki eski zamanlarda el makası ile yapılmaktaydı. Şimdi bile 15 – 20 küçükbaş hayvanı olan çiftçilerimiz koyun kırkım işlemleri için bu yöntemi tercih etmektedir. Resimde karede olan dostlar benim bu eski yöntemi yeğleyen arkadaşlarımdan. Oldukca fazla küçükbaş hayvana haiz olmadıkları için koyun kırma makinesi için yatırım yapmalarına bence de gerek yok. Fakat bu iş için oldukça fazla bir vakit haiz değillerse piyasa hayvan başına averaj 10 ile 12 TL benzer biçimde otomatik makine ile kırkan bir kişiyi tercih edebilirlerdi. Koyun kırmada makine seçimi kadar vakit dilimi de oldukça önemlidir. Koyunlarınızı kışın aralık da kırkmanız oldukça mantıksız ve anlam ifade etmeyen olacaktır. Bizlere sorarsanız en iyi koyun kırkma zamanı yaz aylarının başladığı tarih olan HAZİRAN 15 sonrasıdır. Böylece kışa girene kadar koyunların yünleri tekrardan toparlanacak ve kış ayına kendini hazırlamış olacaktır. Koyun kırmada makine seçiminiz iyi mi olmalıdır ? ve kırma işlemi esnasında nelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sürünüzü çoğaltmak istiyorsanız Koyun Kredisi 5.000.000 Lira %75 Faiz Desteği verilmektedir, küçük bir hatırlatma..

Doğru Makine Seçiminin Yapılmasında Koyun Sayısı Oldukca Mühim

Koyun kırma işleminde dönemin belirlenmesinden sonrasında doğru kesici aletin belirlenmesi de son aşama önemlidir. Zira yanlış bir makineye 100 – 200 lira düşük vererek alırsanız 40 koyundan sonrasında makineyi resmen elinize alır baka kalırsınız. Sıcak yazları devamlı olarak motorlu kırkma makinesinin çalışmasında dolayı kesinlikle kırma makinesinin fan soğutma destekli olmasını tavsiye derim. Benim önerim resimdeki benzer biçimde motoru harici olan soğutma destekli kesme makineleridir. Sadece bu koyun kırma makineleri hakikaten pahalı makinelerdir. Şuan 2.000 liradan başlayıp 3.000 lira içinde tutarları seyretmektedir. Eğer 300 koyun üstünde bir sürüye sahipseniz, sizi yolda bırakmayacak bir kırkma makinesi alacaksanız bu ürünü almanızı tavsiye ederim. Fakat 50 – 100 koyuna sahipseniz bu kadar para vermenize bence asla gerek yok, 300 lira ile 500 liralık bir koyun kesme makinesi de sizin işinizi görecektir. https://www.hepsiburada.com/kirpma-makaslari-c-60001887 buradan kırma makaslarını incelemenizi tavsiye ederim.

Koyun Kırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Doğru vakit ile doğru kesme makinesini temin ettikten sonrasında artık koyunlarımızı kırka biliriz. Koyun kırkma işlemini otomatik makine ile yapacaklar oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Özellik ile hayvanın yünlerini keserken oldukça ciddi şekilde koyunun derisine dalacaksınız. Eliniz alışana kadar kesinlikle birden fazla olacak şekilde hayvanın derisini keseceksiniz. Bunu en alt düzey düşürmek için kesinlikle;

  1. Koyun kırkılma işlemine başlamadan evvel hayvanın ayaklarını kesinlikle kurbanlık kesim şekilde bağlayınız ve yatırınız.
  2. Kırkma işlemine boyun kısmından başlayınız.
  3. Makinenin gezeceği yeri mümkün olmasıyla birlikte gerilmiş şekilde tutunuz.
  4. Makinenin dişlerini arada mazotlu kovada temizleyiniz.

Bunlara eğer dikkat ederseniz, minimum zayiattı ile hayvanınızı kırka bilirsiniz.About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>