Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Küçükbaş Keçi ve Koyun Almak İçin Kredi Şartları

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç özetlemek gerekirse küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para bulunduğunu söylemekle adım atmak istiyoruz. Fabrikada çalışan bir işçiye bakılırsa fazlaca daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. 2020 senesinde Koyun kredisi iyi mi alınır? Şartları nedir isminde yazımızda, Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destek sunar ve teşvikleri değerlendireceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Ziraat ve Orman Bakanlığı’ dır.

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en fazlaca uğrak yerlerinden biride öteki hususi banka şubeleridir.

Bunun haricinde KOSGEB benzer biçimde kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun yada koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraat Bankası’ dır.

Destek Verilen Küçükbaş Hayvan Cinsleri

Koyunlar. Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Cenup karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu olmalıdır.

Keçiler; 

  • Kilis keçisi
  • Maltız keçisi
  • Hemşin,
  • Ankara (tiftik) keçisi
  • Türk saanen keçisi
  • Şam keçisi
  • Honamlı keçisi Kıl keçisi

Küçükbaş Hayvancılık Keçi ve Koyun Kredisi Iyi mi Alınır?

Ziraat Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için müracaat tarihleri şuan  doldu. Tigem isminde olan müdürlükler tarafınca projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun yada keçiye haiz olacak. Ek olarak bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok yazı de bu mevzuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi vermemektedir. Geçen yıl köye dönüş programı kapsamında 300 koyun projesi başlatılmıştı. Hayvan dağıtımları tamamlandı. Sadece 2020 senesinde geçerli değil.

koyun-inek-kredisi-desteği

Koyun almadan ilkin kendinize şu suali sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en fazlaca destek veren ZİRAAT Bankası gene destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır.

Ziraat Bankası Koyun Keçi Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Faizsiz koyun kredisi şuan yok dostlar. Bu sebeple yılda %9 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise derhal hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi ihtiyaç duyulan tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 60
Taksit tutarı: 994,78 TL
Geri ödenecek toplam meblağ: 59.687,08 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 36
Taksit tutarı: 1.548,43 TL
Geri ödenecek toplam meblağ: 55.743,52 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 24
Taksit tutarı: 2.243,17 TL
Geri ödenecek toplam meblağ: 53.835,96 TL

Bu hesaba bakılırsa yılda %9 olan faiz aylık %0,5 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü suretiyle banka şubelerinden %1,15 oranlarına yakın seviyede çiftçilere gerekseme kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve ziraatçıyı en fazlaca destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

keçi-koyun-kredisi

Ziraat Bankası keçi kredisi

Şekerbank Küçükbaş Koyun Keçi Alma Kredisi Şartları Nedir?

Minimum 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi yada 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı elde etmiş ve aile çiftliği ile ise, köye kati dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla olanak elde etmiştir. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek yada koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının bulunduğunu söyledikleri kurum Ziraat ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm gereksinimlerine kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler.  Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçiye Destek Veren Öteki Banka Şubeleri

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için ilk olarak Ziraat Bankasına sonrasında öteki bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik oluşturmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve detaylı yapın.

Ziraat Bankası TKK Hayvancılık Kredileri ve Faiz İndirimleri

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Kredi başvuruları 2020 yılının başlangıcında alınmaya devam edecek ve  31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır. Sütçü etçi kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlı, damızlık kanatlı, su ürünleri sektörlerinde verilecek olan desteklerim yatırım ve işletme dönemlerindeki faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Krediden gerçek ya da tüzel kişiler, tarımsal kooperatifler faydalanabilecektir. Tebliğde belirtilen hayvan baş ve tane sayılarına haiz olan işletmelere destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları Ziraat Bankası tarafınca şahsen kabul edilmektedir. Desteklerden faydalanabilmek için ilk koşul ÇKS kaydınızın olmasıdır. Kimlik belgesi, 3 senelik bilanço ve gelir belgesi, kredi karşılığında gösterilecek olan güvence ve teşvik belgeleri ile müracaat yapabilirsiniz. Ziraat Bankası TKK kredilerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun uygun olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. 100 bin TL’ lik yatırım kredilerinin genel olarak faizsiz verildiği görülüyor. Ek olarak daha ilkin bu biçim kurumlara hayvancılık kredisi için başvuranların yeniden müracaat yapamayacağı da duyurulan şartlar içinde yer almıştır. Detaylı data için tıklayınız.

TİGEM 300 Koyun Projesi

Üretici şartlarında sözleşmeli küçükbaş hayvancılık projesi kapsamında TİGEM çiftçilere 300 koyun desteği sağlamaktadır. TİGEM başvuruları bitmiştir. Kurum meydana getirilen başvuruları değerlendirecek ve proje kapsamında destek alacak vatandaşları belirleyecektir. Ondan sonra web sitesinde talep edilen evraklar listelenecektir. Bu evraklar ile beraber şahısların kuruma müracaat yapmaları gerekmektedir. TİGEM başvurularından asgari 300 koyun tutarında faydalanılır. Sadece seçenekler içinde 100, 200 koyun desteği de bulunmaktadır. 300 koyun projesine 100 koyun için de müracaat yapılabiliyor. (Bitti.)

Siz de bu finansal kurum ya da kuruluşlar aracılığı ile istenen şartları taşımak ve evrakları tamamlamak sureti ile müracaat yapabilir ve destekleme ödemesi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat Bankası Ziraat Kredi Kooperatifi üyeleri için 2020 senesinde geçerli olacak 15 milyon TL. tutarında destek vermektedir. Bu kredi yatırım döneminde ve işletme süreci için faiz destek oranı yüzde 75 oranındadır. Ziraat Bankasının güncel koyun kredisi faizlerini hesaplamak gerekirse;

  • 1 YILLIK KREDİNİN FAİZİ %9
  • AYLIK FAİZ ORANI %5

Koyun kredisi çekmek isteyen çiftçimiz bu kredi İŞLETME ve YATIRIM dönemlerinde yüzde 75 oranında faiz oranı uygulanacaktır. Eğer bankadan 1 yıl vadeli işletme döneminde küçükbaş koyun keçi satın almak için kredi çekerseniz;

Kredi Türü: Koyun Kredisi
Çekilen Miktar: 50.000,00 TL
Aylık Faiz Oranı: %0,5
Vade: 12 ay
Aylık Geri Ödeme: 4.330,95 TL
Geri Ödenecek Toplam Meblağ: 51.971,38 TL

100.000 TL. 4 SENE VADELİ KOYUN KREDİSİ HESAPLAMA

Alınan Para: 100.000,00 TL
Aylık Faiz: 0,5
Kaç Ay Ödenecek: 48 ay
Aylık Ödeme Miktarı: 2.403,91 TL
Toplam Ödenecek Para: 115.387,89 TL

2020 senesinde da ziraat ve hayvancılık mevzularında destek sunar verilmeye devam edecek.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>