Koyun ve Keçi Küçükbaş Hayvan Desteklemesi

Küçükbaş hayvancılık hayvan başı ödemeleri anaç koyun keçi desteklemelerinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler; ilgili mevzuatta belirtilen şartlara uymaları halinde, belirlenen tarihte dünyaya gelen dişi hayvanları için, hayvan başına 22 TL destek ödemesi alabileceklerdir.  Devlet koyun keçi desteklemesi kapsamında;

  1. Koyun keçi kayıt sistemine ver girişlerini İl/İlçe Müdürlükleri vesilesiyle veri elemanları tarafınca yapılır ve kayıtlı hayvanlarının güncel olmasını sağlamakla yükümlüdür.
  2. Müracaat ekinde güncel hayvan sıralaması bulunan müracaat dilekçesi ile üyesi olduğu İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine müracaat eder,
  3. Yerinde tespit edilen hayvanlarını, yerinde tespitler sonucu düzenlenen askı listelerini denetim eder, herhangi bir hatalı durum var ise itiraz ederler.

Yetiştiriciler; hayvanların  Koyun keçi kayıt sistemlerinde işlenen bilgilerin güncel olmasından, destekleme ödemelerine yaptıkları müracaat ve itiraz tarihlerini takip etmekten, Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yapılacak olan yerinde tespit esnasında hayvanların aynı işletmede kayıtlı olmasından mesuldür.
Küçükbaş hayvancılık destekleme ödemelerine müracaat meydana getirecek olan Çks’ye ve KKKS’ ye dahil ziraatçi ve yetiştiriciler Destek müracaat dilekçesi ile İl ilçe Ziraat Müdürlüklerine bizzat müracaat etmek gereklidir. Çiftçiye Yüzde 30 Fazladan Desteklemesi Verilecek!

küçükbaş-hayvancılık-desteklemeleri

Desteklemeler için iş ya da ilçe ziraat müdürlüklerini ziyaret ediniz.

Hayvan Başı Ne Kadar Ödeniyor?

  • Koyun yetiştiricilerine hayvan başı ödemeleri 25 TL olarak yapılacaktır.
  • Tiftik keçisi yetiştiricilerine hayvan başı ödemeler 30 TL olarak yapılacaktır.
  • Koyun keçi yetiştirici işletmelerine 250 baş anaç koyun keçi hayvan varlığına haiz olmaları şartıyla 5 bin TL çoban desteği verilecektir.


Nereden Ödeniyor?

Hayvan desteklemeleri Ziraat bankası vesilesiyle ödenecektir. Çiftçilere  direkt ödeme yapılacaktır. Ziraatçi kartlarına yapılacak olan hayvan destekleri ziraatçi kartları olmayan kişilerin T.C. kimlik numaralarının son rakamlarına nazaran banka tarafınca belirlenecek olan tarihlerde ödeme yapılacaktır. Devlet koyun keçi desteklemesi olarak Hayvancılık alanında meydana getirilen destekleme ödemeleri her yıl yapılır ve Ziraat bankası vesilesiyle ödenir. Tarım ve Hayvancılık 2020 Hibe Destekleri ile ilgili hazırlamış olduğumuz içeriğimizden detaylı data alabilir ve duyuru edilen müracaat tarihlerinde başvurularınızı Ziraat ve Orman İl Müdürlükleri’ ne yapabilirsiniz.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleme Ödemeleri

Koyun ve keçi başına 25 TL. olan destekleme ödemeleri için başvurular belirlenen tarihler içinde üye olunan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştirici Birlikleri tarafınca alınacak. Lüzumlu şartları taşıyan işletmelere 2020 yılı için yapılacak olan destekleme ödemelerinin tarihleri belli oldu. Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye 580 milyon TL olarak yapılacak. Ödemeler, yetiştiricilerin T.C. kimlik numaraları ve vergi numaralarının son hanelerine nazaran belirlenen tarihlerde yapılacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesine nazaran 27 MART 2020 tarihinden itibaren ödenmeye başlanacak.

  • 8 olanlar :
  • 4 ve 6 olanlar :
  • 0 ve 2 olanlar :  belirlenecek olan tarihlerde ödemelerine kavuşacak.

Ödeme takvimi ise Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca belirlenen tarihlerde yatırılır. Hayvancılık destekleme ödemeleri kapsamında Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca meydana getirilen destekleme ödemelerini buradan görebilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık 2020 senesinde yapılacak olan ödemeler her yıl Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca tarimorman.gov.tr adresinden açıklanacaktır. Ek olarak ödemeleri sitemiz üstünden de takip edebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>