Koyun ve Keçi Yem Fiyatları 2020 (Küçükbaş)

Koyun ve keçi yetiştiriciliğinde hayvanların bakım şartları ve yem miktarları da ehemmiyet arz etmektedir. Verilecek olan yem miktarları hayvanların fizyolojik yapıları doğrultusunda belirlenmektedir. Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin yanı sıra Abalıoğlu, Proyem, CP, Şampiyon şeklinde markalar, küçükbaş hayvan besiciliği mevzusunda en bilindik yem markaları olarak karşımıza çıkmaktadır. 2020 yılı koyun ve keçi yetiştiriciliği için duyuru edilen yem fiyatlarını sizler için araştırdık.

Koyun ve Keçi Besi Yemi

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilecek olan bir faaliyettir. Tıpkı insanlarda olduğu şeklinde barınma ve beslenme mevzuları hayvanlar için de ehemmiyet arz etmektedir. Kimi zaman süt kimi zaman de etlerinden yararlanmak için bu hayvanları besleriz. Onların da beslenmelerinde dikkat edilecek olan hususlar vardır. Açık alanlarda yayılan hayvanlar, gereksinim duydukları tüm vitamin ve mineralleri karşılayabilirler. Sadece verilecek olan yemlerle de bu ihtiyaçların takviyesi gerçekleştirilmelidir. Verilecek yem tür ve miktarları hayvanların yaşlarına, cinslerine, bulundukları coğrafi konuma nazaran değişim gösterecektir.

Verimin sağlanması adına ilk unsur olarak enerji sayılabilir. Kalitesiz ve kaba yemler hayvanlarda enerji miktarının düşmesine yol açacak ve beslenme gereksinimleri karşılanamayacaktır. Enerji sağlanabilecek gıda maddelerini şüphesiz tahıllardır. Yetersiz beslenme durumunda hayvanların yavrularının gelişim durumları yavaşlar. Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ise hayvanlarda döl verimi düşecektir. Gene protein eksikliğinin olması durumunda hayvanlarda gelişim problemlerine rastlanacaktır. Koyun ve keçilerin gereksinim duydukları mineraller ise tuz, fosfor ve kalsiyumdur. Çinko eksikliği de teme problemlerden bir tanesidir. Hayvanlar bu şekilde bir hastalık durumunda birbirlerinin tüylerini yemeye çalışabilir ya da tüyleri dökülebilir. Kaba yada yoğunlaştırılmış yemlerde tuz miktarı düşüktür. Ek olarak selenyum maddesinin oldukça kullanılması da çeşitli sıkıntılara yol açacaktır. A, D ve E vitaminleri de kafi miktarlarda verilmelidir. Hayvanlar yedikleri yem miktarlarının minimum 2 an fazla 4 katı kadar su tüketmelidir.

koyun-keçi-yemi

Koyun ve keçi yemi

Küçükbaş hayvan yem çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Kuzu Büyütme Yemi: Kuzu büyütme yemi hayvanların 2. haftalarından itibaren 13. haftalarına kadar kullandırılmaktadır. Enerji, protein, vitamin ve mineraller bakımından kafi olan bu yem hayvanların iskelet yapılarının güçlenmesini elde edecektir. Hayvanların kilolarında da artış meydana gelmektedir. 50 kilogramlık çuvalları 75- 80 TL’ ye satılmaktadır.

Kuzu Besi Yemi (Enerji): Kuzu büyütme yemini kestikten sonrasında, hayvanların kesileceği vakte kadar bu yemlerin tüketilmesi gerekmektedir. Erken gelişim sağlar. Hayvanların gereksinim duydukları enerji, vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarının giderilmesini elde edecektir.

Toklu Besi Yemi: Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hayvanların kesime kadar olan dönemlerinde kullandırılabilir. Yemlerin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Tokluk döneminde ilişik olan keçi ve tekelere 500 gr. verilebilmektedir.

Koyun Süt Yemi: Hayvanların süt sağma dönemlerinde kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırma özelliği bulunmaktadır. İştah açıcı olan bu yemler, çift kuzu yapma ihtimalini artırmakta ve döl verimliliği sağlamaktadır. Sağılan koyun ve keçiler için kullanımı idealdir. Yem yedikten sonrasında hayvanların suları verilmelidir.

Keçi Süt Yemi: İştah açıcı olan bu yemler hayvanların sağıldığı dönemlerde kullanılır. Kullanılan gıda maddeleri lüzumlu olan vitamin, mineral ve proteinleri içermelidir. Yeni kullanıma başlayanlar için ilk yedi günde günde 2- 3 öğün verilebilir.

2020 senesinde 0 faizli keçi kredisi veriliyor!

Ziraat Kredi Kooperatifleri Yem Tutarları

Devletimizde mevcut olan tüm TKK yem fabrikaları Ziraat Kredi Yem bünyesi altında birleştirilmiştir. 12 tane yem fabrikası bulunmaktadır.

tarım-kredi-yem-fiyatları

Ziraat kredi yem

  • İmece Yem A.Ş.
  • Big Yem A.Ş.
  • Denizli Yem A.Ş.
  • Tes Ziraat
  • Sakarya Yem A.Ş.
  • Poyraz A.Ş.
  • Altınova Yem A.Ş.
  • Başak Yem A.Ş. fabrikaları birleştirilmiştir. Ziraat Kredi Yem büyükbaş ve küçükbaş hayvan yem satışı gerçekleştirmektedir.
Kuzu büyütme yemi 65 TL
Besi Yemi 65 TL
Toklu besi yemi 60 TL
Koyun süt yemi 60 TL
Keçi süt yemi 65 TL

Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin yem tutarları tahmini olarak ifade edilmiştir. Detaylı data için http://www.tarimkrediyem.com.tr/iletisim sayfasında bulunan kontakt formundan ve illerinizde bulunan Ziraat Kredi Kooperatifleri il müdürlüklerinden detaylı data alabilirsiniz.

CP Koyun ve Keçi Yemi

CP yem sektörünün en tanınmış markalarından bir tanesidir. Güncel yem tutarları aşağıdaki tablodaki gibidir;

CP Düve Yemi 68,50 TL
CP 1.Internasyonal Kuzu Büyütme Yemi 69,50 TL
CP Kuzu Besi Yemi 68,50 TL
CP Buzağı Başlangıç Yemi 75,50 TL
CP Buzağı Büyütme Yemi 75,50 TL
CP 2.Internasyonal Süt Yemi 72,50 TL
CP. 3.Internasyonal  Besi Geliştirme 66 TL
CP. 1.Internasyonal Süt Yemi 80 TL
CP Süt yemi toz 69 TL

CP yem fabrikaları ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Özveren Yem

1994 yılından yem üreten şirket AR-GE çalışmalarına itina göstermekte ve kullanılan ham maddeleri itina ile seçmektedir. Yemlerin içinde enerji, ham yağ, protein ve selüloz bulunmaktadır.

Süt Yemi 50 kilogram 61 TL
Besi Yemi 50 kilogram 61 TL
Süt Yemi 50 kilogram 67 TL
Süt Yemi 50 kilogram 69 TL
Süt Yemi 50 kilogram 72 TL
Besi Yemi 50 kilogram 67 TL
Kuzu Büyütme Yemi 50 kilogram 68 TL
Buzağı Büyütme Yemi 50 kilogram 68,50 TL
Süt Yemi Toz 67 TL
Düve Yemi 50 kilogram 66 TL

Öteki yem çeşitleri ve tutarları ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Malkara Yem

Kuzu yemleri yüksek protein içermektedir. İçeriğinde tahıllar bulunmaktadır. Yem katkıları da mineral ihtiyacının karşılanması amacı ile kullanılmaktadır. Sindirim esnasında oluşacak bakterilerin önlenmesi, bağışıklığın artırılması, taş oluşumunun engellenmesi ve yaşam süresinin uzatılması hedeflenmektedir.

malkara-yem-fiyatları

Malkara yem

Kuzu büyütme yemleri de katkı maddeleri bakımından tahıl içermekte ve protein bakımından varlıklı olmasına ehemmiyet verilmektedir.Güncel yem tutarları aşağıda yer edinen tabloda ifade edilmektedir.

Koyun Keçi ve Kuzu Yemleri
Ekonomik Kuzu Yemi Karakuzu Eko Paketi 74,5 TL
0-2 Aylık Kuzular İçin Başlangıç 80 TL
2 ay ve sonrası için Büyütme 81 TL
Koyun ve keçi için süt yemi Süt 71,5 TL

Küçükbaş yetiştiriciliği için 30 bin TL bağışlama almak ister misiniz?

Hasret Ziraat Ürünleri

1980 yılından beri yem üretimi meydana getiren bir firmadır. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı yetiştiriciliği mevzusunda şirket tüm yem çeşitlerini sunmaktadır.

Kuzu Başlangıç Yemi 90 TL
Kuzu Büyütme Yemi 86 TL
Kuzu Büyütme Yemi 81 TL
Kuzu Besi Yemi 74 TL
Kuzu Besi Bitiş Yemi 82 TL
Toklu Besi Yemi 77 TL
Toklu Besi Yemi 75 TL
Toklu Yemi 74 TL
Koyun ve keçi süt yemi 77 TL
Koyun ve Keçi süt yemi 84 TL

Öteki yem tutarları ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

İpek Yem

1988′ den beri şirket yem sektöründe etkinlik göstermektedir. Şirket, hazırladığı yemlerin bilimsel araştırmalar neticesinde oluşturulduğunu ifade etmektedir. Saatte 100 tonluk üretim yapılabilmektedir. Yem üretiminin yanı sıra şirket ham madde ticari de yapmaktadır. Yem sektöründe ise, flake, küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektöründe kullanılan yemlerin üretimi yapılmaktadır.

Yem Mevzusu Fiyat
Toplu Besi Yemi Taneli 80 TL
İpek Kuzu Besi Yemi 62 TL
Kuzu Başlangıç Yemi 84 TL
Kuzu Buzağı Yemi 81 TL

Büyükbaş, flake ve kanatlı yemleri ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Bu firmalara ek olarak web üstünden yem alabileceğiniz pek oldukça web sayfası da bulunmaktadır.

n11.com ‘ da Atılım marka kuzu büyütme yemi 88 TL’ ye satılmaktadır. Sipariş vermek için sayfayı ziyaret ediniz.

sahibinden.com da silaj, besi ve süt yemi mevzularında çeşitli ilanlar yer almıştır. Sayfayı ziyaret ederek fiyatlar hakkında detaylı data alabilirsiniz.

ipek-yem-fiyatları

İpek yem tutarları

Yem Alabileceğiniz Öteki Firmalar

Ek olarak Tarım ve Orman Bakanlığı yem üretimi meydana getirecek çiftçilere finansal destek sağlamaktadır. Oldukça senelik nebat üretimlerine 90 TL, tek senelik üretimlere 60 TL, silajlık mısır üretenlere 100 TL, kuru ziraat meydana getirilen yem bitkilerine 40 TL destek verilmektedir. Yetiştiricilik bölgelerinde desteklemelere ek olarak yüzde 25 oranlarında ilave destek sağlanacaktır. Ek olarak fiğ, burçak mürdümük ekecek olanlar da alacağı desteklere yüzde 50 ilave yapılacaktır. Başvuru süreci ile ilgili bilgiyi bakanlığın resmi web sayfasından alabilirsiniz.

Fiyat artışları ile beraber yem fiyatlarının da arttığı görülmektedir. Fiyatlar, web üstünden meydana getirilen araştırmalar sonucunda firmaların web sitelerinden elde edilmiştir.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>