Kredi Çekmek Günah Mıdır? Helal Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Kredi çekmek günah mıdır

Kredi çekerek ev almak, vasıta yada eşya almak günah mıdır? İslamda kredi çekmek haram mıdır ? Caiz kredi var mıdır var ise hangi bankalar helal kredi verir ve müracaat şartları nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını videoları ile beraber Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU, Cübbeli Ahmet hocamız  ve son olarak da diyanet işlerinin vermiş olduğu fetvalar ile yanıtlamaya çalışacağız.

Kredi Çekmek Günah Mıdır?

faizcilik-ile-ayetlerMukaddes kitabımız Kur’an da faizcilik ile bir oldukca ayet ve hadis yer verilmiştir. Tüm bu hadisler de ve ayetlere de faizcilik yasaklanmış ve haram kılınmıştır. İster devlet bankasından çekin ister hususi bankalardan kredi çekin kullanılan para haramdır. Kredi çekmek günah mıdır ?sorusunun yanıtını net bir halde yandaki ayetler ile verdiğimizi ümit ediyoruz. Şimdi gelelim kafaları karıştıran ve halk tarafınca helal kredi imkanı sunmuş olduğu inanılan ve genel olarak isminin katılım bankası diye adlandırdığımız bankaların tanıtımına. Kıymetli dostlar devletimizde bir oldukca bankacılık sistemi yer verilmiştir. Bu bankacılık sisteminde yer edinen bir gurup banka da faizsiz kredi sunan katılım bankalarıdır. Bankalar kar payları ile çalışmakta faiz terimi yerine kar oranı, kredi terimine de finansman adı vermektedirler. Başta Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU olmak suretiyle Cübbeli Ahmet hoca dahil bu bankaların İslami usullere uygun olarak para vermelerinde hiçbir sakınca olmadığı kanısındadırlar. Peki İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır, izlenmesi ihtiyaç duyulan usul nedir ? gelin inceleyelim…

İslami şartlara uygun helal kredi iyi mi alınır? Usuller iyi mi olmalıdır?

Hocalarımızın bir çoğuna bakılırsa başka bir yerden alınan paranın (kredinin, finansmanın) helal olabilmesi için direkt finansman olanağı sunan kişinin o malı alıp size vadeli olarak kar payını koyarak satması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; İslami şartlara uygun ev alacaksanız ve bunun için para ihtiyacınız olan şeyi katılım bankalarından sağlayacaksanız evin alımını banka sorumlusunun yapmış olup size kar paylarını koyarak vadeli olarak satması gerekmektedir.

Mevzu ile ilgili Cübbeli Ahmet hoca efendinin videosu

Kıymetli dostlar kredi çekmek günah mıdır mevzusu şahsım adıma oldukca kırılgan bir mevzu olduğundan sizlere ayetler ve videolar ile cevap vermeye çalıştım. Karar sizin!

Hala karar veremeyenler için ise diyanet işleri başkanlığının mevzu ile ilgili fetvası BURADA yer verilmiştir.

Katılım bankaları ve finansman müracaat yolları

Katılım bankalarından alacağınız ev yada vasıta veyahutta mobilya şeklinde eşyalar için finansman ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için ön başvurularınızı İnternet üstünden yapabilirsiniz. Kredi notu skoruna bakılırsa yaptığınız müracaat değerlendirilir ve eğer finansman kullanmanız da her hangi bir sakınca yok ise size ilgili prosedürlerin tamamlanması için bankaya çağırırlar. Müracaat formaları imzalandıktan sonrasında sizden bazı lüzumlu evraklarda talep edilecektir. Bunlar alınacak olan mala ilişik tapu yada ruhsat yada satmaca bunların yanı sıra müracaat icra eden kişiye ilişik ödenmiş satmaca son olarak ise kimlik belgesi istenilmektedir. Katılım bankaların sizlere vermiş olduğu para öteki hususi yada devlet bankalarına bakılırsa neredeyse aynı geri ödeme vadelerinde ve kar oranı oranlarındadır. Katılım bankaların kar payları hepsinde 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Vatanımızda yer edinen bu bankalar; Vakıf ve Ziraat katılım, Albaraka ve Kuveyt Türk ve son olarak Türkiye Finans katılım bankalarıdır.

Bahsi geçen bu bankalara ilişik ev alımı yada öteki alımlar için kar paylarını hesaplamak için lütfen BURAYI tıklayınız!

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>