Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin’de Geri Alabilirsiniz!

Geçmiş dönemlerde kullanmış olduğunuz konut yada gerekseme kredisinden kesilen dosya masraflarının iyi mi geri alınacağını daha ilkin sizlere açıklamıştık. Şimdi ise bu dosya harcaması kesintilerine uygulana faizleri de geri almanın önü açıldı. Kahramanmaraş ‘ta bir tüketicinin dikkatli ve azimli davranışı yardımıyla mahkemece emsal gösterilen bir karar alındı. Artık hepimiz dosya harcamalarından kesilen faizleri de geri alabilecek.!

Dosya Harcamalarından Kesilen Faizleri’de Geri Alabilirsiniz

Anadolu Haber Ajansı tarafınca piyasaya çıkan bir habere gore artık tüketiciler geçmiş dönemlerde bankalar tarafınca haksız yere kesilen dosya harcamalarını da geri alabilecek. Kahramanmaraş da bir tüketicinin dikkatlerin den kaçmayan dosya harcamalarından kesinlen faizler On iki şubat Tüketici Yargıcı Heyeti başvurusu sonrasında geri alındı. Mahkeme daha ilkin Kahramanmaraş ilimizin On iki şubat ilçesinde konut almak için bankadan kredi kullanan A.Ç ‘nin kesilen dosya harcamasını iade edilmesini talep etti. Bu iade sonrasın da ise A.Ç avukatı ile yapmış olduğu araştırma sonrasında bankanın 10 senelik vadeli konut kredisinin dosya harcamalarına faiz uyguladığını görmüş oldu. Derhal bunun içinde harekete geçen A.Ç yapmış olduğu haklı mücadelesin ‘de emsal gösterilen bir karara imza atmayı başardı.

Tüketici Yargıcı Heyeti Başvuruyu Kaklı Görmüş oldu

A.Ç tarafınca daha ilkin kullandığı 10 senelik konut kredisinin den kesilen faiz tarafına geri iade edilmesi istenildi. Tüketici Yargıcı Heyeti tarafınca başlatılan emek harcama sonrasın da A.Ç haklı bulunulmuş oldu. Böylece alınan mahkeme ile karar ile A.Ç ve öteki milyonlarca vatandaştan haksız yere kesilen dosya masraflarının daki kredi faizleri geri alınabilecek. Tüketici yargıcı heyeti ise yapmış olduğu izahat ile 2014 yılı itibarı ile ortalama 4 milyon 900 bin kişinin dosya harcamaları geri alınmıştır. Anacak şimdi ise bu dosya harcamalarından kesilen faizler de geri alınabilecek denildi.

Kesilen Faiz Tutarı Fazlaca Ciddi Bir Sayı!

Ek olarak Tüketici yargıcı heyeti yapmış olduğu açıklamada kesilen 500 liralık bir dosya harcamasından ortalama vatandaştan faiz ile beraber 1.000 lira olarak kesilmiştir. Bu da 500 liralık bir dosya masrafın dan 504 lira bir faiz uygulanmış anlamına geliyor denildi. Bundan dolayı eğer tüketiciler bankalardan kredi kullandıktan sonrasında dosya harcamalarını geri almış olsalar dahi, kullanılan kredinin lütfen ekstrasını bir incelemelidirler. Eğer ekstralarında bir faiz kesintisi uygulanmışsa bu kesintiyi geri alabilirler.

Dosya Harcaması Faiz Alma Başvurusu Iyi mi Yapılmalıdır?

Tüketicilerin kesilen dosya harcamalarındaki paranın geri alınmasından sonrasında faizlerin de geri alına bilmesi için ilk olarak kredi kullandığı bankaya başvuruda bulunması gerekir. Yapmış oldukları başvuruda bu kredinin dosya harcamasından faiz kesintisi olup olmadığını teyit etmeleri gerekir. Ek olarak bunun belgelenebilmesi de oldukça önemlidir. Bu yüzden bankadan bu faiz kesintisinin olduğuna dahil bir hesap hareketinin alınması gerekmektedir. Alınan bu hesap hareketi ile beraber yurttaş kendilerine en yakın Tüketici Hakem Heyetine şahsen olarak müracaat yapması yeterlidir.

  • Tüketici Yargıcı Heyetleri genellik ile il ve ilçelerimiz de yer edinen Kaymakamlık binalarında yer almıştır.

Mevzu hakkında gelişmeler ve örnek teşkil edici başvurular oldukça sizler ile sayfamız da buna yer vereceğiz.About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>