Kredi Kartımı Kaybettim Diyorsanız Mutlaka Önce Bunu Yapın!

Kredi kartlarını yitirme vakaları bir fazlaca kişinin başına gelmiş üzücü bir olaylardandır biridir ne yazık ki. Hele kart çalınma durumları ise insanları kısa süreliğine dahil olsa şoka sokan bir oladır. Bu iki durumda da doğru atılacak olan ilk adım sizleri özellik ile maddi kayıpları yaşamamız açısından fazlaca önemlidir.

Kredi Kartı Yitirme Yada Çalınma Vakaları

Kredi kartınızı eğer kaybettiğinizin farkına vardı iseniz Polise yada Savcılıklara başvurmadan ilkin ne olursa olsun ilgili bankanın alan kişi hizmetleri ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu durum yitik haricinde çalıntı benzer biçimde durumlarda da yapılması ihtiyaç duyulan ilk ihtiyaç duyulan işlemdir. Eğer adilik bir durum yok ise doğrusu kredi kartınız herhangi bir darp sonucu çalınmadıysa tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey güvenilir olun ki bir tek kartınıza ilişkin ilgili bankaya arayarak kartınızı kullanıma kapamanız doğrusu bloke etmenizdir. Çalıntı yada yitirme bildirimleri alan kişi hizmetlerini aramanın yanı sıra isterseniz banka şubesine şahsen giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Yitik yada çalıntı bildirimleri sonrasında kartınız ikinci kişiler tarafınca kullanıma kapatılacak ve size gene kurye aracılığı ile kullanmanız için yeni bir kredi kartı hiçbir işleme gerek kalmaksızın kurye ile gönderilecektir.

Yitik /Çalıntı Bildirim İhbar Hatları

Kredi kartı yitik ve çalıntı suç duyurusu hatları bankanın alan kişi temsilcilikleri üstünden yapılmaktadır. Ücretsiz bir şekilde yapılacak olan bu işlemler için banka sizin kesinlikle öteki işlemlerde olduğu benzer biçimde şu tuşa yada bu tuşa basın benzer biçimde yormayacaktır. Genel olarak tüm bankaların yitik ve çalıntı için suç duyurusu hatları için menüdeki kısa tuşu ” 1 ” olarak tanımlanmıştır. Kısaca alan kişi temsilciliği için arama yaptıktan sonrasında direkt ” 1 ” tuşuna basmanız bloke işleminin yapılması için yeterlidir.

Banka Çalıntı İhbar Hattı Numaraları

Kredi kartını kaybedenler iptal hattı

Kredi kartını kaybedenler iptal hattı

Her bankanın çalıntı ve suç duyurusu için bildirim numaraları farklıdır. Dolayısı ile hangi bankanın kredi kartını kullanıyor iseniz direkt o bankanın alan kişi hizmetlerini arayınız. Sonrasında ise anons da yer edinen yitik yada çalıntı için şu numara diye belirttikleri numarayı tuşlayarak işlemlerinizi sıhhatli bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Akbank dan herhangi bir kredi kartına haiz biri iseniz ve çalıntı yada yitik suç duyurusunda bulunacaksanız lütfen 444-2-525 numaralı hattı arayınız.
  2. Türkiye’nin en fazlaca tercih edilen alış veriş kartlarından önde gelen Garanti bonus yitik yada çalıntı bildirimi için 444-0-333 numarayı arayabilirsiniz.
  3. Denizbank tarafınca almış olduğunuz kart için bloke bildiriminde bulunacaksanız 0-850-222-0-800 numaralı telefonu aramanız kafi olacaktır.
  4. Türkiye İş Bankasına ilişkin bir karta haiz iseniz de 0-850-724-07-24 numarayı kullanabilirsiniz.
  5. Vakıfbank çalıntı ve yitirme suç duyurusu hattı numarası ise 0-850-222-07-24 dır.
  6. Ziraat bankası suç duyurusu hattımız ise 444-00-00
  7. QNB Finansbank 0-850-222-09-00

Kredi Kartı Kaybedenler Başka Neler Yapabilirler?

Eğer zamanında kredi kartınızın çalındığını fark edemedi iseniz ve kartınızdan size ilişkin bir harcamanın yapıldığını hesap özetiniz de her şey normale girdiğinde gördüyseniz o süre bankanızdan itiraz etme hakkınız vardır. Günümüzde kredi kartları bir tek el hırsızlığı ile çalınmak ile yapılmayıp İnternet üstünden istem dışı bilgilerin elde edilmesi ile de sağlanmaktadır. Ben bile o denli dikkat etmeme karşın kart bilgilerim geçenlerde ikinci bir şahısın eline geçmiş ve şahsıma ilişkin olmayan harcamaların yapıldığını ekstram da tesadüfen de olsa gördüm. Derhal bu durumda kartımı gene de bloke ettirip yeni bir kart çıkarılması için yönerge verdim. Meydana getirilen harcamayı ise bir itiraz dilekçesi ile kolaylık ile çözdüm. Harcama itiraz dilekçesi bankalardaki bireysel müşterilere bakan departmanlarda mevcuttur. Dilekçe şu şekilde el yazısı ile yazılmalıdır.

Akbank’a ilişkin 4554.585.8778.4557 numaralı kredi kartımda 14.07.2017 tarihinde meydana getirilen 1458 numaralı İnternet alış verişi tarafıma ilişkin değildir. Gereğini yapılmasını arz ederim.

benzer biçimde yazılır ve ıslak imza ile memura teslim edilir. Benim bir da ki ekstram da tarafıma ilişkin olmayan alış verişin yattığını gördüğüm için işi tüketici yargıcı heyetine taşıma ihtiyacını yaşamadım. Bu şekilde yaptığınız başvurudan eğer pozitif yönde cevap alamazsınız size tavsiyem bu vakası il yada ilçenizde genelikle hükumet binalarında bulunan tüketici yargıcı heyetlerine taşımanızdır.

 

About admin

Check Also

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öyleki bir an geliyor ki her ne kadarda kredi kartınızın limiti yetiyor şeklinde gözükse de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>