Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? İşte Formülü!

Findeks kredi notu değerinizi sizlerde oldukça rahatlık ile hesaplaya bilirsiniz. Eğer tüm finansmanlar dan ne denli ticari bir geçmişe haiz olduğunuzu biliyorsanız asla boş yerine bir sorgulama için 10.5 lira ödemeden de kredi skorunuzu tam olmasa da ortalama olarak ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun iyi mi yapılacağını bir kaç örnek ile sizlere hesaplama formülü ile beraber paylaştık. Sizin tek yapmanız ihtiyaç duyulan size ilişkin olan değerleri hesap makinesine girmenizdir.

Kendinizde Kredi Notu Değerinizi Hesaplayabilirsiniz

Her ne kadarda oldukça zor küçük bir ihtimal olsa da Türkiye’de hala 800 puana kredi verene bankalar olsa da siz tedbiri elden bırakmayıp mevcut notunuzu devamlı olarak denetim altında tutmayı dikkatsizlik etmeyin. Notunuzu denetim altında tutmanın da ilk etabı minimum 3 ayda bir kaç puanda olduğunuzu bilmekten geçmektedir. Hepimizin de bilmiş olduğu şeklinde kredi notunun öğrenmenin bir bedeli vardır. Bu karşılık ise neredeyse tüm yöntemlerde (İnternet bankacılığı, SMS, Findeks resmi sitesi) averaj olarak 10.5 lira civarlarındadır. KDV’de dahil edersek 10 liralara kadar bulduğunu da görmekteyiz. Sadece eğer finansmanlar ile aranızda ki ikili ilişkilere hakimseniz bu bedeli ödemeden de aşağı yukarı kaç puana haiz bulunduğunu sizler de hesaplaya bilirsiniz.

Kredi Notu Iyi mi Hesaplanır?

Kredi-Notu-Iyi mi-Hesaplanır

Findeks bir bireysel yada esnafın kredi notu kıymetini oluştururken 5 ana faktörü göz önüne alır ve ona bakılırsa puan verir. 1 ile 1900 puan aralığında oluşan not değerleri için belirlenen bu ana faktörler ve karşılığa karşılık eden puansa şöyledir.

  1. Eğer bugüne dek bireysel kredi ve kredi kartlarınızın ödemelerini tam zamanında sağladıysanız 1900 puan üstünden %30 puan alırsınız bunun da hesaplama formülü 1900*30% = 570 puandır.
  2. Şuan ki borç durumunuza bakılırsa en fazla %25 puanda oradan alırsınız. Buda gene hesaplama formülü sonrasında sizin hanenize tam olarak 475 puan olarak yansımaktadır.
  3. Şuan halen mevcut bir krediniz var ve onun ödemelerini tertipli olarak devam ettiriyorsanız eğer bu sizin hanenize %20 olarak + yazılır. Bu da 380 puan anlama gelir.
  4. Devamlı olarak kredi kullanan bir tüketicisiyseniz. Kullandığınız bu kredileri de tertipli şekilde bu güne kadar aksatmadan ödediyseniz %15 oranında bu da 285 puanda buradan alırsınız.
  5. Öteki faktörler altında en başta gelen kefil olduğunuz kişiler de borçlarını sorunsuz ödüyorsa bu da %10 seviyeniz arttır, hanenize 190 puan yazdırır.

Şimdi Gelelim Kendi Notumuzu Bu Faktörlere Nazaran Hesaplamasına

En başta da söylediğim şeklinde kendiniz ile finansmanlar arasındaki ikili ilişkiyi güvenilir bir halde hakimseniz bu formüle bakılırsa kredi notu değerinizi rahatlık ile hesaplaya bilirsiniz. Bu hesaplamada eğer saydığımız maddelerin hepsine sahipseniz 1900 puana haiz biri olduğunuzu söyleye bilirim. Fakat saydıklarımdan biri tamamlanmamış ise yada kafi düzey de değilse (örnek: devamlı olarak kredi kullanım alışkanlığı) kredi notunuz 1900 puan dan birazcık daha düşük olacaktır. Fakat kredi geçmişi sorgulama da eğer not değeriniz 1500 puan altında değilse asla korkmayın rahatlık ile aylık hane gelirinize bakılırsa gerekseme duyduğunuz kredinizi her bankadan kolaylıkla alabilirsiniz.About admin

Check Also

Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç dahil olmak suretiyle tüm kredilerin çıkmasında belirleyici en mühim unsur asla şüphesiz ki kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>