Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır?

Özellik ile bankalardan kredi veyahutta herhangi bir sınıftaki kredi kartı alamayanların tanıştığı KKB veyahutta Risk Merkezi kredi notu nedir? birde bizlerden öğrenin istedik. Ek olarak düzgüsel bir vatandaşın kredi notu değerinin sorgulama esnasında hiçbir engelle takılmamaları için kaç olmalıdır mevzusuna da sizlere gene hesaplama cetvelimiz ile yanıt olmaya çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

İlk olarak vatanımızda nüfus eden hepimiz için geçerli olan kredi notu nedir? sorusuna cevap verelim, arkasından da öteki dört gözle beklenen sorularınızın yanıtı olacağız. Kredi notu ülkemizdeki her insanın bankalar ile arasındaki ticari birlikteliğin bir nevi aynasıdır. Averaj olarak geçmişe dönük 60 ay içinde çek dahil kredi kartı aidatı ödemeleri başta olmak suretiyle her türlü banka kedilerinizin zamanında ödenip ödenmediği yada asla ödeyip ödemediğimizi bu değerdeki notlar gösterir. Puanlama sistemi  ” 0 ” dan başlayıp 1900 kadar çıkmaktadır. Bu puanlama sisteminde de 5 dilim yer verilmiştir. Dilimler şu şekilde oluşmaktadır.

  1. 0’dan 699 içinde yer alanlara EN RİSKLİ GURUP
  2. 700 dahil 1099 arasındakiler ORTA RİSKLİ
  3. 1100 dahil 1499 sınırları içinde olanlar AZ RİSKLİ
  4. 1500 ile 1699 arası İYİ
  5. 1700 ve suretiyle ise ÇOK İYİ
Kredi Notu Normalde Kaç Olmalıdır.

Kredi Notu Normalde Kaç Olmalıdır.

olarak sistemde yer verilmiştir. İster bankalar ile ticari bir ilişki yaşayın ister ise yaşamayın güvenli olun ki hepimizin bir kredi notu kıymeti vardır.

Kredi Notu Kıymeti Normalde Kaç Olmalıdır?

Şunu açık bir halde söyleye bilirim ki şimdiye kadar hayatında hiçbir suret ile bankalar ile ticari bir ilişki yaşamamış birisi ile devamlı tertipli kredi kullanıp ve ödemelerini geciktirmeden icra eden bir tüketici kesinlik ile bir olması imkansız. Bu sebeple puanlama sistemi meydana getirilen ticari ilişkilere nazaran sağlanmaktadır. Ülkemizdeki nerede ise tüm bankaların birleşerek oluşturdukları FİNDESK isminde şirket bu mantığa dayalı olarak iş koşturmacasındadır. Kısacası bankalar ile meydana getirilen tüm ilişkiler birer referans olarak sistem tarafınca algılanmakta ve size bu bir not olarak geri dönmektedir. Peki bankalardan kredi yada kredi kartı alabilmeniz için not değeriniz averaj kaç olmalıdır. ?

Kredi notu normalde kaç olmalıdır

Kredi notu normalde kaç olmalıdır

Bu aslına bakarsak bankaya nazaran değişmektedir. Kimi bankalar sistemdeki filtresini en alt düzey olan 800 hatta 700 kadar çekse de (ORTA RİSKLİ) kimi bankalarda 1500 puanın altına ne yazık ki hiçbir hizmetlerini vermemektedir. Burada ki emek verme sistemi bankanın yıl içindeki hedeflemesine nazaran belirlenir. Daha fazlaca satın alan potansiyelini elinde tutan büyük bankalar hizmetlerini fazlaca riske atmazlar. Fakat özellik ile Türkiye pazarına yeni girmiş olan bankalar bir an ilkin satın alan potansiyeli oluşturmak için sistemdeki filtrelerini en alt düzey kadar çekerler. Eğer KKB kredi notu sorgulama işlemi neticesinde AZ yada ORTA riskli gruplarda yer ediniyor iseniz ve finansal desteğe gereksinim duyuyor iseniz bizce ülkemiz de yeni duyulmaya başlamış olan bankalara müracaatta bulunmalısınız.

Kredi Notunu Ölçen Kurumlar Hangileridir?

Türkiye’de kredi notu kıymetini iki kurum resmi olarak tutmaktadır. Bu kurumların bir tanesi FİNDEKS bir diğeri de fazlaca fazla rağbet görmese de RİSK MERKEZİ tir. Daha önceleri TBM doğrusu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafınca tutulan bu skorları şuan RİSK MERKEZİ olarak isimlendirilen Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Tutmaktadır. Bankaların nerede ise tamamına yakını FİNDEKS ile beraber çalışmakta ve bu kurum tarafınca tutulan değerlere güven etmektedir. Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) olarak da malum kurumun tarafınca sağlanan hizmetten bir tek bankalar değil isteyen hepimiz istifade etmektedir. Genel de sistemi kullanan firmalar ise şunlardır.

  1. El den taksit ile satış icra eden beyaz eşya mağazaları
  2. Oto kiralama şirketleri
  3. Elektronik eşyalarını gene elden yada senet ile pazarlayanlar
  4. Oto galerilerden taksit ile vasıta verenler.
  5. Vadeli bir halde konut satanlar

şeklinde ikili ilişkilerin teminatını sağlamak isteyen bir fazlaca şirket bu sistemden yararlanırlar. Kimi zaman de vatandaşlar bankalar ile ikili münakaşaya girmeden ilkin bu sistemi kullanıp kendi notlarını öğrenebilirler. Sistem den 7/24 yararlanabilmek için ise FİNDEKS bir fazlaca kontakt firmaları ile antak kalma elde etmiştir. Bu firmalar Vadofone, Turkcell, Aveva’dır. Ek olarak gene kontakt merkezlerinin yanı sıra isteyenler direkt firmanın resmi İnternet sitelerine girerek yada nerede ise tüm mobil bankacılık üstünden bu işlemi küçük bir karşılık karşılığında (10 ile 11 TL arası) gerçekleştirebilirler.

 

About admin

Check Also

Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar?

İhtiyaç dahil olmak suretiyle tüm kredilerin çıkmasında belirleyici en mühim unsur asla şüphesiz ki kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>