Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme (2020)

Ziraat ve Orman Bakanlığınca meydana getirilen açıklamaya gore Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 500 TL.’ye kadar destek verileceğini deklare etti. Izahat Küçükbaş Hayvnacılık Fiil Planı Toplantısında yapılmış oldu.Ufak hayvancılıkta da soykütüğü uygulaması geliyor.  Ziraat ve orman Bakanı Bekir pakdemirli önümüzdeki dönem geçirecek uygulamayla hayvan sistematiği oluşturacağını söylemiş oldu. Soykütüğü uygulaması ile yetiştiricilere 500 liraya kadar destek verilecek.

Küçükbaş Hayvancılık Soykütüğü Uygulaması Başlıyor

Küçükbaş Hayvancılıkta Soykütüğü Uygulaması başlamış olacak. Açıklamayı Ziraat Orman Şurası Küçükbaş hayvancılığın güçlendirilmesi fiil planı toplantısında konuşan Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli yapmış oldu. Uygulama küçükbaş hayvanlar daha bilgili şekilde yetiştirilecek.

Sayın Bakan şunları söylemiş oldu;

“Ekonomik kıymet taşıyan ve kıymetli ıslahçılarımıza emek verilerek tescili meydana getirilen koyun keçi ırklarımızın ıslahı ve korunması için soy kütüğü ve verim kayıtlarının tutulmasına İnşallah oldukca kısa sürede başlayacağız. “

“Böylelikle küçükbaş hayvanlarımızda ıslahan sistematiği oluşturulacak, gelecek nesillerin ana babalarının seçimi, bilimsel parametrelerle yapılarak sürülerimizin gereksinim duyan pedigrili damızlıklarımızın yetiştirilmesine sağlayacağız. Islah programı kapsamında soykütüğü kaydı tutulan koyun-keçi başına 100 TL. Soy kütüğünden doğan damızlık koç tekerleri kullanan yetiştiricilerimize de koç teke başına 500 lira destekleme ödemesi yapacağız.”

Soykütüğü uygulaması kapsamında yetiştiricilere destek sunar verilecek. Sayın Bakan Yıl sonunda küçükbaş hayvan sayısı hedefinin 56 milyon bulunduğunu belirtti.

Kısa sürede Ziraat ve Hayvancılık sektöründe hizmet veren çiftçilerimiz için Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince verilen kredilerin faizleri %9 seviyesine indirilmişti. Bununla beraber 2020 senesinde çiftçilerimizin Ziraat Bankasına olan borçlarının 5 yıl vade ile yapılandırılacağı açıklandı. Çiftçi borç yapılandırma linkinden bahse mevzu işleme ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>