Küçükbaş Hayvancılık Hibe veya Destek Kredisi (300 KOYUN + MAAŞ)

2020 yılı itibari ile birçok finansal kurum ve müessese tarafınca hayvancılık bağışlama ve destekleme kredileri verilecektir.. Kurum ve kuruluşlara duyuru edilen süre zarfında, lüzumlu şartları taşımanız ve müracaat evraklarını ulaştırmanız durumunda küçükbaş hayvancılık bağışlama ve desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Koyun ve Keçi Almak İsteyenlere Destek

Küçükbaş Hayvancılık ile uğraşanlar için bağışlama, 0 faizli kredi veren birçok kurum ve müessese mevcuttur. Bu kuruluşlar şunlardır; KOSGEB, Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Öteki Kalkınma Ajansları, Ziraat ve Orman Bakanlığı, Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ile Güvence Bankası, Deniz Bank, TEB benzer biçimde hususi bankalardır.

KOSGEB Küçükbaş Hayvancılık Bağışlama Kredisi Veriyor mu?

Ilk olarak KOSGEB tarafınca canlı hayvan alımı için bağışlama kredi ve 0 faizli Devlet destekli kredi verilmediğini belirtelim.  Kosgeb tarafınca yalnız hayvancılık ile ilgilenenler için, süt sağma makinesi, barınak yapımı, lüzumlu alet ve malzemelerin temini için kredi verilmektedir. Kosgeb tarafınca 50 bin lira bağışlama, 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Sadece gene belirtmek isteriz ki, KOSGEB tarafınca verilen krediler küçükbaş hayvan alımı için kullanılamamaktadır.

kucukbas-hayvan

Kalkınma Ajansları;

TKDK, KOSGEB ve öteki desteklemeler haricinde, kalkınma ajansları tarafınca verilen küçükbaş hayvancılık bağışlama kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için Türkiye genelinde bulunan 26 tane kalkınma ajansına küçükbaş hayvancılık bağışlama kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kalkınma Bakanlığı duyurularına ulaşmak için tıklayınız.

İletişim Detayları;

Aşağıda Türkiye’ de bulunan tüm kalkınma ajansları ve bu ajansların bağışlama destekleme kredisi verdiği iller yazılıdır. Avrupa Birliği Bakanlığı üstünden bu ajansların yazışma bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 1. Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde,Nevşehir
 2. Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA) Ankara
 3. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Bartın, Karabük,Zonguldak
 4. BEBKA Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı Bilecik, Bursa,Eskişehir
 5. ÇKA Çukurova Kalkınma Ajansı Adana, Mersin
 6. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Hatay,Kahramanmaraş, Osmaniye
 7. (DAKA) Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bitlis, Hakkâri, Muş, Van
 8. DOKA Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Trabzon
 9. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova
 10. (DİKA) Dicle Kalkınma Ajansı Batman,Mardin, Şırnak, Siirt
 11. (FKA) Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl, Elazığ,Malatya, Tunceli
 12. (GEKA) Cenup Ege Kalkınma Ajansı Aydın, Denizli, Muğla
 13. (GMKA) Cenup Marmara Kalkınma Ajansı Balıkesir, Çanakkale
 14. (İKA) İpekyolu Kalkınma Ajansı  Adıyaman, Gaziantep, Kilis
 15. (İSTKA) İstanbul Kalkınma Ajansı İstanbul
 16. (İZKA) İzmir Kalkınma Ajansı İzmir
 17. (KARACADAĞ) Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır, Şanlıurfa
 18. (KUZKA) Şimal Anadolu Kalkınma Ajansı Çankırı, Kastamonu, Sinop
 19. (KUDAKA) Şimal Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Bayburt, Erzincan, Erzurum
 20. (ZAFER) Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar,Kütahya, Manisa, Uşak
 21. (MEVKA)Mevlana Kalkınma Ajansı Karaman,  Konya
 22. (ORAN) Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Kayseri, Sivas, Yozgat
 23. (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Amasya, Çorum,Samsun, Tokat
 24. (SERKA) Serhat Kalkınma Ajansı Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars
 25. (TRAKYAKA) Trakya Kalkınma Ajansı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ


tkdk

TKDK; Kırsal kesimde yaşayan ve kırsal kesimde hayvancılık yapmak isteyen tüm üreticilere işletmelerini desteklemeyi amaç edinmiş olan TKDK Küçükbaş Hayvancılık alanında etkinlik gösterecek olan işletmelere et üretimi ve süt üretimi için %50 ile %70 oranlarında Bağışlama Desteği vermektedir.

Bankalar; Devlet bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca tüm ziraatçi ve üreticilere çeşitli devlet destekli bağışlama krediler verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık alanında da, bu krediler daha oldukca Ziraat Bankası tarafınca verilmektedir.

Ziraat Bankası 100 baş ve üstünde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi oluşturmak yada işletme kapasitesini 100 baş ve üstüne çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Besicilik Kredisi, koyun yetiştiriciliğinde minimum 50 baş; Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde minimum 25 baş kapasite ile üretim meydana getiren yada minimum bu kapasiteler ile yeni işletme oluşturmak ya da mevcut hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri vermektedir. Müracaat için tüm Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Faiz oranları, hesaplamalar, ödeme ayrıntıları hakkında yalnız şubelerden informasyon alabilirsiniz.

TKDK‘nın Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü IPARD II Fonu Birinci Müracaat ilanı: Bilhassa Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık ile ilgili olan 101-1 : Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve 101-2 : Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler destekleri başvuruları devam etmektedir.

kredi

TKDK destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı 30 bin lira bağışlama

Ziraat ve Orman Bakanlığının Et ve Süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilere birçok bağışlama kredi ve desteklemeleri mevcuttur. Bu desteklemeler;  Onaylı Süt Çiftliği Desteği, Expand Arıcılık, Expand Aşı DesteğiAşı Desteği, Besilik Adam Sığır Desteği, Expand Buzağı Desteği, Buzağı Desteği, Pişmemiş Sütün Değerlendirilmesi, GAP-DAP-KOP-DOKAP Bağışlama Desteği, Expand Hayvan Başı Ödeme Desteği, Hayvan Başı Ödeme hibeleri, Hayvan Hastalığı Tazminatı Desteği,  Anaç Koyun – Keçi Desteği, Expand İpek Böceği desteklemesi, Programlı Aşı Uygulamaları, Expand Su Ürünleri, Su Ürünleri hibesi, Sürü Yöneticisi (çoban) istihdam Desteği, Süt Primi ödemesi, Tiftik Üretim destekleme, Yem Bitkileri desteklemeleridir.

Bakanlık tarafınca yeni bir proje başlatılması gündemdedir. Proje için kafi bütçe ayrılabilirse, minik aile işletmelerine 5 hamile düve bağışlama edilecek ve sürü mevcudu belli bir sayıya ulaştırılacak. Bu kapsamda gene küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ise 30 koyun bağışlama edileceğinden bahsediliyor. Proje hemen hemen onaylanmadı.

100 koyun yada keçi almak için Küçükbaş hayvancılık bağışlama kredisi veren bankalarla beraber bağışlama ve teşvik veren kurum ve kuruluşları da tercih edebilirsiniz. Eğer bağışlama ve teşvik programları için zamanınız yok ise Ziraat Bankası, Halkbank benzer biçimde kamu bankaları yada Güvence Bankası, TEB, Denizbank benzer biçimde hususi bankaları da tercih edebilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Küçükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası ve TKK, 31 Aralık 2020 senesinde geçerli olmak suretiyle küçükbaş hayvan kredisi vermektedir. Bu 3 senelik dönemde verilecek olan kredilerin üst limitleri 15 milyon TL’ dir. Yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %75 oranlarında faiz indirimi yapılacaktır. Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı olan %100 faiz indiriminden tüm aşağıdaki şartları taşıyan ilave faiz indirimi alarak yararlanabilecektir.

TKK Ziraat hayvan kredileri ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Hayvancılık kredileri için devlet kurumları ve bankalardan yukarıda bahsettiğimiz destekleri alarak, faaliyete geçebilir ya da mevcut işletmelerinizi geliştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>