Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 30 Bin Lira Hibe

Çiftçilerin koyun ve keçi almak için maddi destekleme gereksinimlerini karşılamak amacıyla Devlet tarafınca yerli üretimi, tarımı ve hayvancılığı destekleyerek, dışa bağımlılığı azaltma, kendi ürettiğimiz ürünler ile kendi kendimize yetebilmek adına hayvancılık sektörünü desteklemekte ve hem büyükbaş hayvancılık için hemde hayvan kredileri vermektedir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı Çiftçilere Destek Vermeye Devam Ediyor!

500 baş ve üstü koyun, keçi hayvan sayısına haiz işletmelerde adım atar. Sürü yöneticisi istihdamı desteği 5.000 ₺‘dir. Bu destekleme ödemesi 1 senelik süre itibari ile yapılmaktadır. Çoban devlet destekleri alabilmek için sürü yöneticiliği mevzusunda sertifika alınmış olmalıdır. Küçükbaş hayvancılık devlet desteği olarak, 100 ile 200 baş içinde anaç baş hayvan sayısını artırırsa yada yeni ağıl yaparsa, üst limiti 120 bin lira olan bu projelerinde yarısı bağışlama olacak.

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Küçükbaş hayvan kredisi

Büyükbaşta 10-50 baş anaç kapasiteli, koyun keçi hayvancılığında ise 100-200 baş anaç kapasiteli ahır ve ağılların tadilatı yada tekrardan yapımında inşaat yatırımlarının yüzde 50’sini bağışlama olarak karşılanıyor.

Doğal yada yapay tohumlama ile etçi yada kombine tohum kullanan ve ön soy kütüğüne kayıtlı; anaç hayvan başına 350 ₺, doğacak Buzağı için ise 150 ₺ olmak suretiyle toplam 500 ₺ destek veriyoruz. Ek olarak yetiştirici soy kütüğüne üye ise 70 ₺ ilave destekten faydalanacaktır. Yetiştiricilerin desteğe erişimini kolaylaştırmak için amacıyla başvuruda ölçek ve birlik üyelik şartı aranmayacaktır.

Tarımsal bir işletmesi olan yada arazisi olmadığı halde direkt doğruya besicilik dahil hayvancılıkla uğraşan ortaklara hayvanların cinsel ve sayısı göz önüne tutularak verilen kredilerdir. Ufak ve büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı v.b. kapsamaktadır.

Hayvan almak istiyorsanız, oturduğunuz yerde ki il yada ilçe Ziraat ve Orman Müdürlüğüne gidin. Bağışlama ve destek var mı yok mu öğrenin. Sonrasında hayvancılık kredisi için bu bankalara giderek başvurun.

Küçükbaş hayvancılığa 30 bin lira bağışlama;

Köye kati dönüş icra eden 24/30 yaş arasındaki küçükbaş koyun ve kuzu yetiştirecek genç çiftçilere 30 bin lira geri ödemesiz kredi verilecek. Bu kredi 15.000 genç çiftçimiz için sağlanacak. Eğer sizde küçükbaş hayvan besiciliği yapmak istiyorsanız, hayvan bağışlama teşviklerine başvurabilirsiniz. TİGEM tarafınca projesi onay alan çiftçilere 30 bin lira değerinde küçükbaş hayvan koyun keçi hayvanları verilecek. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2020 senesinde gene koyun ve keçi yetiştiren çiftçilerimize genç ziraatçi 30.000 TL. geri ödemesiz hibesi verilecek.

Ziraat Kredi Kooperatifi

Türkiye Ziraat kredi kooperatifi tarafınca hayvancılık ile uğraşan çiftçilere Hayvan kredisi Büyük ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık,kümes hayvancılığı kapsamında ziraat işletmesi olan ve ortaklara hayvanların cinsel ve sayısına nazaran hayvancılık işletme kredisi verilmektedir.

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır

Ziraat Kredi Kooperatifleri

Şekerbank

Şeker Bankasından küçükbaş hayvancılık kredisi alma isteyenlerin minimum 2 senedir hayvancılık yapması ve hali hazırda 50 keçi 25 koyunu olması ve bu hayvanları Ziraat İl/İlçe Müdürlüklerinde Koyun/Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş (küpelendirilmiş) olması ve minimum 3 ay süreyle sisteme kayıtlı olduklarına dair Ziraat İl/İlçe Müdürlüklerinden yazı getirilmesi şartıyla 60 ay vadeli yılda bir kez geri ödemeli olarak verilir.

Koyun keçi benzer biçimde küçükbaş hayvan alımlarında ve  hayvancılık bakımı için lüzumlu malzemelerin alımında kredi imkanı tanıyan Şeker Bankasında küçükbaş hayvancılık kredisi alarak 2020 senesinde da hayvancılık sektöründe yeni yılı rahat geçirebilirsiniz.

QNB Finansbank 

QNB Finansbank besicilik meydana getirecek ve yapmakta olan çiftçiler için besicilik kredisi adı altında besicilik meydana getirecek olan çiftçinin tüm gereksinimlerini karşılamak adına krediler vermektedir.Bu krediler ile  üretim maliyetinin %85’ini karşılayabilir hayvancılık faaliyetlerinde rahat edebilirsiniz.

5-yıllık-hayvan-kredisi

QNB Finansbank hayvan kredisi

Denizbank

Denizbank hayvancılık kredisi veren bankalar arasındadır. Ziraat bankasının hayvancılık desteklerinde ödeme aracılık hizmeti vermesi ile hayvancılık kredisi denilince ilk akla gelecek banka olması sebebiyle bir çok üretici Denizbank hayvancılık kredilerinden habersizdir. Tarımsal faaliyetlerde ve minik baş hayvancılık faaliyetlerinde kredi veren Denizbanktan alacağınız krediler ile hayvancılığınızı daha üst seviyeye getirebilir verilen bu krediler ile hem hayvan, hem de hayvan bakım ürünleri alabilirsiniz

Yapı Kredi

Yapı kredi bankası  hayvancılık icra eden çiftçilere Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için finansman desteği elde eden bir öteki bankadır. Küçükbaş hayvancılık sektöründen geçimini elde eden çiftçilere hem yeni hayvan alımlarında hem de hayvan bakım ürünlerinde alınan kredilerle destek veren Yapı kredi hayvancılık kredileri ile işletmenizi daha çağdaş hale getirebilirsiniz.

Lüzumlu Belgeler

Küçükbaş hayvancılık kredi veren bankalardan kredi almak için lüzumlu belgeler ÇKS kaydının yapıldığına dair Çiftçilik Belgesi, Çiftçinin nüfus cüzdanı, yeterlik ve geçişlik fotokopisi, Hayvan kayıt sistemi için kayıt belgesi ve İşletme tescil belgesi ve hayvan pasaportları gereklidir.

Ziraat Bankası

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası tarafınca verilecek olan desteklemeler genel itibari ile Resmi Gazete’ de yayınlanmaktadır. Tüm devlet kurumları ile bu banka içinde imzalanan protokoller tebliğler neticesinde duyurulur. Ziraat Bankası tarımsal kredilerini Ziraat Kredi Kooperatifleri ortaklığı ile vermektedir. Bu krediler için yapılacak başvurular 2020 yılının sonuna kadar kabul edilecektir. Küçükbaş hayvancılık için verilecek olan kredinin üst limiti 15 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı olmak suretiyle faiz indirimi uygulanacaktır. Yatırım döneminde çiftçiler krediyi % 75 faizli olarak kullanacaktır. İşletme döneminde ise kredilere %75 faiz indirimi yapılacaktır.

Verilen bu karar dahilinde kredi alabilmek için; uygulanabilecek olan %100 faiz indirimden yararlanabilmek için tabloda da görüldüğü suretiyle istenen şartların yerine getirilmesi halinde alınacak her ilave 10 puan ile faizsiz kredi kullanabilecek olup;

  • 50 baş koyun
  • 25 baş keçiye haiz olunmalıdır. Ya da mevcut işletmelerin kapasiteleri bu sayıya çıkarılmalıdır. Dişi hayvanların 6- 24 ay içinde, adam hayvanların ise 3 aylık olması gerekmektedir. Kredi kullanılacak olanlar da gene bu tebliğde açıkça beyan edilmiştir. Yatırım dönemine ilişik olan krediler, hayvanlar için ağıl yapılması ve ya da mevcut ağılların tadilat ettirilmesi, yem ve silaj makinelerinin, çim biçme makinelerinin, güneş enerjisi sistemi, süt soğutma tanklarının ve süt sağma makinelerinin alınması amacı ile kullanılabilir. Hayvan alımları için kullanılacak olan krediler, adam hayvanlar için işletme sürecini, dişi hayvanlar için ise yatırım sürecini kapsayacaktır.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca ziraat ve hayvancılık alanında verilen hibeler 2020 senesinde da çiftçilerimizin yüzünü güldürecek.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>