Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde tüm emeklilere 1.000 TL. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve öteki bankalardan maaş alan emeklilerin ikramiyeleri bayram öncesinde hesaplarına yatırıldı. Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, ölüm maaşı alanlar, ramazan ve kurban bayramlarında ödemelerini alıyorlar. Peki Kurban bayramı 2020 yılı emekli bayram ikramiyeleri ne süre yatırılacak? Detaylar haberimizde.

1000 TL Emekli İkramiyesi Nisan’ da Ödenecek

2020 senesinde emeklilere ödenecek olan Ramazan Bayramı ikramiyesi tutarı belli oldu. 1000 TL olarak belirlenen ikramiye emeklilere Nisan ayında verilecek. Kurban bayramı ikramiye ödeme zamanı ilerleyen günlerde açıklanacak.

2020 Kurban Bayramı Ne Süre?

 • Kurban Bayramı Arifesi 30 Temmuz 2020
 • Kurban Bayramı 1.gün 31 Temmuz 2020
 • Kurban Bayramı 2.gün 1 Ağustos
 • Kurban Bayramı 3.gün 2 Ağustos 2020
 • Kurban Bayramı 4.gün 3 Ağustos 2020
kurban-bayramı-ikramiyesi

Kurban bayramı ikramiyesi

Kurban İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Toplumsal Güvenlik Kurumunca gösterilen metne nazaran kanuni olarak emekli maaşı almaya hakkı olan her insana ikramiye promosyon ödemesi yapılacak. Emeklilik aşamasında olan, evrakları teslim etmiş sadece hemen hemen emekli olmamış olan emekliler bayram ikramiyesinden faydalanamayacak. Maddeler halinde kimlere ikramiye ödeneceğini saymak gerekirse;

 • Emekli aylığı alanlar,
 • Şehit yakınları,
 • Vazifeleri gereğince malül aylığı alan yurttaş,
 • Ölüm aylığı almakta olanlar,
 • Güvenlik korucuları (Geçici köy korucusu)
 • İş görmezlik sebebiyle maaş alanlar,
 • Muharip gazilerimiz,
 • Şampiyon olmuş sporcularımız,
 • Ölüm geliri alanlar,
 • Terör sebebiyle ziyan olmuş olan vatandaşlar
 • Gazi yurttaşlarımız..

Eğer ikramiye haricinde paraya ihtiyacınız var ise bankalara müracaat yaparak emekli kredisi çekebilirsiniz.

Kaç Para İkramiye Ödenecek?

Bayram ikramiyesi tüm emeklilerimize 1,000 TL. olarak ödenmektedir. Sadece vefat etmiş olan yakının maaşlarını alanlar için ödenen ikramiye tutarları azdır. Bu emekli maaşı hesaplamasında da aynıdır. Hesaplama şu esaslara nazaran yapılmaktadır.

 1. Eşi ölen yurttaş eşinin maaşını alıyor ise %50 kısaca 500 TL. ikramiye alacaktır.
 2. Ölen annesinin yada babasının emekli maaşını alan çocuklar %25 oranında yararlanacaklar kısaca 250 TL. alacaklardır.
 3. Bu ödemeler dul ve yetim aylığı olarak adlandırılır ve yurttaşlarımız maaştan ne kadar hisseleri var ise, kurban bayramında da bu oranda ikramiye alabileceklerdir.
 4. Kaza sebebiyle maaş ödenen yurttaşlarımız ise kaza sonucunda ki mağduriyet derecesine nazaran maaş aldıklarından gene bu oranlarda ödeme alacaklar.


Emekli İkramiyeleri Ne Süre Kimlere Ödenecek?

SGK Emekli İkramiyesi İçin Hazırlanan Broşür

SGK Emekli İkramiyesi İçin Hazırlanan Broşür

2 Maaş Birden Alan Emeklilerin Bayram İkramiyesi Hesaplama

Eğer yurttaşlarımız 2 maaş birden alıyor ise, ödenecek promosyon en yüksek olan tek ödeme üstünden hesaplanmaktadır. Mesela;

Yurttaş hem vefat eden eşi sebebiyle %50 maaş ve başka bir emeklilik sebebiyle %25 maaş alıyor ise, bu hesaplama da yüksek olan kısaca %50 olan hesaplama esas alınacak ve emeklimize 500 TL. ikramiye ödenecektir. Aynı şekilde yurttaş geçirmiş olduğu iş kazası sebebiyle maaş bağlanmış ise, bu kez hangisinin oranı daha yüksek ise ona nazaran parasını alacak.

Paraların yatacağı tarihte sağ olan sadece ikramiyesini almadan vefat eden vatandaşların paraları ise gerçek sahibi olanlara verilebilecek.

Ziraat Bankasından maaş alıyorsanız eğer Ziraat Bankası Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri hakkında data alabilirsiniz.

Halkbankasından maaş alan emeklilerimiz Halk Bankası Emeklilik İkramiyesi Ödeme Tarihleri net tarihleri görüntüleyebilirler.

Yetim Aylığı ve Dul Aylığı Alanların Emekli İkramiyeleri

Ramazan Bayramı itibari ile hesaplarında 1000 TL göremeyen vatandaşlardan tepki yağdı. Burada dikkat edilecek nokta emekli maaşı alanlara tam olarak 1000 TL’ nin verileceğidir. Sadece emeklilik haricinde herhangi bir sebepten dolayı başkalarının maaşlarını alanlara ikramiye hisseleri oranında ödenecektir. Vefat eden emeklinin maaşı %50 eşe, %25 ufaklıklara ödeniyor ise, bu maaş sebebiyle 500 TL. eşe, 250 TL. ise ufaklıklara ödeme yapılacaktır.

Malulen Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödemeleri

Eğer yurttaş geçirdiği bir meslek hastalığı sebebiyle devamlı olarak iş görmezlik raporu almış ise, (malulen emekli) bu kişilere geçirmiş oldukları meslek hastalığı yada iş kazası oranında ödeme yapılacaktır. Mesela vatandaşın %40 oranında özrü var ise kişiye 400 TL. emekli ikramiyesi ödenecektir. İkramiye tutarı maaştan elde edilmiş hisse oranında olmaktadır.

Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000′ er TL emekli ikramiyesi yatırılıyor. Emeklilerin banka hesaplarına yatırılan tutarlar T.C. kimlik numarasının son hanesine nazaran duyuru edilen günlerde yapılıyor.


About admin

Check Also

Emekli 2020 Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 senesinde PTT, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve öteki tüm bankalarca emeklilerimize verilecek olan promosyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>