Liseye Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca YKS sınavına giren öğrenciler 3. tercih neticeleri da açıklandı. Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore öğrencilerin %91′ i merkezi imtihan puanı ya da yerel yerleştirme ile uygun liselere yerleştirildi. Sadece bu öğrenciler %9′ luk kısmı herhangi bir liseye yerleşmedi. Peki bu aşamadan sonrasında ne olacak? 4. tercihler ne vakit başlıyor? Öğrencilerin ve velilerin izlemesi ihtiyaç duyulan yöntemler neler? Hep beraber bu sorulara yanıt arayalım.

4.Nakil Başvurusu

3.nakil sonuçlarının açıklanmasının peşinden yerleşemeyen öğrenciler için 4.nakil başvurusu bulunmaktadır. Merkezi imtihan puanı ile tercih meydana getirecek öğrenciler listelerine yerel yerleştirme yapılacak okulları da eklemek zorundalar. Meydana getirilen 5 tercihten ilkinin kayıt alanında olması gerekiyor. İlk tercihlerde olduğu şeklinde belirli sayıda aynı okul türü seçmek zorunda değiller. Eğer talebe sınava katılmadıysa aslına bakarsanız kendisine imtihan puanı ile talebe alan okulların listesinin olduğu pencere açılmaz. Ek olarak 4. tercihlerde okulların kontenjanları hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır.

nakil

4.Nakil Başvuruları 3-6 Eylül içinde yapılacaktır.

Nakiller herhangi bir ortaokula giderek yapılabilecektir. Burada meydana getirilen tercihlerin okul idaresi tarafınca onaylanması gerekmektedir. Tercih işlemlerin düzeltilmesi ve iptal edilmesi gene okul müdürlüklerinde yapılacaktır. Sadece daha ilkin yerel sistem esası ile bir okula tercih yaparak yerleşenler merkezi puan türü ile bir okul tercihinde bulunacak olmaları durumunda listeye adrese dayalı sistem ile yerleşebilecekleri bir okulu yazmalarına gerek kalmamıştır. Ek olarak değişik bir lise türü de eklemelerine gerek olmayacaktır. 4. tercihlerini yaparak da hiçbir yere yerleşemeyenler 10-14 Eylül tarihleri içinde Nakil Komisyonlarına başvuracaklardır.

Son Nakilde Yerleşemeyenler

4. nakil tercihlerini yaparak hiçbir yere yerleşemeyen ya da yerleştikleri okullardan memnun olmayan öğrenciler için ayrılmış hususi kontenjanlar bulunmaktadır. Tercihlerini icra eden öğrencilerin kontenjanları dikkate almaması gerektiğinden bahsettik. Bundan dolayı boşalabilecek kontenjanlar dikkate alınarak öğrencilere tercih hakkı sunulmaktadır. Hiçbir tercihi pozitif sonuçlanmayarak yerleştirilme yapılamayan öğrenciler İllerde ve İlçelerde bulunan öğrencilerin yerleştirilmesi ve nakil işlemleri için oluşturulmuş olan komisyonlara başvurabileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde mühim olan tercih önceliğidir. İki tercih icra eden talebe arasından tercihini ilk sıraya yazan, değişik sıralara yazan öğrenciden daha avantajlı olmuş olacak. Saptanca sayısından oldukça fazla tercih yapılması durumunda öğrenciler yıl sonu puanlarına gore yerleşecek. 8. sınıftan başlayarak 7 ve 6. sınıftaki yıl sonu puanları dikkate alınacak. Puanları yüksek olan öğrenciler açık olan kontenjanlara rahatça yerleşecekler.

Sonraki dikkat edilecek olan kriter devamsızlıktır. Devamsızlığı azca olan talebe oldukça olana gore daha avantajlı olacaktır. Devam durumlarının da eşit olması durumunda öğrencinin yaşına bakılacaktır. Doğum zamanı kriteri açısından ayca daha ufak talebe tercihine öncelikli olarak yerleştirilecektir. Yaşların da eşit olması şeklinde bir durum söz mevzusu olursa öğrenciler tercihlerine uygun olarak yerleştirilir. Yerleştirme işlemi aşağıdaki şemada görüldüğü şeklinde yapılmaktadır.

lise-yerleştirme

Liselere Yerleştirme Şeması

Nakil işlemlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca belirlenen 4 dönemde yapılacağı duyurulmuştu. İlk üç nakil neticeleri sonuçlandırılarak öğrenciler tercihlerine gore saptanca olarak uygun okullara yerleştirildi. Gözler ise 4. nakil işlemlerine çevrildi.  Mesai bitiminde sistem kapanık olacak. Tercih işlemleri için herhangi bir ortaokula gitmek yetiyor. Ek olarak meydana getirilen tercihlerin sistem üstünden okul idaresi tarafınca onaylanması gerekiyor.  Okullar ise 17 Eylül’ de açılıyor. Bu durum öğrenciler nezdinde heyecanla karşılansa da yerleşemeyen öğrencileri bir telaş kapladı bile.

Eğer 4. nakil tercihlerini icra eden talebe yine bir yere yerleşemediyse, oluşturulan komisyonlara müracaat yapılması gerekiyor. Bu komisyon uygun alanlara gore nakil işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu işlem için son müracaat tarihinin kaçırılmaması gerekiyor. Gene yapılacak olan tercihlerde öğrencilerin okul türlerine dikkat ederek tercih yapması ve ilk olarak yerel yerleştirme esasına uygun listeyi doldurması gerekiyor.

Tercih sıralamasında belirttiğimiz şeklinde ilk iki lisenin talebe kayıt alanından kısaca yerel yerleştirmeye uygun olarak belirlenmiş olan okullardan yapılması gerekiyor. Geriye kalıyor 3 okul. Bu okullardan da ikisinin aynı türde olması gerekiyor. Mesela adrese dayalı okulları yeğleyen talebe iki tane Meslek Lisesi tercihinde bulunmuş oldu ise kalan 1 tercihi Anadolu yada İmam Hatip Lisesi olarak belirlemesi gerekiyor.

Tercihler açıklandıktan sonrasında okul kaydı açık liseler ve meslek merkezi haricindeki liselere otomatikman sistem tarafınca yapılacak. Sadece gene yerleşemeyen öğrenciler ise nakil komisyonları başvurusunda bulunacak.

Talebe Yerleştirme ve Nakil Komisyonları

Bu komisyon Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca adrese dayalı olarak tercih icra eden ve 4 nakilde de yerleşemeyen öğrencilerin uygun okullara naklinin yapılması amacı ile oluşturulmuştur. Ortaöğretime geçiş kılavuzunda belirlenen kurallar çerçevesinde yerleştirme işlemi yapılır. Bu kurallar dışına hiçbir surette çıkılamaz. Komisyonun yerleştirme stili şu şekilde işliyor. Komisyona ilgili tarihlerde müracaat icra eden öğrenciler yerleştirilirken ilk olarak okulların kontenjanlarına bakılacak. Boş kontenjana haiz okullara öğrencilerin nakilleri gerçekleştirilecek. Bu aşamadan sonrasında öğrencilerin orta okul başarı puanları hesaplanacak. Bu puan 3 senenin puanları toplamının 3′ e bölünmesi sonucunda bulunacak. Puanı yüksek olan öğrenciye gene öncelik tanınacak. 

Komisyon öğretimlerine ara vermiş sadece bu yıl kayıt yaptırmak için lüzumlu şartlara haiz olan öğrencileri de gene OBP esasına dayalı olarak ilgili okullara yerleştirecek. Nakil komisyonu tercih değişikliği yapmak isteyen ve merkezi imtihan puanı ile daha ilkin yerleşmiş öğrencileri istekleri üstüne yerel sistem esasına uygun olacak şekilde yerleştirecek.

daha ilkin tercih yapmayan öğrenciler ile ilgili iyi mi yerleştirme yapılacağından söz edilmektedir. Belirlenen tarihlerde nakil neticeleri açıklanacaktır. Gene yerleştirmesi yapılamayan öğrenciler için daha ilkin bahsettiğimiz komisyon prosedürü uygulanacaktır. Esasen nitelikli talebe alan okulların saptanca oranı neredeyse %10 civarındadır. Kalan öğrencilerin %90′ lık kesimi ise mecburen evlerine yakın okulları tercih etmek durumundalar. Sadece yeni sistem kafaları oldukça karıştırmaktadır. Öğrencilerin istemedikleri okullara gitmelerinin başarı düzeyini azaltacağı söyleniyor.

Uzmanların mevzu ile ilgili tavsiyesi öğrencilerin istemedikleri hiçbir eğitim kurumuna kayıt ettirmelerinin mecburi tutulması. Çocuğum açıkta kalmasın düşüncesi ile tercihte bulunan veliler aslına bakarsak bu yolla çocuklarına zarar vermiş oluyor. Bir çok veli ise bu durumda olan çocuklar için hususi okul seçeneğini cepte tutuyor. Devlet 2020 öğretim yılı için hususi okul teşviği veriyor. Bu teşvikler 3,5 ila 5 bin TL içinde değişiyor. Bu teşvikler yardımı ile çocuklarınızı hususi okula da gönderebilirsiniz.

Sıhhat meslek lisesi tercihinde bulunacak olan öğrenciler okul bitiminde yapabilecekleri meslek dalları hakkında data almak için tıklayınız. Şu an itibari ile %9′ luk kesim için 21 bin boş saptanca olduğu söyleniyor. Öğrenciler 4. nakillerde bu kontenjanlara yerleştirilecek. Kalan sayının kaç olduğu kim bilir fakat, nakil komisyonları da 4. nakil tercihleri negatif sonuçlanan öğrencileri uygun okullara yerleştirecek.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyoruz.


About admin

Check Also

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2020

Bankalar çeşitli kampanya ve sıfır aidatla öğrencilere de kredi kartı hizmeti sunuyor. Öğrencilerin hemen hemen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>