Lokanta Açmak İsteyenler Devlet Desteği Nasıl Alabilir ?

Yiyecek sektörü asla ölmeyecek bir sektördür. Günümüz de bir oldukca yerli ve yabancı adlar ile her gün onlarca yiyecek sektöründe dahil olan şirket RESTORAN vardır. Bu firmalar sıcak yada soğuk olmak suretiyle tüm il ve ilçelerde caddelerde alış veriş merkezlerinde lokanta tanımlaması altında kurulmaktadır. Devletimiz bu sektöre dahil olmak isteyen girişimcileri bağışlama sağlayarak oldukca daha çok kitlelere hitap etmeye ciddi desteğini KOSGEB aracılığı ile sağlamaktadır. Sektöre ilişkin NACE kodları dahil olmak suretiyle en oldukca gereksinim duyulan daha ilkin onay almış iş planı projesine sizler için yer verdik. Proje kapsamında yeni açılacak olan ev yiyecekleri başta olmak suretiyle fast food’ları şimdiden hayırlı işler diliyoruz.

Lokanta sektörü KOSGEB tarafınca desteklenmekte midir ?

Yeni girişimcilerin yada her türlü sıcak ve soğuk yiyecek sektöründe olan esnaflarımızın KOSGEB tarafınca desteklenip desteklenmediğini sadece kuruma ilişkin NACE kodlarından anlaya biliriz. Eğer sektöre ilişkin adlar oluşturulan KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları sıralamasında mevcut ise sektör hem bağışlama hem de faizsiz krediler ile desteklendiği anlamına gelir. Şimdi gelin hep birlikte bakalım yiyecek sektöründe kurum hangi NACE kodları ile desteklerini sağlamaktadır. Alt ve üst 6 NACE kodlarını sizler için yer verdik.

I-LOKANTA HİZMETLERİ VE YİYECEK FAALİYETİ

  • 56→Yiyecek ve içecek hizmetleri faaliyetleri
  • 56-1→Lokanta ve gezici yiyecek hizmetleri alanında faaliyetlerde bulunacaklar
  • 56-10-08→ Öteki lokanta ve restoranların ( içkili ve içkisiz olmak suretiyle ) faaliyetleri

olarak kurum destek sunmaktadır. Sadece bu faaliyetlerin içinde garson servisi sunanlar ve self servis hizmeti sağlayanlarla gezici olarak yiyecek sektöründe olanlar istifade edemezler.

KOSGEB lokanta NACE alt ve Üst 6 Kodları

KOSGEB lokanta NACE alt ve Üst 6 Kodları

Yiyecek sektöründeki yeni girişimciler iyi mi bağışlama alabilirler?

Yiyecek sektöründe kurum tarafınca desteklenen bir alanda bir işletme kurarak bir oldukca gideriniz için bağışlama alabilirsiniz. Sadece bunun gerçekleşe bilmesi için bazı temel şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunların en başlangıcında işletmenizin kesinlikle kurucusunun ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” almasından sonrasında kurulması gerekir. Dolayı ile ilk olarak sıcak yada soğuk yiyecek sektörüne dahil olacak girişimcinin bu eğitime katılarak girişimcilik sertifikası alması gerekmektedir. Peki bu eğitimlere iyi mi kolaylıkla katıla bilirsiniz.Daha önceleri şahsen olarak başvurular ile kurumun iş ortakları tarafında verilen eğitimlere müracaatlar, şimdi artık İnternet üstünden e-devlet aracılığı ile başvurusu kabul edilmektedir. Dolayısı ile bu eğitime katılacak olan yeni girişimcinin bir e-devlet şifresi olması gerekir. Ek olarak işlemlerin sıhhatli ve süratli bir halde ilerleye bilmesi için e-devlet sisteminin de ” İLETİŞİM BİLGİLERİ ” bölümünüzde tanımlı bir e-posta adresinizin de mevcut olması şarttır. Bu gereksinimleri tamamlayan yeni girişimciler https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adres üstünden hangi ilde eğitimin düzenleneceğini görebilir. Ek olarak gene aynı adres üstünden de direkt eğitim başvurularını yapabilirler. Başvuruları icra eden ve katılma hakkına haiz olan yeni girişimciler kurs sonrasında direk lokantalarını kurabilir.

Daha sonraki süreç peki iyi mi işlemektedir ?

Kendi öz sermayeniz ile lokantanızı kurduktan sonrasında yaptığınız harcamaları faturalandırma yaptığınız taktir de ” Girişimcilik Destek Programı ” dahilinde yer edinen oranda bağışlama alabilirsiniz. Müracaat işlemini doğru ve eksiksiz bir halde yapmanız halinde dönem içinde ödemenizi rahatlık ile alabilirsiniz. Bu süreçte lokanta kuracak olan yeni girişimcinin en oldukca gereksinim duyan şey kesinlikle onay almaya hak kazanacak iyi bir lokanta sektörüne ilişkin iş planı projesine haiz olmasıdır. KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu sonrasında size verilen tarih de hazırladığınız iş planı projesi kurul tarafınca onay almazsa kesinlik ile birimden bağışlama alamazsınız. Peki iyi bir lokanta sektörüne ilişkin iş planı projesi iyi mi hazırlanmalıdır ?

Yiyecek sektörüne ilişkin KOSGEB iş planı projesi!

Girişimcilik kursuna katılıp lokantasını kuran yeni girişimciye kesinlikle onay alabilecekleri bir iş sektöre ilişkin iş planı projesi gerekmektedir. https://www.finansdestegi.com/wp-content/uploads/2018/11/Kosgeb-Lokanta-İşplanı-Örneği.doc adı altında biz sizlere daha ilkin onay almış olan bir iş planı projesini paylaştık. Bu proje üstünde kendi işletmenize nazaran lüzumlu düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonrasında sizlerde,

  • KOSGEB’e ilk kayıt https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration işlemini buradan sağladıktan sonrasında
  • KBS sistemine giriş yaparak

lüzumlu evrakları tanzim edip size verilen proje sunum tarihinde projenizi sunarak onaylatıp bağışlama alabilirsiniz.

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>