Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel

İçişleri Bakanlığı Güvenlik Genel Müdürlüğü bünyesinde 81 ilde istihdam etmek suretiyle mahalle ve gece bekçisi alıyor. Geçtiğimiz yıl 10 bin bekçi alınacağı ilanı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Müracaat meydana getiren ve bekçi olmaya hak kazanlar , eğitimlerin peşinden görevlerine başladı. Sadece yeni oluşturulan kadrolar için de başvurular başlıyor. Yurttaşlarımız bekçi maaşlarının ne kadar olacağını ve emek verme saatlerini merak ediyor. İçeriğimizden mahalle bekçi alımları, müracaat şartları, güncel ilanlar, emek verme saatleri, maaş tutarları şeklinde merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

15 Temmuz darbe girişiminin peşinden çıkan KHK ile lise ve dengi eğitime haiz olan yurttaşlarımızın İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak KPSS şartı olmaksızın bekçi olacağı ifade edilmişti. Güvenlik Müdürlüğü resmi web sitesinden yayınladığı duyuru ile 8 bin gece bekçisi alacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıl yurt genelinde planlanan kontenjanlara nazaran bekçi alımları gerçekleşti. Bekçi adayları eğitimlerinin peşinden görevlerine başladılar. 81 ilimizde belirlenen kontenjanlara nazaran bekçi istihdam edilecektir. E-devlet şifresi ile giriş yaparak adaylar site üstünden başvurularını yapabilirler. Alım tarihleri, şartlar ve öteki bilgiler Polis Akademisi üstünde mevcuttur.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

Başvurularını yaparak lüzumlu şartları taşıdıkları tespit edilenler verilecek olan eğitimlere katılırlar. Kendilerine belirli vazife bölgeleri belirleniyor ve bekçiler belirlenen bölgelerden görevli oluyorlar. Bu bölgelerde vatandaşların can ve mal güvenliklerinden bekçiler görevli oluyor. Bununla birlikte mahallede düğün, cenaze şeklinde hazırlıklar var ise vazife alanı içine giren mahallede bunlara destek verir. Bu görevleri ifa eden bekçilerin emek verme saatleri ve maaşları merak edilmektedir. Bilhassa son zamanlarda oluşturulan kadrolar yurttaşlarımız tarafınca oldukça rağbet görmektedir. Bekçi olmak istiyorsanız duyuru edilen tarihlerde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bekçi Olma Şartları

Bekçi olmak için aşağıdaki şartlara haiz olmak gerekiyor;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Minimum 1.67 boya haiz olmak
 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Gövde kitle indeksi ölçüleri orantılı olmak (18 ile 27 içinde olmak)
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 • Başvurular ilde minimum 1 senedir aralıksız olarak ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşlarının tamamlamış (18 Mart 2001) ve 31 yaşına girmemiş olmak (18 Mart 1989)
 •  Toplumda herhangi bir suçla anılmamak
 • Devlet memuriyetine engel bir durum söz mevzusu olmaması
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının pozitif neticelenmesi
 • Zimmet, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, dolanlı batkı, ihtilas, ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis cezası ile hükümlü olmamak
 • Kamu haklarından mahrumiyeti olmamak
Bekçi Olma Şartları

Bekçi Olma Şartları

 • Kamu haklarından mahrumiyet cezası ile mahkum edilmiş olmamak
 • Müracaat zamanı itibari ile herhangi bir siyasal partiye üyeliği bulunmamak
 • Tabanca taşımasına ya da silahlı olarak vazife yapmasına engel bir durum bulunmaması
 • Terör örgütleri ile bunların yasadışı ya da legal uzantılarının eylemlerine, mitinglerine katılmamış ya da bu tarz şeyleri desteklememiş olmak
 • Uyuşturucu, uyarıcı madde ve alkol sebebi ile tedavi görmüş ya da görüyor olmamak
 • Güvenlik Teşkilatı Sıhhat Şartları Yönetmeliği kapsamında anlatılan sıhhat şartlarını taşımak
 • Herhangi bir nedenle (sıhhat yönetmeliği haricinde) polis eğitim kurumlarından çıkarılmamak
 • Bekçi olacak şahsın ve evli ise eşinin genelev, buluşma evi, fuhuş meydana getirilen yerlerde çalışmamış, aracılık yapmamış olmak, terbiye kurallarına aykırı sesli, yazılı, görüntülü eserler üretmek, satmak, kumar ya da uyuşturucu şeklinde maddeler sebebi ile hukuki soruşturma geçirmemiş olmak ya da bu fillerden dolayı yargı giymemiş olmak şeklinde şartlar aranmaktadır.

Bu şartlara haiz değilseniz memur alım ilanlarını inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bekçi Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Ön müracaat : 

 • www.pa.edu.tr adresine giriniz.
 • Bu aşamadan sonrasında e-devlete yönlendirileceksiniz.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapınız.
 • Başvurunuzu tamamlayınız.
 • Başvurudan sonrasında imtihan tutarının yatırılması gerekiyor.

Şahsen müracaat : 

Şahsen başvurular, müracaat ve imtihan merkezlerince alınmaktadır. Adayların şahsen müracaat yaparlarken cep telefonu, ses ve görüntü kaydeden aygıt ile gelmeleri yasaktır. Ek olarak İstanbul ve Ankara İllerimizde ikamet eden yurttaşlarımız için ayrı bir müracaat sayfası bulunmaktadır.

Bekçi Alımı Müracaat Tutarı Ne Kadar?

Çarşı ve mahalle bekçiliği için müracaat meydana getirecek olan adayların 130 TL. ücret yatırmaları gerekiyor. Belirlenen tarihler içinde Polis Akademisi Başkanlığı Döner Ana para İşletmesi Müdürlüğü Halkbank Gölbaşı Şubesi Ankara hesabına bu tutarın yatırılması gerekiyor. Yalnızca şubelerden değil, web bankacılığı, ATM şeklinde kanallardan da bu müracaat ücretini yatırabilirsiniz. Sadece web bankacılığı üstünden müracaat meydana getirecek olanların tutarı yatırdıklarına dair dekontun çıktısını almaları gerekmektedir. Bu tutarı yatırarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Bekçi Alımı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Bekçi Alımı Müracaat Tutarı Ne Kadar?

Sadece şehit, vazife malulü olanların eş ya da evlatları imtihan müracaat tutarı yatırmayacaktır. Adayların imtihanlarının nerede yapılacağı gene Polis Akademisi sitesi üstünden duyuru edilecektir. E-posta da herhangi bir kontakt aracı yolu ile adaylara imtihan tebligatı yapılmayacaktır. İnternet üstünden gösterilen ilanların adaylar tarafınca takip edilmesi gerekiyor. Imtihan tarihinin adayın sorumsuzluğu sebebi ile geçmesinden dolayı kendisi görevli olmaktadır. Imtihan müracaat kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bekçilerin emek verme saatleri ve maaş tutarları hepimiz tarafınca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi olmuştur. Bekçi olabilmek için lüzumlu şartlar içinde lise ve dengi okullardan mezun olmak icap ettiğini söylemiştik. Maaşlar da eğitim durumlarına nazaran belirlenmiştir. Güvenlik Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak etkinlik gösterecek olan 2020 yılı bekçilerin maaşları;

 1. Lise ve dengi mezun olan bekçilerin maaşları aylık : 4.527 TL
 2. Lisans mezunu olan bekçilerin maaşları aylık : 4.534 TL

Maaşlar vazife meydana getirilen şehirlere nazaran değişim gösterebileceği şeklinde, ek ödeme tutarları da eklendiğinde artmaktadır. Bekçiler evlatları ve eşleri için de ödenek alabilmektedir. Ek olarak maaşları enflasyon oranlarına nazaran artış göstermektedir.

Bekçilerin Emek verme Saatleri

Vazife saatleri de bulunulan ile ve vazife yerine nazaran değişim gösteriyor. Bekçiler görevlerini gece icra ediyor. Sabah saatlerinde ise mesaileri bitiyor.

 • Göreve başlama : 18:00 – 19:00 saatleri içinde bekçiler görevlendirdikleri bölgelerde mesailerine başlıyorlar.
 • Vazife bitiş : 06:00 – 07:00 saatleri içinde da görevleri bitiyor.

Akşam üstü görevlerine süregelen gece bekçileri günün aydınlanması ile mesailerini bitirerek dinlenmeye çekilirler.

Bazı illerde emek verme saatlerine ve dinlence günlerine bakalım.

 • İstanbul ‘da bekçiler akşam 19:00’ da görevlerine başlarlar. Sadece İstanbul nüfusu dolayısıyla polis sayısının azca olduğu illerimizden bir tanesidir. 6 gün süresince 12 saat emek vererek yalnızca haftada bigün dinlence yaparlar.
 • İzmir’ de bekçiler tıpkı İstanbul’da olduğu şeklinde 1 gün dinlence yaparlar. Dinlence günleri ise hafta içi olmaktadır.
 • Sakarya‘da da 6 gün vazife meydana getiren bekçilerin bir tek 1 gün tatilleri vardır.
 • Mersin‘ de 5 gün süresince izinsiz olarak çalışılıyor.
 • Hatay‘da 22:00’da göreve süregelen bekçilerin görevleri 06:00 saatinde bitiyor. 1 gün izinli ve 6 tam gün çalışıyorlar.
 • Antalya‘da 21:00’dan 05:00’ a kadar vazife meydana getiren bekçilerin de 1 gün dinlence günleri bulunmaktadır.
Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilerin Emek verme Saatleri

Öteki illerimizde de emek verme saatleri farklılık gösterebilmektedir.

Bekçilik Imtihanı Iyi mi Yapılıyor?

Bekçiler 3 aşamalı sınavlardan geçiyorlar. Yazılı imtihan, parkur ve sözlü sınavın peşinden başarı göstermiş olan adaylar görevlendiriliyor.

1- Yazılı imtihan : Adayların ilk olarak yazılı sınava girmesi gerekiyor. Sınavda adaylara;

 • 20 Türkçe
 • 15 Toplumsal Bilgiler
 • 15 Fen Bilgisi
 • 15 Yaşam Bilgisi
 • 15 Matematik
 • 20 Genel Kültür olmak suretiyle toplamda 100 sual sorulmaktadır. Parkur aşamasından geçebilmek için yazılı sınavdan 100 üstünden 50 almak gerekmektedir.
Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Bekçilik Imtihanı Iyi mi Yapılıyor?

2- Parkur imtihanı : 

Adaylar 72 metre parkur alanında imtihan oluyorlar. Belirlenen aşamalardan 40 saniyede geçen adaylar tam puan alırken, 41 saniyede geçenler 95, 42 saniyede geçenler 60, 43 saniyede geçenler 85 ve 46. saniyede tamamlayanlar ise 70 puan alabiliyor. Fiziki sınavda alt başarı sınırı 60 olarak belirlenmiş olup, 60 puan altı alanlar başarısız sayılmaktadır.

3- Sözlü imtihan : 

Adaylar sözlü sınavda 5 kategoride puanlanacaktır. Özgüven, kendini ifade etme ve gövde dili kullanma, mevzuyu kavrama, informasyon düzeyi şeklinde alanların her biri 20 puan olmakla beraber başarı göstermiş olarak kabul edilebilmek için adayların minimum 70 puan almaları gerekecektir. Devlet memuru nasıl olunur adlı içeriğimizden informasyon alabilirsiniz.

Giriş puanı ise adayların 3 sınavdan aldıkları puanların averajı olacaktır. Sınavları başarı göstermiş olarak tamamlayan adaylardan sıhhat kurulu raporu talep edilecektir. Bu aşamadan sonrasında belirlenen vazife yerlerinde gece bekçileri görevlerine başlayacaktır. Son müracaat evveliyatına kadar başvurularınızı yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>