Malulen Emekli Olanlara Bayram İkramiyesi Var mı? Hesaplama 2020

Ramazan ve Kurban bayramından ilkin malulen emekli olanlara ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Tüm emeklilerimize SGK tarafınca bayram öncesinde ikramiye yatırılmaktadır. Oranlar ise maaş alan vatandaşın durumuna nazaran belirlenmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Güvence, Yapı Kredi, TEB, Denizbank ve öteki bankalarca yapılacak olan ödemeleri kaleme aldık.

2020 Emekli ikramiyeleri ödeme tarihleri belli oldu. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafınca meydana getirilen izahat ile emekli ikramiyeleri 2020 senesinde Nisan ayında ödenecek.

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart sonuna gelmeden, en geç Nisan ayının başlangıcında yardımların ulaştırılacağını bildirdi.

Malulen Emeklilik Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları adlı kanunun 25. maddesinde belirtilen şartlara haiz olarak emekli olan yurttaşlarımıza malulen emekli denir.  Kanunun 25. maddesi şöyleki demektedir;

Madde: 25 Sigortalının yada işverenin talebi üstüne Kurumca yetkilendirilen sıhhat hizmeti sunucularının sıhhat kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için emek verme gücünün yada iş kazası yada meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün minimum % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için emek verme gücünün minimum % 60’ını yada vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma enerjisini kaybetmiş olduğu Kurum Sıhhat Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır. 

Sadece, sigortalı olarak ilk kere çalışmaya başladığı tarihten ilkin sigortalının emek verme gücünün % 60’ını yada vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma enerjisini kaybetmiş olduğu evvel yada sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık yada özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

ÖNEMLİ BİR HUSUS:  Sigortalıların sıhhat hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, Kanuna nazaran malul sayılmaları için kafi değildir. Sigortalının malul sayılabilmesi için, emek verme gücünün yada meslekte kazanma gücünün minimum % 60’ını kaybettiğinin Kurum Sıhhat Kurulunca tespit edilmesi gerekir.

Kanundan da belirtildiği suretiyle emek verme gücünün minimum %60 oranında kaybeden vatandaşlar emekli maaşı almaktadırlar.

Detaylı data için Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ödeme Tarihleri adlı haberi okumalısınız.

Bu maaşın bağlanabilmesi için aşağıda ki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir

 1. 10 yıl süresince sigortalı olarak çalışmış olmak,
 2. Toplam olmak suretiyle 1.800 gün üstünden uzun vadeli sigorta primi ödemeniz bulunmalıdır,
 3. Maluliyetiniz sebebiyle çalıştığınız işe son verilmesi, görevinden ayrılması,
 4. Eğer kendi adınıza çalışıyor iseniz, GSS primleri dahil borcunuz olmaması,
 5. Toplumsal Güvenlik Kurumuna emeklilik dilekçesi ile başvurmanız şartları aranmaktadır.

Malulen Emekliye Ayrılanlara Bayram İkramiyesi

Toplumsal Güvenlik Kurumu hazırlamış olduğu broşür ve ikramiye tanıtım metninde SGK’dan maaş almaya hak kazanmış olan tüm emeklilerimize ikramiye ödeneceğini belirtmişlerdir. Sadece bu ödeme emeklilerin kendilerine yüzde yüz olarak yapılırken ötekiler için değişim göstermektedir. Devamlı İşgörmezlik durumu kanunu 25. maddesinde bildirildiğine nazaran buna nazaran emeklilerin maaşları aşağıda ki esaslara nazaran hesaplanacak.

malulen emeklilere bayram ikramiyesi verilecek mi

malulen emeklilere bayram ikramiyesi verilecek mi

Emekli Bayram İkramiyesi Hesaplama

Ödemeler iş görmezlik yada meslek hastalığının oranına nazaran yapılacak. Doğrusu kanun gereğince emeklilik için minimum %60 oranında rapor almak gerektiğinden kişinin oranına nazaran ödeme yapılacak. Yurttaş %70 oranında işgörmezlik raporu var ise 700 TL.

 1. %60 = 600 TL.
 2. %70 = 700 TL.
 3. %80 =800 TL.
 4. %90 = 900 TL.

tutarında bayram ikramiyesi alacaklar. Ödemelerde bunun haricinde harç, vergi vb. kesintiler yapılmamaktadır. Ek olarak ikramiye olarak verilen bu meblağ hiçbir surette haczedilememektedir.

Kimler Bayram İkramiyesi Alacak?

 • SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Geçici köy  korucuları
 • Şampiyon olan sporcular
 • Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri
 • Vazife ve harp malulleri
 • Terörden ziyan olan siviller ve bu kişilerin yakınlarına her yıl, yılda 2 kere olmak suretiyle emekli ikramiyesi verilecektir.

Emeklilerin vefatları durumunda ise ikramiyeden emeklinin hak sahipleri faydalanacak. Emeklilerin ikramiye tutarları maaş aldıkları hesaplara yatırılacak. 2020 senesinde da her emekli hisseleri oranında hükumet tarafınca verilecek olan ikramiyelerden yararlanma hakkına haiz olacak.

2020 Ramazan bayramı öncesinde ödenecek olan bayram ikramiyeleri Nisan ayında yapılacağı açıklandı. Emekli ikramiyeleri Nisan maaşları ile beraber hesaplara yatacak


About admin

Check Also

Emekli 2020 Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 senesinde PTT, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve öteki tüm bankalarca emeklilerimize verilecek olan promosyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>