Mantar, kekik, çıra, çam fıstığı toplamak için belge şartı geldi

Geçimini orman ürünleri ile elde eden çiftçilerimize üzücü bir haber vermek zorundayız. 13 Şubat 2019 genelge ile artık ormandan başta mantar olmak suretiyle çırak, kekik çam fıstığı, ada çayı, defne ve reçine toplamak için Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorundasınız.! Eğer bu belgeye haiz değilseniz ceza yemeniz içten bile değil.

Genelgeye siyasal partilerden sert tepki geldi!

Meydana getirilen yeni düzenleme ile geçimini orman ürünleri ile elde eden çiftçilerimize ” Mesleki Yeterlilik Belgesi ” alınması mecburi hale gelmiştir. Bu düzenlemeye en sert sini CHP Tekirdağ Millet Vekili İlhami Özcan AYGUN gösterdi. AYGUN: ” Geçimini aylık 1.000 TL dahi bulmayan köylülerimizden yaşam kaynakları ellerinden alınmaktadır. Bu meydana getirilen bir vicdansızlıktır, 60, 70 yaşındaki köylüler bu belgeyi iyi mi alsınlar. Bu düzenleme bir an ilkin iptal edilmelidir dedi”. Ek olarak AYUN; mevzu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir BAKDEMİRLİ ‘ye bir de sual önergesi verdi.

Belgesiz mantar toplayan köylüye 500 lira para cezası

Belgesiz mantar toplayan köylüye 500 lira para cezası

20 bin den fazla geçimini bu şekilde elde eden orman köylüsünün bulunduğunu vurgulayan İlhami Özcan AYGUN, meydana getirilen düzenlemeye tepkisi şu şekilde sürdürdü. ” Meydana getirilen bu düzenleme ile eski köye yeni tane getiriliyor. Türkiye ‘de 20721 orman köyünde geçimini orman ürünleri ile elde eden yurttaşlarımıza belge alınması zorunluğu getiriliyor. Buradaki köylülerimin bir çok okuma ve yazma dahi bilmemektedirler. Türkiye ‘nin en fukara bölgelerinde olan bu köylülerimiz bu belgeleri iyi mi alsınlar. ? Buradaki yurttaşlarımızın bir çok 65 75 85 yaş üstü ihtiyarlardan oluşmaktadır. Bu insanların bu belgeyi alabilmeleri için sınava sokulmaları iyi mi bir mantık.? Meydana getirilen bu uygulama ile bu insanlarımızın adeta geçim kaynakları ellerinden alınmaktadır. Eğer bu belgeyi almazlar ise mantar yada ada çayı toplamaları halinde 500 lira yönetimsel para cezası ödeyecekler ” dedi.

Belgesiz orman ürünü toplamanın cezası 500 lira!

Eğer 10 KASIM 2019 geçmişine kadar Ziraat İl Müdürlüklerinden ” Mesleki Yeterlilik Belgesi ” almazsanız ormandan çöp dahi toplamayacaksınız. 🙁 Bu üzücü haber bir tek geçimini Orman ürünleri ile elde eden köylülerimiz için geçerli olmak ile kalmayıp, kırsal alanda ikametgah eden vatandaşlarımızı da ne yazık ki kapsamaktadır. Bir çoğumuzun boş yada hafta sonları ormanda gezip hemde orman ürünlerini toplamamız artık hayal olacak benzer biçimde. Bu sebeple eğer ” Mesleki Yeterlilik Belgesi ” almaz iseniz hafta sonunun burnunuz dan gelebilir 500 lira yönetimsel para cezası ödeye bilirsiniz.!

Belgesiz adaçayı, çam fıstığı dahil toplanmayacak

Belgesiz adaçayı, çam fıstığı dahil toplanmayacak

Orman ürünleri toplama belgesi bedeli ne kadar?

Orman ürünlerin toplanması için alınacak olan belge için belli bir oranda harç parası yatırılması gerekmektedir. Harç paraları toplanacak orman ürüne nazaran değişim gösterilmektedir. Buna nazaran;

  • Orman üretim işçiliği belgesi için 1120 TL
  • Odun dışı ürünlerin yerden toplanması ( Mantar ) 670 TL
  • Odun dışı ürünlerin ( Ada çayı, çam fıstığı benzer biçimde ) yüksekten toplanması 885 TL

Harç bedeli yatırılması gerilmektedir. Ek olarak bu paranın yatırılması ile belge derhal alınmamaktadır. Harç bedeli yatırıldıktan sonrasında belirlenen eğitim tarihlerinde başarı sağlanması gerekmektedir. Bu başarı oranı ise %60 olması gerekiyor. Belgelerin denetimi kırsal alanda fazlaca büyük olasılık ile Jandarma tarafınca sağlanacaktır. Lütfen bu içinde ne olduğu okudunuz ise çevremizdeki arkadaşlarımız ile paylaşalım. Belgesi ellerin poşet ile merada dolaşır iken iki kere düşünmelerine vesile olalım.!

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>