Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2020 (İstiridye Kültür Mantarı)

Kültür mantarı yetiştirmek isteyenler örnek web üstünde yer edinen proje örneklerini inceleyebilir. TKDK, Kosgeb tarafınca mantar yetiştiriciliği mevzusunda verilen destek sunar devamlı olarak araştırılmaktadır. İstiridye mantar yetiştiriciliği maliyetleri için bu desteklere başvurabilirsiniz. Yetiştiricilik mevzusunda bilginiz yoksa istiridye mantarı yetiştiriciliği mevzusunda oluşturulan kurslara gidebilirsiniz. İstiridye mantarı pazarda devasa yükseklikte meblağlara satılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği bayiliği açarak da üretimlerinizi yapabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Teşvikleri

Minik sermayeler ile kendi işini oluşturmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen yurttaşlarımızın bu mevzu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan ilkin bu mevzu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi icra eden birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin iyi mi yapıldığı ve risklerinin nelen bulunduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte yalnız üretimini öğrenmesi kafi olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü iyi mi paketleyeceğinden iyi mi pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve iyi mi satacağınız bir o denli önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonrasında bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin lüzumlu yöntemlerini öğrendiğinizde iyi mi bir yere gereksinim duyduğunuzu bileceksiniz ve ona gore bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun rutubet ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında lüzumlu eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek data almanız mümkündür. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan ilkin hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha fazlaca talep edildiğini belirlemeniz pazarlama mevzusunda size destek olacaktır.

mantar

Mantar yetiştiriciliği

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu mevzuya fazlaca dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz suretiyle kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en fazlaca rağbet gösterdiği mantar türleridir.

2020 senesinde tarımsal yatırımlar haricinde, hayvan kredisi çekmek isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafınca en uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Bununla beraber Ziraat ve Orman Bakanlığı’ nın  Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği destekleri 2020 senesinde da de verilmeye başlanacaktır.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin bulunduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde kolaylıkla satılabildiğin den en fazlaca tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve fazlaca sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye adım atmıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada öteki mantarlar kadar bulunmamakla beraber fazla talep görmemektedir.

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Mantar Yetiştiriliği Teşvikleri Iyi mi Alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi fazlaca kolaylıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olmasıyla birlikte yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında lüzumlu olan nemi sağlamak için lüzumlu ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve öteki malzemeler için averaj 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak bağışlama desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki Ziraat il müdürlüklerine müracaat yapmaları gerekmektedir.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz yıl mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz bağışlama desteği sağlamış oldu. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunulmuş oldu. Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 yada 20 ton kompost ile 3 kattan oluşan ranza sistemi yada öteki sistemlerin uygulanmış olduğu bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Serinletici, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre benzer biçimde malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi

Mantar üretiminde verilecek bağışlama için aranan şartlar

Ek olarak bakanlık tarafınca uygun görülen ve bağışlama desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları bağışlama miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri benzer biçimde isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı tatbik eden banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.

Mantar Sertifikanızı Alın

Devletten bağışlama alabilmek için girişimcilik sertifikasına haiz olmanız lazım. Mevzu hakkında İş-kur üstünden yada tecim odasından data alabilirsiniz. Girişimcilik tarihleri belli aralıklarda oluyor ve mantar için halk eğitim 12 kişilik bir sınıfa gereksinim duyuyor. 12 şahıs sizinle aynı eğitimi almak isterse kurs açılıyor. Eğitim veriliyor eğitim saati 190 ile 200 arasıdır. Girişim sertifikanızı aldıktan ve mantar içinde eğitim sertifikanız da tamamlanınca ziraat kredi kooperatifi destek oluyor. Bu aşamaları halledin kafi sonrasında ne yapmanız icap ettiğini zaman içinde size aşılıyorlar.

Mantar Üretimi İçin Bodrum Kata Onay Verilmiyor

Bu tür bölgeler merdiven altı görülüyor ve devlette bazı kişiler müdahale edebilir. Bu yüzden bir seranız olmalı  ve Bakanlık onaylı olmalıdır. Bağışlama için de ziraat üstünden fazla bir bağışlama oranı çıkıyor. Bayanlar bu mevzuda birazcık daha önde ve teşvik üstünden bir fazlaca banka 1 ile 4 yıl vade yapmış olduğu belirtiliyor. Bir araştırmamda bu bu şekilde olmasa bile sizi uygun olan bir ödeme sistemi illaki vardır. Buna da asla canınızı sıkmayın 🙂 Doğal olarak kişisel bir yorum isterseniz yapamazsın diyenlere de aldırış etmeyin. Bu şekilde söyleyenlerin kendileri ispatlanmadığı için insanlara müdahale etmekten başka bir işe yaramazlar. Bazı blog yazarları da girişimciler için birçok negatif abartılı yazı yazmışlar asla korkmayın ticarette daima iniş çıkış olur illaki. Denemekte yarar var 🙂 ümit ederim mevzu özetim destek olmuştur her insana bolca kazançlar. (Derya-alanya teşekkürler)

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili data almak için videoyu seyredebilirsiniz.

TKDK Destekleri

TKDK tarafınca verilen desteklerden bir tanesi de mantar yetiştiriciliği mevzusunda olmaktadır. IPARD 2 programı dahilinde verilen destek sunar istiridye ve kültür mantarlarını kapsamaktadır. TKDK desteklerinden yararlanmak isteyenlerin ise desteklenen iller içinde verilmesi gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği mevzusunda kurum tarafınca verilen destekleme tutarı yüzde 50 oranında olmaktadır. Verilecek olan destek tutarları 30 bin TL olmaktadır. Destek verilecek olan iller ise aşağıdaki gibidir;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Mantar yetiştiriciliği mevzusunda verilecek olan desteklerin 2020′ de de devam edeceği söyleniyor. Bakanlık kanadından bir izahat ulaştığında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>