Mantar Yetiştiriciliğine Devletten Tam Destek!

Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilere KOSGEB den sonrasında IPARD 2 ile 2020 senesinde TKDK dan da tam destek geldi. Hazırlayacağınız proje ile devletten bağışlama alarak kültür yada istiridye mantarcılığı yapmak isteyen çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz bu yazımız sizler için. Ek olarak şartları sağlayamayanlar için de bitkisel üretim desteği kredisi Ziraat bankasının imkanlarını da burada bulabilirsiniz. Yasala uygun işletme oluşturmak isteyenler için lüzumlu evraklar ve bayilik imkanı elde eden şirket adresleri de içerikte yer almıştır.

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Teşvikleri Nedir?

Vatanımızda mantarcılık giderek artmaktadır. Güzel bir pazara haiz olması, düşük sermayeler ile üretim tesisi kurulması kim bilir bu sektörü en cazip kılan yanıdır. Hanım, adam ayırt etmeden her türlü iş gücü ile yapılacak olması daha geniş çevreler tarafınca yapılmak istenmektedir. Hele bir de üzerine üstelik devletin de bu sektöre destek vermesi, yatırım yapmak isteyenlerin iştahını iyice kabartmıştır. Sizlere yaptığımız uzun araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz başta KOSGEB tarafınca sağlanan mantarcılık destekleri, devamında ise TKDK tarafınca verilen teşvikler ve son olarak ise Ziraat bankasının sunmuş olduğu düşük faizli krediler den bahsedeceğiz. Fakat bunlara geçmeden ilkin ilk olarak genel olarak bu 3 kurumda da kredi almak için sağlamanız ihtiyaç duyulan şartları sağlamanızdan bahsedelim isterseniz..

Mantarcılık Destekleme Genel Şartları Nedir?

Mantarcılık bilinmiş olduğu benzer biçimde vatanımızda iki şekilde icra edilmektedir. Bunlardan biri yasalara uygun bir halde kurulmuş olan tesisler bir diğeri de merdiven altı dediğimiz tesislerdir. Merdiven altı dediğimiz tesisler genel anlamda apartman altlarında yada köy ahır yada kümeslerinde kurulan tesislerdir. Bu tür tesisler kaç olarak üretim yaptıkları için kesinlik ile birazcık sonrasında anlatacağımız desteklerden kredi alamazlar. Bu niçin ile sizlere tavsiyemiz ilk olarak kuracağınız mantar hanenizi yasal mevzuatlara uygun bir halde kurmanızdır. Peki yasal mevzuatlara uygun bir halde mantar üretim tesisi iyi mi kurulur ? Lüzumlu evraklar nedir ?

 1. İlk olarak vergi dairesine kayıt olunuz. Bu sizin ileride ürünlerinizi pazarlamanız içinde fazlaca yararlı olacak dır. Özellik ile büyük firmalara ürün satmayı planlayanların sattıkları ürün için kesinlikle satmaca kesmeleri gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde vergiye muaf olmanız şarttır. Yoksa yaptığınız üretimi kaçak olarak pazarlarda yada el altı olarak satarsınız ki bu sizin büyümenize en büyük engeldir.
 2. Belediyeniz den kuracağınız iş yeri için ruhsat alınız.! Her ne tür bir işletme kuracak olursanız olun kesinlikle bağlı bulunduğunu belediyeden iş yeri açma ruhsatı almanız gerekmektedir. Kültür yada istiridye mantarcılığı yapacakların herhangi bir ustalık belgesine ihtiyacı yoktur. Direkt belediyenize müracaat yaparak kuracağınız iş yeri adresini belirterek ruhsat talebinde buluna bilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan. Eğer mantar üretim tesisi ortak kullanım alanları ( apartman altları ) olmaması gerekmektedir. Kendinize ilişkin bir evin altına rahatlık ile belediyeden ruhsat alabilirsiniz. Ortama harcama m2 alanına gore belirlenir ve 2 TL ile 3 TL içinde ücretlendirme yapılır.
 3. Besin üretim belgesi almalısınız. Belediyeden iş yeri kurma ruhsatını aldığınız zamandan sonrasında 30 gün içinde kesinlikle Ziraat, Hayvancılık ve Besin Bakanlığı tarafınca besin üretim belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge size 150 TL ile 200 TL içinde mahal olacaktır.
 4. Kalite belgesi alınız. Marketlere yada pizzacılar yada herhangi bir ticari meskene ürün pazarlamak için kalite belgesine gerekseme duyarsınız. İSO ve İTU belgeleri bunun için gerekseme duyduğunuz belgelerdir.

TKDK Mantarcılık Bağışlama Destekleri Iyi mi Alınır?

2017 yılı öncesinde mantarcılık adına destek vermeyen Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2018 senesinde başlatmış olduğu IPARD 2 programına kültür yada istiridye mantar üretimini destekleme dahil etmiştir. 2020 senesinde yapmış oldukları davet ilanları ile bir tek desteklenen iller de kurulan mantar üretim tesislerini destek vermektedir. Gene destek verilen iller içinde mantarcılık yapanlar da davet ilanlarını takip ederek mevcud üretim hanelerini devlet destekleri ile büyütebilir yada modernize edebilirler. Davet ilanlarını takip etmenin en kolay yolu BURADAN sisteme üye olmanızdır. Böylece davet ilanları direkt siteme belirtmiş olduğunuz elektronik posta adreslerine gelecektir. Kurum tarafınca desteklenen illere ilişkin harita aşağıdaki resimdeki gibidir.

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

TKDK mantarcılık desteklenen il haritası

 • 302-1 Bitkisel ürünlerin üretilmesi ve çeşitlendirilmesi adı altında verilen desteğin yol haritası BURADA yer almıştır.

Bazı bölgelerde ve illerde Ziraat İl Müdürlükleri de belli aralıklarda %50 oranında mantarcılık için bağışlama olanağı sağlamaktadır. Lütfen danışınız. video

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri (Mantar)

Yasalara uygun bir halde mantar üretim tesisi oluşturmak isteyen girişimcilere Ziraat bankası bitkisel üretim kredileri altında 750.000 liraya 12 aylık vadelerde %4 faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. Banka tarafınca bitkisel üretim kredileri adı altında mantarcılık da mevcuttur. Tüm bitkisel destekleri sıralaması aşağıdaki gibidir.

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Ziraat bankası mantar üretim kredileri

Listede sizin de gördüğünüz benzer biçimde mantar yetiştiriciliği de yer almıştır. Bankadan bu kapsamda kredi alabilmeniz için sizden bazı şartlar talep edebilirler. Bunlar;

 1. Yukarıda yer edinen yasal mevzuatlar dahilinde işletmenizin olması. Yada kurmanız
 2. İki şahıs işyar yada bordrolu çalışan kefil, eşleri ile beraber. İ
 3. İpotek kıymeti olan mal, mülk.
 4. Gelir belgesi. ( İpotek durumunuza gore )
 5. ÇKS belgesi istenilir.

Hesaplama:

 • Senelik %4 faiz oranı aylığa vurulunca %0.33 yapmaktadır.
 • 25.000 TL 12 ay  vade için aylık taksit ödemeniz 2.137,35 TL olacaktır. 24 ay için ödemeniz aylık 1.094,01 TL olacaktır. 36 ay için ise aylık ödemeniz 746,49 TL olacaktır. 48 ay geri ödeme tutarı ise aylık 572,93 TL olacaktır.
 • 35.000 lira için 48 ay ödemeniz 802,10 TL olacaktır. 60 ay için ise aylık taksit ödemeniz 656,52 TL olur.
 • 45.000 TL için 60 ay geri ödemeniz 844,10 TL olacaktır.

Mantar Bayiliği Veren Firmalar Hakkında

Mantarcılık sektörünün ilerlemesi yatırım yapacaklar içinde iyi bir fırsat dünyaya gelmiştir. Tohum yada kompost benzer biçimde ihtiyaçlarının pazarlanması. Mantar hane için lüzumlu öteki malzemelerin temini bu firmalar tarafınca tedarik edilmektedir. Genel olarak mantar üretimini bayilik veren firmalar tarafınca sağlamak isteyenler den aranan şartlar.

 1. 700 yada 800 m2 alana haiz olmanız.
 2. 200 m2 emek verme alanınız olmalı. Bunun 150 m. karesi açık öteki kalanı kapalı olacak.
 3. 40 ile 50 bin TL kadar banka hesabınızda güvence mektubu bulundurmanız gerekmektedir.

doğal olarak gene bu şartlar gene yasal mevzuatlar dahilinde mantarcılık yayacaklar için geçerlidir.

Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği kurslarını İŞKUR ile Halk Eğitim Merkezleri belli tarihler de düzenlemektedir. İŞKUR meslek edinme kursları için mantar yetiştiriciliği ile Halk Eğitim Merkezi mantar yetiştiriciliği kurslarına müracaat yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. İstanbul, İzmir, Ankara dahil tüm düzenlenecek olarak İŞKUR Mesleki Eğitim Yeterlilik kursları için ek olarak günlük harcırah dahi alırsınız. Bu miktar 28 ile 85 TL arasından değişmektedir. Her iki kurum tarafınca düzenlenen mantar yetiştiriciliği kurs başvuruları için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Hem Halk Eğitim Merkezi hemde İŞKUR tarafınca düzenlenecek olan mantar yetiştiriciliği kurs başvurularının iyi mi yapılacağını ayrı bir halde aşağıdaki başlıklarda yer verdik. Burada alacağınız sertifika ile rahatlık ile yasalara uygun bir halde mantar üreticisi olabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Hal Eğitim Merkezi belli vakit aralıklarında ücretsiz bir şekilde kurslar düzenlemektedirler. Nerede ise tüm sektörlere yönelik eğitimler kursiyerler için sektöründe deneyimli öğreticileri tarafınca düzenlenir. Ön müracaat ve kayıt işlemleri İnternet üstünden kolaylık ile yapılmaktadır. Müracaat ve kurs talep işlemlerini yapmak için e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Mantar yetiştiriciliği Halk Eğitim Merkezi başvurusu için aşağıdaki adımları sırasıyla yerine getirmeniz kafi ‘tir.

 1. İlk olarak e-Devlet şifremizin bulunduğunu teyit edelim
 2. Hemen sonra https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine giriş yapalım.
 3. Sağ üst köşede ” e-Devlet Giriş ” diyelim.
 4. Karşımıza MEB e-Yaygın sistemi gelecektir.
 5. Bu ekranda, sol menüde yer edinen ” KURS ÖN BAŞVURUSU YAP ” butonuna tıklayın.
 6. İL ve İLÇE bilgilerine girerek ” ARA ” diyelim.
 7. Karşımıza mevcut Halk Eğitim Merkezi kurs detayları çıkacaktır. Eğer burada MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ kursu içeriyor ise ” KAYIT OL ” diyerek kayıt işlemlerini sağlayınız.
 8. Eğer ki yok ise sol menüden ” KURS AÇILIŞ TALEBİ ” yapınız.
 9. Aşağıdaki benzer biçimde çıkan ekrana ” MANTAR ” yazınız. Hemen sonra ” KURS TALEP ET ” deyiniz. Açılacak ilk mantar yetişiciliği kursuna kaydınız alınacaktır.

İŞKUR Mantar Yetiştiriciliği Kurs Başvurusu Iyi mi Yapılır?

İŞKUR mesleği olmayanlar meslek edindirme adına eğitimler düzenlemektedir. 38 gün toplam 384 saat olarak devam eden mantar yetiştiriciliği kursları iki gurup halinde verilmektedir.

 • Birici guruplar saat 08:00 ile 13:40
 • İkinci guruplar için kurs saatleri 14:00 ile 19:40

kadar sürmektedir. Cinsiyet fark etmeksizin verilen İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına katıla bilmeniz için minimum 18 en fazla ise 65 yaşlarında olmanız gerekmektedir. Onun haricinde aşağıdaki şartlara da uygun olmanız aranır.

 1. İŞKUR kaydınızın olması
 2. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız
 3. Kursa devam zorunluğunu kabul ediyor olmanız
 4. Kurs kurallarına riayet edeceğiniz taahhütnameyi kabul ediyor olmanız.

gerekmektedir. Ek olarak İŞKUR meslek edinme kurları için günlük yevmiye de 38 gün süre süresince alacaksınız. Eğer işsizlik aylığı almıyor iseniz 85 TL kadar günlük harçlık alırsınız. Buda 38 * 85 = 2.975 TL yapmaktadır. MEB onaylı İŞKUR mantar yetiştiriciliği kurslarına giren kursiyerlerin sıhhat sigorta ödemeleri gene İŞKUR tarafınca yapılmaktadır. İŞKUR tarafınca düzenlenen MANTARCILIK KURSLARI 3 ana başlıktan oluşmaktadır.

 1. Mantar Teknikeri
 2. Mantar Toplayıcısı
 3. Mantar Yetiştiricisi

Sizin katılmanız ihtiyaç duyulan kurs ” MANTAR YETİŞTİRİCİSİ ” kurslarıdır. Kurs başvurusu için ise şu adımları izleyiniz.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx adresine giriş yapınız.
 2. Sağ tarafta yer edinen ” MESLEK ” kısmına ” Mantar Yetiştiricisi ” yazınız.
 3. Sol tarafta yer edinen ” ARA ” butonuna basınız.
 4. Karşınıza çıkan kurslardan size uygun olan tarihindeki eğitime başvuruda bulununuz.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>