Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet desteği alabilmektedir. NACE kodları ile desteklenen sektöre ister bayilik alarak isterseniz de almadan herhangi bir isim ile girişimde buluna bilirsiniz. Hazırlayacağınız sektöre dahil iş planı ile sizlerde 18 yaşından büyük olmanız durumunda devlet desteklerinden istifade rahatlık ile edebilirsiniz. Peki, bu başvurular iyi mi olacak?

KOSGEB Market Sektörü NACE Kodu Nedir?

İlk olarak süper yada hiper market sektörünün kurum tarafınca destekleniyor mu bir ona bakmalısınız? Aksi taktirde bağışlama almak için atacağınız tüm adımlar boşa gidecektir. Destek alıp almadığını idrak etmek için ise yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey sektöre ilişik NACE kodlarının KOSGEB Desteklenen Sektörler içinde yer alıp almadığına bakılması gerekir. Doğal olarak biz mevzumuz gereği sizler için bu market sektörüne ilişik tüm NACE kodlarını araştırarak bir araya getirdik. İşte market sektörüne ilişik tüm alt ve üst 6′ lı NACE kodları.

Evet, yukarıda tabloda sizlerinde görmüş olduğu şeklinde market sektörü 47.11.01 NACE kodu ile desteklenmektedir. Süper yada hiper seçimi bir market kuracaksanız bu da 47.11.02 NACE kodu ile ek olarak destek almaktadır. Şimdi market sektörünün her türlüsünün kurum tarafınca desteklendiğini gördüğümüze bakılırsa bu desteğe iyi mi müracaat yapabiliriz?

1- İlk Olarak Girişimcilik Eğitimi Almalısınız!

Market sektörü için verilecek olan destekten yararlana bilmeniz için ilk olarak girişimcilik eğitimi almanız gerekir. 18 yaşından büyük iseniz ve herhangi bir yasa dışı kabahat örgütü değilseniz hangi tahsile haiz olur iseniz olun bu eğitimi almaya hak sahibisiniz. Eğitimler artık İnternet üstünden yeni girişimcilere verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen bu eğitimlere e-Devlet üstünden kolaylık ile müracaat yapabilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan ise şunlardır.

 1. Direkt eğitimlerin İnternet üzerinden verilen sayfasına giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üst tarafınca yer edinen ”GİRİŞ YAP” bağlantısına tıklatalım.
 3. e-Devlet şifremizi girelim. Otomatikman gene aynı sayfaya yönlendirme olacaktır.
 4. Şimdi sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altında yer edinen ”Eğitime Başla” diyelim.
 5. Karşımıza çıkan 7 videoyu seyredip sonrasında oluşan testleri çözelim.

Artık, girişimcilik eğitimi tamamlayıp girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olacaksınız.

2-Market Açma Maliyet Hesaplama Yapma

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonrasında şimdi sıra geldi market açmaya. Bu işlemi ister herhangi bir firmanın bayiliğini alarak isterseniz de kendi adınıza emsalsiz bir halde sağlaya bilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Maliyet hesaplamasını da gene siz belirleye bilir bütçenize bakılırsa süper yada hiper seçimi bir market açabilirsiniz. Sadece, bu süreçte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim şey ise açacağınız işletmenin Türk Ticaret Kanunu kapsamında yasalara uygun bir halde açılması gerekmektedir. Yeni bu da demek oluyor ki,

 • Vergi mükellefi
 • Belediye ruhsat izni alınmış
 • Meslek odasına kayıtlı
 • SGK pirim ödemesi için başvuruda bulunmuş

bir işletme olmalısınız. Aslına bakarsan düzgüsel şartlarda da bu işlemleri sağlamanız gerekmektedir. Bu niçin bu süreçte herhangi bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyor. Maliyet hesaplama işlemi de tamamen sizin tercihinize bakılırsa belirlenir. Fakat, kaba taslak bir hesaplama yaparsak.

 • İşletme kirası 1.000 ile 10.000 TL (yerine bakılırsa)
 • Yasal işlemler için gidecek olan harcama (Averaj 3.000 TL)
 • İşleme dış kompozisyon 3.000 ile 10.000 TL (Dış cephenin büyüklüğü bakımından)
 • İş raf, soğutma dolapları (10.000 TL ile 20.000 TL market içinin m2 bakılırsa)
 • Market içinin ürünler ile doldurulması (50.000 TL ile 200.000 TL)

Özetlemek gerekirse en küçük bir süper market açmak için cebinizde ana para olarak 70.000 TL ile 100.000 TL olması gerekir.!

3-Destek Başvurusunda Bulunma Süreci

Belgenizi alıp işletmenizi kurduktan sonrasında sizi kurum ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında bağışlama vererek destekleyecektir. Program içerinde yer edinen tüm bağışlama oranları ilgili bağlantıda mevcuttur. Tabloda yer edinen desteklere gerçek sahibi olabilmeniz için ise şimdi bir kaç adımı daha yerine getirmeniz gerektirme etmektedir. Bu adımlar ise şunlardır.

 1. KOSGEB kaydınızı e-Devlet üstünden oluşturun.
 2. Destek başvursun da bulunmak için veri tabanına kayıt olun.
 3. Lüzumlu belgelerin çıktılarını alınız.

Tüm belgeler ile müracaat işleminizi bağlı olduğunuz il müdürlüklerinden gerçekleştirin. Eğer evraklarınız eksiksiz ve tam ise hazırladığınız market açmak iş planı projenizi kurulun sizlere belirtmiş olduğu tarih de sunum yapmanız gerekecektir. Sunum yaptığınız iş planınız onay alır ise sizin için oluşturulan destek programından istifade edebilir siniz.

KOSGEB Market, Şarküteri İş Planı Örneği

Market açmak için devletten bağışlama almanın en mühim ayağı iyi bir iş planı projesi hazırlanmasıdır. Market yada şarküteri için hazırlanması ihtiyaç duyulan bu iş planı projesini ister kendiniz örneği vermiş olduğumuz üstünden değişim yaparak kendiniz hazırlaya bilirsiniz. İsterseniz de bu amaç ile kurulmuş bir fazlaca danışmanlık firmasından ustalaşmış destek alarak hazırlatabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir şeydir. Besin sektöründe daha ilkin onay almış bir iş planı projesini biz sizler için paylaştık. Bu proje örneğinde ilgili değişikleri yaparak kendi marketiniz için tekrardan düzenleye bilirsiniz.

Ümit ederim sizin ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak bir iş planı örneğidir. Eğer ihtiyacınız olan şeyleri karşılamayacağını düşünüyorsanız o vakit lütfen ustalaşmış olarak size destek verecek bir danışmanlık şirketi ile görüşünüz.

About admin

Check Also

KOSGEB Kredi Veren 13 Banka Hangisi?

KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile başta kredi faiz desteği imkanları sunar iken terör ve naturel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>