Mart Ayında Ödenecek Desteklemeler 2020

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca üretim kapasitesinin artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması amacı ile çiftçilerimize destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Hububat, organik zeytin zeytin, arı, dana kesim, çay benzer biçimde mevzularda çiftçilerimize gene bakanlık tarafınca belirlenen mevzularda destekleme ödemesi yapılmaktadır. Çiftçilerimiz desteklerin ne süre hesaplara yatırılacağını merak ediyor. Mart ayında yapılacak olan ödemeler ile ilgili içeriğimizden data alabilirsiniz.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başlıyor Mart 2020 Güncel

Ziraat Destekleri 27 MART 2020 Tarihinden itibaren verilmeye başlanacak. 1 milyar 881 milyon 426 Bin liralık tarımsal destek sunar başlatılıyor. Ödemeler T.C Kimlik numarasının son hanesine bakılırsa yapılacak olup 27 Mart Cuma saat 18:00‘da başlayacaktır. Tarımsal destek sunar ve tutarları;

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL

ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL

HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL

DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL

HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL

TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL

Tarımsal Destek Ödemeleri 6 Mart 2020

Destekleme ödemeleri bakanlık tarafınca belirlenen tarihlerde alınıyor. Ziraatçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilerimiz ilgili tarihlerde Ziraat ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruyor. Başvuruları incelenen ve destekleme ödemesi almaya hak kazanan ziraatçi ve yetiştiricilerimize Ziraat Bankası aracılığı ile ödeme yapılıyor.

Çiftçilere toplam 331 milyon 637 bin liralık tarımsal destek 6 Mart 2020 tarihinde bugün saat 18.00 itibarıyla üretici hesaplarına yatırılacak.

Tarımsal destek sunar yem bitkileri ve arıcılıkla devam ediyor.

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Buradan kıymetli çiftçilerimize de bir müjde vermek isterim. 19 ilde, 84 bin 420 üreticiye, 234 milyon lira yem bitkileri desteği, 81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık desteği ve 11 ilde 125 üreticiye 637 bin lira biyolojik ve biyoteknik savaşım desteği olmak suretiyle toplam 331 milyon 637 bin lira tutarındaki tarımsal desteklerimizi 6 Mart 2020 bugün saat 18:00 itibariyle, üreticilerimizin hesaplarına yatırılacağını deklare etti.

Geçtiğimiz yıl Ocak ve Şubat aylarında süt, tane mısır, hububat, çatak ve yem bitkileri destekleri için ödemeler yapılmıştı. Böylece Ocak, Şubat ve Mart aylarında doğrusu senenin ilk çeyreğinde çiftçilerimize 8 milyar 777 milyon TL destek verilmişti. Ek olarak Mart ayı içinde çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize verilecek olan destekleme ödemesi tutarları 3,7 milyar TL olmuştu. Bunların yanı sıra tarımsal üretimin girdilerini oluşturan mevzularda geçtiğimiz yıllarda da oldukça fazla destek verilmişti.

Verilen bu destek sunar ile beraber birlik; 

 • 400 milyon TL ziraat aleti
 • 300 milyon TL kömür 
 • 2 milyar 100 milyon TL gübre
 • 2,5 milyar TL yem 
 • 550 milyon TL tohum satışı yapmıştı. 8 milyar TL’ nin üstünde meydana getirilen bu satışlar ile çiftçilerimize destek olundu.

Bitkisel Destekleme Müracaat Süreleri Uzatıldı

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa;

Yağlı Tohumlu Bitkiler ile Dane Zeytine yönelik fark ödemesi destekleri son müracaat 30 Nisan 2020’ye,

Hububat, Baklagil ve Dane Mısır fark ödemesi destekleri son müracaat zamanı 29 Mayıs 2020’ye,

İyi Ziraat Uygulamaları ve Organik Ziraat desteklemeleri son müracaat zamanı 30 Nisan 2020’ye uzatıldığını deklare etti.

ÇİFTÇİYE 1.5 MİLYAR LİRA DESTEK

Üreten, emek veren çiftçilerimizin daima yanında olan ve onları her yıl olduğu benzer biçimde bu yılda desteklemeye devam eden Ziraat ve Orman Bakanlığı Koronavirüs sebebiyle çiftçilerin beklediği müjdeyi verdi. Çiftçiye 1 buçuk milyar desteğin hesaplara aktarılacağını ve bu süreçten çiftçinin negatif etkilenmemesi için desteklere devam edeceğini deklare etti

1 milyar 572 milyon 500 bin lira Destekleme Ödemeleri Başlıyor

Ziraat ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını deklare etti.

Bakan Pakdemirli, yapılacak tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin şu açıklamada bulunmuş oldu:

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı ufak aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapacağız.

Ödemeler, T.C kimlik numarasının son hanesine bakılırsa üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak.

Buna bakılırsa, T.C kimlik numarasının son hanesi

 • “0” olanlara 20 Mart 2020
 • “2” olanlara 27 Mart 2020
 • “4” olanlara 03 Nisan 2020 
 • “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihinde saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacak.

Ek olarak, bugün 20.03.2020 tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik savaşım için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Ziraat sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapacağız.Böylece üreticilerimize toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapmış olacak.

2020 Mart Ayında 331 milyon 637 bin lira Destek Ödemeleri Başladı

Geçtiğimiz yıl Birleşke ortağı olanlara ilaçlama, sulama sistemi, örtü altı ziraat ürünleri, fidan, fide, mazot, tohum, ilaçlama vb. mevzular için 9 milyar TL ayrılmıştı. Yardımların genel olarak ayni yapıldığı bildirilmekle beraber kredi averajının ise 19 bin TL olduğu ifade edilmişti. Geçtiğimiz yıllarda olduğu benzer biçimde bu yıl da kırsal kalkınma projelerinden en oldukça yararlananlar kooperatifler olmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Ocak ve Şubat aylarında çiftçilerimize meydana getirilen ödemelerin tutarı 5 milyar TL oldu. Mart ayında yapılacak olan bu desteklerin tutarı 3 milyar 7 milyon TL olacaktır. Bu da demek oluyor ki senenin ilk çeyreğinde çiftçilerimiz yaptıkları üretim mevzularında 8 milyar  7 milyon TL destek almıştı. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Projesi Başvurusu yapabilirsiniz. Bu kapsamda dezavantajlı olan 6 ilimize yüzde 70 ile yüzde 100 oranlarında bağışlama verildi.

2020 senesinde da aşağıdaki benzer biçimde;

 • Alan bazlı destekleme mevzularında
 • Buzağı desteklerinde
 • Öteki hayvancılık desteklerinde
 • Yem bitkileri desteklerinde
 • Sulama elektriği, sertifikalı tohum adı altında tarımsal bazda destek verilecektir. 

2020 senesinde da Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilere ;

 • 234 milyon lira yem bitkileri desteği,
 • 97 milyon lira arıcılık desteği
 • 637 bin lira biyolojik ve biyoteknik savaşım desteği Ödemesi olarak toplamda 331 milyon 637 bin lira tarımsal destekleme ödemeleri 6 Mart 2020 tarihinde yapılacak.

2020 Tarımsal Desteklemeler

Bir ülkenin kalkınması, her mevzuda dışa bağımlılığının  azalması ile meydana gelmektedir. Ülkemiz, coğrafi ve koordinat bakımından pek oldukça avantaja haiz bir ülkedir. Ovalarımız, yaylalarımız hayvan yetiştiriciliğe uygun olduğu benzer biçimde, toprağımız da her türlü ürünün yetişmesine uygundur. Aynı anda 4 mevsimin yaşanmasının da sağlamış olduğu pek oldukça avantaj bulunmaktadır. Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafınca devamlı olarak tarımın önemi vurgulanmaktadır. Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında bu zamana kadar çiftçilerimize 126,8 milyar TL değerinde destekleme ödemesi yaptıklarının altını çizdi. 2002 yılından ilkin meydana getirilen destekleme ödemeleri ve ihracat oranları oldukça düşüktü.

Meydana getirilen bu destek sunar ile 2002 yılından beri meydana getirilen emek harcamalar ve yürütülen projeler ile beraber ulusal gelirde 190 milyar TL, ihracatta 17,7 milyar dolar ile iyi bir seviyeye gelmiştir. Meydana getirilen açıklamada tarımsal hasıla bakımından Türkiye’nin ilk sıralarda bulunmuş olduğu ifade edilmektedir. Şu an için tarımsal anlamda meydana getirilen çalışmalardan bir tanesi de arazileri toplu hale getirmektedir. Bu anlamda tescil emekleri şu an itibari ile devam etmektedir. Devlet Arazilerinin 20 Yıl Kiralanması Yönetmeliği gösterildi.

Son 3 Yılda Meydana getirilen Tarımsal Destek sunar

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca başlatılan projelerden bir tanesi de Genç Ziraatçi’dir. Bu anlamda şu zamana kadar verilen destek tutarı 1,5 milyar TL olmuştur. Çiftçilik faaliyetleri ile uğraşan yurttaşlarımızın yaş averajı 50′ nin üzerindedir. Başlatılan genç ziraatçi projesi ile bu yaş averajının düşürülmesi için emek harcamalar yapılmaktadır. Bu anlamda yaş averajının düşürülmesi amacı ile başlatılan proje ile 18 – 40 yaş arasındaki çiftçilerimize 30’ar bin TL bağışlama verilecektir. 

Son 3 Yılda Yapılan Tarımsal Destekler 

Son 3 Yılda Meydana getirilen Tarımsal Destek sunar

Son 3 yıl içinde bu kapsamda verilecek desteklerin tutarları 1,5 milyar olmuş ve 48 bin çiftçimiz desteklenmiştir. Ek olarak meydana getirilen çalışmalardan bir diğeri de arazi toplulaştırması olmaktadır. Miras yolu ile araziler oldukça ufak parçalara ayrılmaktadır. Böylece meydana getirilen emek harcamalar ile 1 milyon hektar arazinin bölünmesinin önüne geçilmiştir. Toplu hale getirilen alanların da ziraat amacı ile kullanılması gerekmektedir. Hem de bu şekilde toprakların verimli hale gelmesi sağlanmış olacaktır. Genç Çiftçi Başvuru Bitecek! Müracaat yapmak için geç kalmayın.

Mazot ve Gübre Destekleri 2020

Çiftçilerimize bildiğiniz benzer biçimde verilen destekleme ödemelerinin bir tanesi mazot ve gübre destekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mazot ve gübre tarımsal üretimin girdilerini oluşturduğundan dolayı mühim bir destektir. Gübre desteği adı altında dekar başına 4 TL ödeme yapılmaktadır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, pamuk, yağlık ayçiçeği, soya dane mısır, patates, aspir, kuru fasulye, mercimek, nohut benzer biçimde ürünler için de gene mazot desteği ödenecektir. Nadasa bırakılan alanlara gübre desteği verilmiyor.

Ziraat ve Orman Bakanlığı’ nın il ve ilçe müdürlüklerine ilettiği karar gereği ödemeler T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakılırsa belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır.

Mazot ve gübre için Çanakkale ve Kilis’te 48 Milyon TL TL ödemeler 20 Mart 2020 Tarihinden itibaren ödenecek.

T.C. kimlik numarasının son hanesine bakılırsa;  

🚜 6-8 olanlara : NİSAN 2020

🚜 4 ve olanlara :03 NİSAN 2020

🚜 0 ve  olanlara 20 MART 2020 /2 olanlara  27 MART 2020 saat 18.00 itibariyle ödemeler yapılacaktır.

Mazot ve Gübre Destekleri Ödeniyor 

Mazot ve Gübre Destekleri Ödeniyor

Buzağı Destekleri 2020

Buzağı destekleri başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama için başvurular geçen yıl alınmıştı. Bunlara ilişik ödemeler yapılmaya başlandı. Yetiştiricilerimiz T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakılırsa Ziraat Bankası şubelerine giderek ödemelerini alabilirler.

🐮 0 ve 2 olanlara :

🐮 4 ve 6 olanlara :

🐮 8 olanlara ödemeler yapılmıştı. 2. Dönem buzağı destekleme ödemeleri ile ilgili hemen hemen net data verilmemiştir.

Hububat ve Yem Bitkileri Destekleri

Verilen destek mevzularından bir tanesi de hububat ve yem bitkileri olmaktadır. Destekleme ödemeleri tarihleri buzağı destekleri ve mazot, gübre destekleri ile beraber ödemektedir.

2020 senesinde da Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilere 234 milyon lira hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme destek

🌿 0  olanlara : 20 Mart 2020

🌿2 olanlara 27 Mart 2020

🌿 4  olanlara: 03 Nisan 2020

🌿 6-8 olanlara 10 Nisan 2020 saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacaktır.

234 milyon lira yem bitkileri desteği 6 Mart 2020 tarihinde bugün hesaplara yatırılmıştı.

Süt Destekleme Ödemeleri Ne Vakit?

Aralık ayına ilişik olarak verilen süt destekleme ödemeleri tutarları gene T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakılırsa Ziraat Bankası şubelerine yapılacaktır. Ödeme takvimi banka tarafınca açıklanmaktadır.  T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakılırsa ödeme yapılmaktadır.

Besi Destekleri 2020

Ziraatçi ve üreticilere 2020 senesinde da besi destekleri ödenmeye başlamış olacak mı? Bu soruların çoğunlukla sorulmuş olduğu yeni dönem 2020 senesinde da destekleme ödemesi alabilecek mi merak mevzusu. 2020 yılı besi destekleri ödemeler yetiştiricilerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine bakılırsa; bir tek besi destekleri değil pek oldukça mevzuda ödeme yapılması planlanıyor.

Anaç Manda ve Malak Destekleri

Anaç manda ve malak başvurusu meydana getiren yetiştiricilerimiz ödeme tarihlerini merak ediyordu. Malak desteği için 150 TL, soy kütüğüne kayıtlı malaklar için hayvan başına 400 TL, anaç mandalar için 250 TL, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalar için 400 TL ve yetiştirici bölgesi  için ilave 200 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Yetiştiricilerimizin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına T.C. kimlik numalaralarının son hanelerine bakılırsa belirlenecek tarihlerde ödemelerini hesaplarında alabilecek.

Sürü Yöneticisi Destekleri

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca ödenen desteklerden bir tanesi de çoban istihdam desteğidir. Lüzumlu olan şartları taşıyarak destekleme ödemesi almaya hak kazananlar çoban istihdam desteğinden yararlandırılacaktır. Bu işletmelere 2020 senesinde da destekleme ödemesi yapılacaktır.

Sürü Yöneticisi Destekleri 

Sürü Yöneticisi Destekleri

Yem Bitkisi Destekleri Hesaplara Yatırılacak

Yem bitkisi üretenlere de devlet tarafınca destek verilmektedir. Bilhassa işletme giderlerinin azaltılması adına yem bitkisi destekleri mühim bir adımdır. Havza bazlı destekleme modeli çerçevesinde verilen yem bitkisi destekleri;

2020 senesinde da Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilere ;

 • 234 milyon lira yem bitkileri desteği,

TC kimlik numarasının son hanesine bakılırsa;

 • 8 olanlar :
 • 4 ve 6 olanlar :
 • 0 ve 2 olanlar : 6 Mart 2020 tarihinde saat: 18:00 dan itibaren ödenmeye başlanacaktır.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri

Başvuruları alınan anaç koyun ve keçi destekleri kapsamında ödeme almayı hak eden yetiştiricilerimize aşağıdaki tarihlerde ödemeleri yapılacaktır.

T.C. kimlik numarasının son hanesi ;

 • 8 olanlar 
 • 4 ve 6 olanlar 
 • 0 ve 2 olanlar BELİRLENEN TARİHLERDE ödemelerini alabilir.

Ek olarak alan bazlı ürünler kapsamında kabul edilen fındık için de ödemeleri 2020 DE YENİDEN başlamış olacak.

Alan Bazlı Fındık Ödemeleri Başladı 2020 Mart Güncel

Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira olmak suretiyle TC kimlik numarasının son hanesi

 • “0” olanlara 20 Mart,
 • “2” olanlara 27 Mart,
 • “4” olanlara 03 Nisan,
 • “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 zamanı, saat 18.00 itibariyle ödeme yapacağız.

Sulama Sistemleri Destekleme Başvuruları Uzatıldı

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca damlama sulama, güneş enerjili sulama, lineer, tamburlu sulama, filtre sistemleri benzer biçimde sulama sistemleri için %50 oranında bağışlama verilmektedir. Bu anlamda verilecek destek sunar için müracaat süreleri uzatıldı. Çiftçilerimiz bağlı oldukları il ve ilçelerde bulunan Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ne giderek başvurularını yapabilirler.

Alan bazlı destekleme, öteki hayvancılık mevzuları ve Sulama elektriği, sertifikalı tohum destekleri için ödemeler 2020 senesinde da yapılmaya devam edecektir. Çiftçilerimize hayırlı olsun.


About admin

Check Also

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği tarımsal krediler ve 2020 yılını da kapsamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>