Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Ameraucana Civcivi

Osmanlı sayar tavuğu, ayam cemani siyah horoz derken kanatlı hayvancılığın hem etinden hem de yumurtasından gelir elde etmek isteyenler girişimcilerimiz için yumurtasının tanesinin 15 ile 20 TL olduğu mavi yumurta yumurtlayan Ameraucana tavuğundan bahsedeceğiz. Ek olarak Ameraucana civciv fiyatlarının da yer almış olduğu içeriğimiz de alım satım işlemleri için mesajlarınıza da yer veriyoruz.

Mavi yumurta ile varlıklı olabilirsiniz

Bugünlerde bir oldukca haber kanallarından sıklık ile görülen adının Ameraucana olduğu en büyük hususi durumunun de yumurtasının mavi olduğu bir kanatlı hayvandan bahsedilmektedir. Sizlere daha ilkin sitemizde yer edinen hayvan kredisi kategorisinde bir oldukca hayvansal teşvikleri ve girişimcilere yönelik değişik hayvan yatırımlarından bahsetmiştik. Bu yazımız da ise oldukca fazla bir yatırım yapmadan, işçi ve çiftlik alanı için yüzlerce m2 alan almanıza yada kiralamanız için para harcamaya gerek kalmadan yapabileceğiniz bir kanatlı hayvancılık dan bahsedeceğiz. Bahse mevzu olan hayvanı mızın dünyaca malum adı Ameraucana dır. İsminde de anlaşılacağı şeklinde hayvanın ana vatanı Amerikadır. Ağırlığı averaj olarak 2 ile 3 kğ içinde yer edinen bu tavuğun Türkiye’ de bilindik adı mavi yumurta yumurtlayan tavuk dur. Aslen Ameraucana tavuğunun en büyük özelliği de ne etinin lezzeti ne süs tavukları şeklinde dış görünüşümün güzel olmasıdır. Tek ve en büyük özelliği yumurtlamış olduğu yumurtanın renginin mavi oluşudur. Mavi yumurtlayan tavuk  uzmanların yumurtasının araştırılması ile üne kavuşmuş adeta altın yumurtlayan tavuk şeklinde olmuştur. Şundan dolayı uzmanların yapmış olduğu yumurtasındaki protein değerlerinin oldukca fazla yüksek oluşu Ameraucana tavuğunun tek bir yumurtasının tutarının 10 TL olmasına sebep olmuştur.

Ameraucana besiciliği hakkında

Bizim araştırmalarımız neticesinde kanatlı hayvan besiciliği için oldukca mantıklı olan Ameraucana yetiştirici, süs tavukçuluğu için koleksiyon yapanlarında gözdesi durumda yer almıştır. Tıpkı öteki tavuklar şeklinde ister salma ister ise düzgüsel yemleme olarak yetiştireceğiniz bu tavuklar ile ayda 5.000 TL rahatlık ile gelir elde edebilirsiniz. Fazlaca fazla bir çiftlik alanına ve herhangi bir çalışacak iş arkadaşına gerek kalmadan yapacağınız küçük bir kümes ile işe 20 tane Ameraucana tavuğu ile başlayabilirsiniz. Beslenmeden oldukca araştırmalar neticesinde bir tek vücudunda taşımış olduğu genleri neticesinde mavi yumurta yumurtlayan bu tavuğun gıda kıymeti öteki hem cinslerine oran ile oldukca fakat oldukca daha yüksek. Mavi yumurtanın değerleri ise öteki yumurtlar ile karşılaştırıldığında daha net ortaya çıkıyor.

Süs tavukları yetiştiriciliği federasyon başkanı sayın Ömer KILIÇOĞLU beyefendinin hususi bir haber kanalına vermiş olduğu röportajda mavi yumurtanın öteki kanatlı hayvan yumurtalarına bakılırsa

  1. Gıda değerinin oldukça yüksek olduğu
  2. Protein değerinin daha çok olduğu
  3. Folik asit değerinin oldukca yüksel olması
  4. Demir oranın yüksek oluşu

Özellik ile B gurubunda yer edinen folik asit bayanların hamilelik dönemlerinde gerekseme duydukları eğer olmazsa olmaz bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliği bebek düşüklüğüne kadar varan ciddi problemler teşkil etmektedir.

20 Tavuk ile ayda 5 bin TL kazanabilirsiniz!

Yumurtası kadar devletimizde oldukca ender bulunmuş olduğu ve öteki tavuklara nazaran birazcık daha değişik bir görünüme haiz olan bu tavuklara hobi amaçlı besleyen koleksiyoncuların da haiz çıkması ile beraber tavuğun kıymeti artmaktadır. Tüm bu etkenlerin bir araya gelmesi ile beraber düzgüsel bir tavuğun kıymeti 30 ile 40 TL içinde yer alırken Amerikan tavuğunun kıymeti 3.000 TL kadar alıcı bulabilmektedir. 20 tavuk ve 5 tane horoz ile kısaca averaj 40 ile 50 bin TL bu işe yatırım yaparak günde averaj 15 tane yumurta alabilir, ayda 30*15=  450 tane yumurta sahibi olabilir ve 10 TL ile satış yapmış olursanız 4.500 TL gelir elde edebilirsiniz. Bizce 300.000 TL verip ev alarak ayda 1.000 TL kira elde etmekten oldukca fakat oldukca daha mantıklı bir yatırım.

Haber videosu

Kıymetli girişimci dostlarım, mevzu hakkında değişik bilgiler almak yada bu işin ticareti için paylaşımlarda bulunmak istiyorsanız lütfen mevzu yazı altında yer edinen yorumlar bölümünü kullanınız.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>