Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi veriliyor. Doğal olarak bu desteklemeleri alabilmek için çeşitli şartlar var. Aşağıda ki dilekçe örneğini doldurarak, sizde bu yıl mazot desteği almaya hak kazanabilirsiniz. İşte detaylar…

Mazot Gübre Desteği Mart 2020 Güncel

Ziraat Destekleri 27 MART 2020 Tarihinden itibaren verilmeye başlanacak. 1 milyar 881 milyon 426 Bin liralık tarımsal destek sunar başlatılıyor. Ödemeler T.C Kimlik numarasının son hanesine gore yapılacak olup 27 Mart Cuma saat 18:00‘da başlayacaktır. Tarımsal destek sunar ve tutarları;

  • MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL
  • ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL
  • HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL
  • DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL
  • HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL
  • TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL

olmak suretiyle toplam 1 milyar 881 milyon 426 Bin TL‘lik destek ödemeleri 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonrasında üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira olarak yapılacak olan ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine gore üreticilerimizin hesaplarına 20 Mart 2020 tarihinde aktarılacağı açıklandı. Buna gore, TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 zamanı, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacaktır.

Destekleme Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Mazot ve Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için ziraatçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.Ziraatçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Ziraat il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir. Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için minimum 1 dekar ziraat arazinizin olması yeterlidir.Gübre desteklemesinde mühim bir detay vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üstü araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız fakat gübre desteğini alamazsınız.Doğrusu diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 tane toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir.Şu sebeple her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır.Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız sadece 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız.Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

çiftçiye-mazot-gübre-desteği

Mazot ve gübre desteklemeleri devam ediyor.

ÖRNEK DİLEKÇE

……………………………………………………Ziraat İl/İlçe Müdürlüğüne 

5488 Sayılı Ziraat Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Ziraatçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Bildiri (Bildiri No: 2010/10)  gereğince Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz mevzusu Bildiri hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum ziraat arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında oluşturulan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ek olarak söz mevzusu ödemeyi Karar ve Bildiri esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile beraber, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte 6183 sayılı Kamu Alacaklarının Eğitim Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.

Dilekçenin alt sağ kısmına, Adı Soyadı, T.C. Kimlik No, Telefon no ve Adres yazılıp, mazot gübre müracaat dilekçesi imzalanmalıdır.

Mazot gübre müracaat dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mazot ve gübre destekleri ürün başına verilmektedir. Ekilmesi ihtiyaç duyulan ürünler tabloda gösterilmektedir. Gübre desteğinde buğday, arpa, yulaf için dekar başına 8 TL, ötekiler için 4 TL olarak verilmektedir. Mazot desteği ise ürün türüne gore değişim arz edecektir. Ek olarak arazi analizlerinin yapılması da gerekiyor. Arazi analizleri yapılmayan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteklerinden yararlanamayacaktır. Bu destek sunar 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir. Mazot Desteklemeleri hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.


About admin

Check Also

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme (2020)

Ziraat ve Orman Bakanlığınca meydana getirilen açıklamaya gore Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 500 TL.’ye kadar destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>